Ministar energetike Saudijske Arabije Abdulaziz bin Salman jasno je odbio mogućnost da bi se njegova zemlja mogla usaglasiti sa završnim tekstom grupe COP28 koji bi pozivao na postupan prekid korišćenja fosilnih goriva.
"Apsolutno ne", rekao je u intervjuu u Rijadu na pitanje bi li najveći svetski izvoznik nafte bio zadovoljan takvom formulacijom.
To je, naime, jedan od ključnih zahteva velikog broja zemalja na klimatskom sastanku u Dubaiju, između ostalog Evropske unije i SAD. Završni tekst mora da se donese jednoglasno. Razgovori o tome trajaće još nedelju dana. Pregovarači traže i drugačije formulacije kao što je provođenje tranzicije bez navođenja promena kad je reč o fosilnim gorivima.
Opširnije
Novi krivci za ispuštanje metana pronađeni preko satelitskih snimaka
Mrlje na satelitskim snimcima dovele su španske naučnike do zapanjujućeg otkrića.
03.12.2023
COP28: SAD obećavaju tri milijarde dolara za Zeleni kilmatski fond
Sjedinjene Američke Države (SAD) obećale su tri milijarde dolara za Zeleni fond Ujedinjenih nacija čija je namena da pomogne zemljama u razvoju da smanje emisije gasova staklene bašte i da se prilagode klimatskim promenama.
02.12.2023
Počinje COP28 - šta treba znati o ovoj klimatskoj konferenciji
Već se može zaključiti da svet ne napreduje dovoljno brzo u smanjivanju emisija gasova staklene bašte.
30.11.2023
Saudijski ministar nije komentarisao da li bi takvo petljanje s jezikom zadovoljilo njegovu zemlju.
Zemlje koje guraju postupno napuštanje fosilnih goriva nazvao je licemernim, rekavši da bi zemlje koje u to veruju naprosto trebalo sa tim i krenuti.
"Ne navodim imena. Ipak, one zemlje koje stvarno veruju u postupno smanjenje, odnosno izlazak iz fosilnih goriva, trebalo bi da sastave plan o načinu delovanja i da počnu to i da primenjuju od 1. januara 2024. godine", poručio je saudijski zvaničnik.
Izjava iz Rijada samo se nadovezuje na problematičnost dogovora koja je već naznačena komentarom predsedavajućeg skupa Sultana Al Jabera, čelnog čoveka nacionalne naftne kompanije u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, da postoje i drugi načini za smanjenje emisija i da ne postoje naučni dokazi koji potvrđuju da je napuštanje fosilnih goriva nužno za postizanje klimatskih ciljeva.
On je ipak rekao i da će se upotreba fosilnih goriva morati postupno smanjivati kao deo energetske tranzicije.
Saudijska Arabija je postavila cilj od neto nulte emisije gasova staklene bašte, no već dugo navodi kako bi trebalo da težište bude na emisijama, a ne na tome koje gorivo treba ili ne treba biti deo energetskog miksa.
Istakao je i ulogu hvatanja ugljenika i podstiče planove pošumljavanja. Pritom, cilj od neto nulte emisije ne uključuje izvoz energenata, već samo potrošnju kod kuće.