Sjedinjene Američke Države odlučile su da se ne pridruže koaliciji pod vođstvom Holandije čiji je cilj da postepeno ukine subvencije za fosilna goriva, i koja bi za početak trebalo da svoje članice izvuče iz međunarodnih ugovora koji ih propisuju.
Oko 50 odsto državnih subvencija za naftu, gas i ugalj rezultat su globalnih sporazuma, poput onih u vazdušnom i morskom saobraćaju, koji ta goriva izuzimaju od oporezivanja, stoji u saopštenju koalicije pokrenute na konferenciji COP28 u Dubaiju. Države članice moraće pre konferencije iduće godine da objave iznose koje izdvajaju za subvencije fosilnih goriva.
Holandija je nagovarala SAD da se pridruže grupi, izjavili su izvori upoznati sa situacijom. Američki predsednik Joe Biden više puta je otvorio pitanje ukidanja niza poreskih olakšica za industriju nafte i gasa – čime je oživeo inicijative predsednika Baracka Obame pokrenute pre više od decenije.
Opširnije
COP28: Saudijska Arabija odbacuje postupno napuštanje fosilnih goriva
Zemlje koje guraju postupno napuštanje fosilnih goriva nazvao je licemernima.
05.12.2023
Komentar o fosilnim gorivima predsedavajućeg na samitu COP28 izazvao buru
Vodeći svetski bankari i regulatori okupili su se u ponedeljak na finansijskom danu samita COP28.
04.12.2023
Počinje COP28 - šta treba znati o ovoj klimatskoj konferenciji
Već se može zaključiti da svet ne napreduje dovoljno brzo u smanjivanju emisija gasova staklene bašte.
30.11.2023
Ipak, rezultati njegovih napora zavise od podrške u oštro podeljenom Kongresu, a suprotstavili su im se i čelnici naftne industrije koji tvrde da ne bi smelo da ih izdvojeno prozivaju, pošto brojne olakšice na koje se cilja nisu jedinstvene za taj sektor i u vezi su sa ostatkom poreske regulative.
Holandija se našla na čelu borbe protiv subvencija za fosilna goriva nakon što je pobrojala svoje i došla do zaključka da iznose oko 40 milijardi evra. Ta država sada želi da Evropska unija preduzme istu procenu kao prvi korak prema ukidanju olakšica za goriva koja zagađuju. Aktivisti ističu da je iznos bitno viši od subvencija koje primaju obnovljivi izvori energije.
Među drugim državama koje su se odlučile da pristupe koaliciji nalaze se Francuska, Kanada, Španija i Austrija. Grupa želi da uključi i međunarodne organizacije poput Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske trgovinske organizacije, kao i stvoriti zajedničku metodologiju za merenje iznosa subvencija za goriva koja zagađuju.
"Moramo ukloniti štetne subvencije za fosilna goriva za koja znamo da usporavaju naš prelazak prema zelenoj budućnosti", izjavila je Kristalina Georgieva, izvršna direktorka MMF-a na jednom od panela konferencije COP28. Fond procenjuje da će subvencije za fosilna goriva ove godine porasti na 1,3 biliona dolara jer države pokušavaju da ublaže udarac sve većih cena.