Dane za nama obeležili su uzbudljivi, kako lokalni, tako i svetski događaji. Srbija je ugostila velika imena, produžila pauzu od monetarnog zatezanja i nastavila da gradi verovatno najskuplji auto-put u zemlji. Bloombergove analize ruskog tržišta pokazale su zanimljive finansijske rezultate te države, dok su investitori u kripto-sektor ove nedelje imali dobrih razloga za slavlje.
Krenimo redom. Na poslednjem sastanku izvršnog odbora Narodne banke Srbije (NBS) u ovoj godini odlučeno je da su kamatne stope dovoljno visoke kako bi se inflacija u dogledno vreme vratila u ciljani raspon. Posle pete uzastopne pauze, referentna kamatna stopa ostala je na 6,5 odsto, što je nivo iz jula, i najviše od maja 2015. godine. Takva odluka bila je očekivana, a analitičari smatraju da se još ne može govoriti o smanjenju troškova zaduživanja u Srbiji.
U međuvremenu, investitori se klade da će Evropa predvoditi najveće svetske centralne banke u smanjenju kamatnih stopa, pošto je jedna od najoštrijih zvaničnica Evropske centralne banke (ECB) opisala usporavanje inflacije kao ohrabrujuće.
Opširnije
Srpski državljanin Wozniak govore naplaćuje više od 100.000 dolara
Steve Wozniak, poznati suosnivač kompanije Apple, pridružio se grupici poznatih sa srpskim pasošem.
07.12.2023
Trgovci opcijama ciljaju na bitcoin od 50.000 dolara do januara
Trgovci opcijama se okreću opkladama da će bitcoin porasti na 50.000 dolara do januara, dok mnogi posmatrači tržišta očekuju pokretanje spot ETF-ova.
07.12.2023
Srpske penzije se najviše krckaju podno Alpa i Jahorine
Najveći deo penzija koji isplaćujemo penzionerima u inostranstvu ipak ostane u regionu, posebno u BiH i Hrvatskoj.
06.12.2023
Da li biftek od 1.000 evra zaista vredi toliko
Ako postoji skupa japanska delicija koja privlači pažnju javnosti, to je suši.
04.12.2023
A ono što je preplavilo domaće medije ovih dana jesu izveštaji o tome da je suosnivač kompanije Apple Steve Wozniak posetio našu zemlju i dobio srpski pasoš. Prema sopstvenim rečima, promovisaće Srbiju i njene interese do kraja svog života. Kako je Bloomberg Adria pisala, Wozniak je poznat po tome da nastupa u ulozi govornika, a svoje govore naplaćuje više od 100.000 dolara.
Srbiju je posetila i italijanska premijerka Giorgia Meloni, a tom prilikom predsednik Aleksandar Vučić javno je izgovorio ono o čemu se već mesecima spekuliše - da će se kod nas proizvoditi električna varijanta "pande". Vučićeva najava naljutila je sindikate u Italiji, i to nije prvi put da reaguju - negodovali su i kada je 2008. godine otvorena fabrika u Kragujevcu, jer je prvobitno bilo planirano da Fiat novi pogon otvori na Siciliji u blizini Palerma. Sa serijskom proizvodnjom u Kragujevcu, Italija bi ponovo mogla da bude prvi i najznačajniji spoljnotrgovinski partner Srbije, rekao je predsednik.
Kako je naš portal saznao, članice Američke privredne komore ocenile su poslovnu klimu u Srbiji kao umereno zadovoljavajuću - u brojkama, to je trojka. Ujedno, to je dosad najbolja ocena.
Od vesti iz energetike treba spomenuti da je Centar za unapređenje životne sredine pustio u rad portal namenjen podršci i informisanju građana o izgradnji solarnih elektrana i sticanju statusa kupca-proizvođača (prozjumera). Takođe, najavljeno je da će završena gasna interkonekcija između Srbije i Bugarske omogućiti sigurnije i stabilnije snabdevanje gasom iz različitih izvora, posebno iz Azerbejdžana.
A kada su u pitanju infrastrukturni radovi, teško je zaobići one na izgradnji Moravskog koridora, gde je otvoreno novih desetak kilometara. Reč je o verovatno najskupljem auto-putu u zemlji - koštaće oko 14,5 miliona evra po kilometru.
Sedmicu za nama obeležila su optimistična kretanja na kripto-tržištu. Bitcoin se posle šestodnevnog skoka zadržao na nivou od oko 43.000 dolara, dok rastu očekivanja investitora da će uskoro biti odobreni prvi američki spot bitcoin ETF-ovi (engl. exchange-traded fund - fond kojim se trguje na berzi) i da će Federalne rezerve (Fed) sledeće godine početi da smanjuju kamatne stope. Trgovci opcijama se okreću opkladama da će bitcoin porasti na 50.000 dolara do januara.
Na polju veštačke inteligencije (engl. artificial intelligence - AI), valja istaći da je Google predstavio svoj dugo najavljivani AI model - Gemini, kojim nastoji da stvari preokrene u svoju korist u oblasti u kojoj je ćerka firma Alphabeta i bila pionir. Nvidia planira da pomogne u izgradnji ekosistema za AI tehnologiju u Japanu, a Evropska unija (EU) na korak je do konačnog dogovora u vezi sa donošenjem najsveobuhvatnije regulative AI-ja u zapadnom svetu.
A na istoku, Rusija je uspela da pronađe "rupu" i zaradi 11 milijardi dolara uprkos sankcijama. Naime, mesečni prihod te države od izvoza nafte udvostručio se od aprila, pa je tako onaj iz oktobra bio na najvišem nivou od maja 2022. Prema pisanju Bloomberga, povećana proizvodnja dizela i benzina podstakla je oporavak ruskog izvoza. Podsetimo, ruski dizel je do februara ove godine bio dominantan na evropskom tržištu. Međutim, sve se preokrenulo od petog februara, kada je EU zabranila uvoz naftnih derivata iz Rusije, što je još jedna u nizu sankcija kojom je Unija kaznila Moskvu zbog rata u Ukrajini. Pre toga je blok zabranio uvoz ruske nafte preko mora, a ta mera stupila je na snagu petog decembra prošle godine. Čijim dizelom je Evropa zamenila ruski? Više o ovoj temi pročitajte u posebnom tekstu.
Za kraj, preporuka za vikend je da na stranicama Bloomberg Adrije pogledate ekskluzivan serijal jedne od najpoznatijih matematičarki u Ujedinjenom Kraljevstvu, Hannah Fry, u produkciji američkog Bloomberga. Kroz emisiju "The Future with Hannah Fry", autorka istražuje nauku, tehnologiju i ljude na pragu najvećih otkrića našeg doba.