Evropska komisija usvojila je sveobuhvatna pravila za izveštavanje o mehanizmu za prilagođavanje ugljenika na granicama (CBAM - engl. Carbon Border Adjustment Mechanism) tokom tranzicione faze, čime se nastavlja snažno angažovanje u okviru zelene agende.
Stoga, nova pravila će pomoći da se obezbedi transparentnost, doslednost i efikasnost u implementaciji i praćenju CBAM-a od 1. oktobra ove godine do kraja 2025. godine.
Novi propisi konačno daju tačne instrukcije koje će omogućiti precizno izveštavanje o trgovinskim aktivnostima i emisijama gasova staklene bašte pokrivenih CBAM-om.
Opširnije
Biden daje milijarde za tehnologiju koja izvlači ugljenik iz vazduha
Kroz direktno hvatanje vazduha se CO2 hvata i skladišti.
13.08.2023
Emisije u EU treba smanjiti i do 95 odsto, kažu savetnici
Preporuka Evropskog naučnog savetodavnog odbora o klimatskim promenama ukazuje na mnogo strmiju putanju ka nultim emisijama u odnosu na putanju koju je predložila Evropska komisija.
15.06.2023
Klimatska obećanja vodećih kompanija nemaju smisla
Autori novog izveštaja kažu da su obećanja često "preuveličana, lažna i varljiva".
15.02.2023
Mogu li letovi biti ekološki prihvatljivi? Firme žele da tako mislite
Prema izveštaju Carbon Market Watcha, vodeće evropske avio-kompanije obmanjuju potrošače tvrdnjama da mogu da lete bez griže savesti.
11.10.2022
CBAM je deo šire strategije Evropske unije za postizanje klimatske neutralnosti i podsticanje globalne tranzicije ka održivim energetskim i proizvodnim modelima i sastavni je deo paketa "Spremni za 55", koji definiše put Evropske unije ka smanjenju emisija štetnih gasova za najmanje 55 odsto do 2030. godine.
U ovoj fazi trebalo bi da se obezbedi priprema kompanija za punu implementaciju CBAM-a od 2026. godine. Sama pravila prvo će pogoditi industrije gvožđa, čelika, cementa, organskih osnovnih hemikalija, đubriva, aluminijuma, vodonika, polimera, struje, kao i rafinerije
Očekuje se da će CBAM pomoći u smanjenju rizika od curenja ugljenika, tj. premeštanja emisija u treće zemlje.
Međutim, najveća važnost novih pravila ogleda se u tome da su kompanije konačno dobile detaljnije instrukcije kako da postupe do pitanju CBAM-a.
"Pod CBAM-om, u njegovom krajnjem (post-tranzicionom) periodu, ovlašćeni deklaranti EU koji predstavljaju uvoznike određene robe kupovaće i predavaće CBAM sertifikate za ukupne emisije njihove uvezene robe. Kako će cena tih sertifikata proizilaziti iz cene dozvola za emisije iz sistema trgovanja emisijama EU (EU ETS), a s obzirom na to da su pravila za Praćenje, izveštavanje i verifikaciju (MRV) dizajnirana na osnovu MRV sistema EU ETS, time će se izjednačiti cena ugljenika koja nastaje između uvezene robe i robe proizvedene u postrojenjima koja učestvuju u EU ETS-u", navodi se u objavljenim smernicama.
Dalje obaveze u okviru CBAM-a biče postepeno uvođene, a potpuna implementacija pravila trebalo bi da počne do 2032. godine.