Bidenova administracija podržava tehnologiju koja izvlači ugljen-dioksid, gas koji zagreva planetu, iz vazduha, i izabrala je prve dobitnike fonda od 3,5 milijarde dolara posvećenog razvoju mašina za koje naučnici kažu da će biti potrebne da zaustave najgore efekte klimatskih promena.
Projekti koje je predložila podružnica kompanije Occidental Petroleum Corp. za okrug Kleberg, u Teksasu, i kompanije Climeworks AG, Battelle Memorial Institute i Heirloom Carbon Technologies, Inc. za okrug Kalkasju u Luizijani, izabrani su za prvi deo finansiranja, do 1,2 milijarde dolara, saopštilo je ministarstvo energetike SAD.
Tehnologija je "suštinski ogroman usisivač koji može direktno iz vazduha da izvuče decenije stare zagađenosti ugljen-dioksidom", rekla je ministarka energetike Jennifer Granholm novinarima. "Ako ovo primenimo u velikom obimu, ova tehnologija može ozbiljno da nam pomogne da napredujemo prema našim ciljevima nulte neto emisije."
Opširnije
Emisije iz gasa i nafte do kraja 2030. moraju da opadnu za pola, kaže IEA
Emisije iz sektora nafte i gasa čine skoro 15 odsto gasova staklene bašte iz celokupne energetske industrije.
16.05.2023
Severno more postaje ključno evropsko čvorište čiste energije
Fokus je na tehnologiji hvatanja i skladištenja ugljen-dioksida i na vodoniku.
22.04.2023
Globalne emisije CO2 dostigle rekord u 2022.
Globalne emisije CO2 dostigle su rekordne nivoe prošle godine jer je sagorevanje fosilnih goriva nastavilo da vodi svet ka opasnom nivou globalnog zagrevanja.
02.03.2023
CO2 tarife udarac za EU i Adria industriju
EU je postigla u decembru politički dogovor o nametanju takse na emisije CO2 na uvoz robe koja šteti okolini, među kojima su čelik, aluminijum, cement, đubrivo i električna energija iz uglja.
11.01.2023
Emisije u EU treba smanjiti i do 95 odsto, kažu savetnici
Preporuka Evropskog naučnog savetodavnog odbora o klimatskim promenama ukazuje na mnogo strmiju putanju ka nultim emisijama u odnosu na putanju koju je predložila Evropska komisija.
15.06.2023
EU na korak od zabrane i benzinaca i dizelaša od 2035.
Evropski parlament je glasao za sporazum postignut sa državama članicama prošle godine, koji od proizvođača automobila zahteva da postignu cilj nulte emisije do 2035.
14.02.2023
Klimatska obećanja vodećih kompanija nemaju smisla
Autori novog izveštaja kažu da su obećanja često "preuveličana, lažna i varljiva".
15.02.2023
Mogu li letovi biti ekološki prihvatljivi? Firme žele da tako mislite
Prema izveštaju Carbon Market Watcha, vodeće evropske avio-kompanije obmanjuju potrošače tvrdnjama da mogu da lete bez griže savesti.
11.10.2022
Kada počnu da rade, očekuje se da će centri ukloniti više od dva miliona metričkih tona ugljen-dioksida godišnje iz atmosfere, što je jednako sklanjanju skoro pola miliona automobila na benzinski pogon sa puta, rekla je Granholm. Dodatni projekti trebalo bi da budu najavljeni sledeće godine, saopštilo je ministarstvo energetike.
Pored toga, agencija je saopštila da je izabrala 19 projekata za manje nagrade uključujući nagradu od tri miliona dolara za centar direktnog hvatanja vazduha (DAC) koji je predložila divizija kompanije Chevron USA Inc. u mestu San Roman, u Kaliforniji, i nagradu od 12,5 miliona dolara za Regionalni centar za direktno hvatanje vazduha u državi Vajoming, koji je predložila privatna kompanija Carbon Capture Inc.
DAC uključuje upotrebu mašina za izvlačenje CO2 iz okolnog vazduha i skladištenje putem različitih tehnika. Industrija je mlada i još uvek sazreva. Švajcarska startap kompanija Climeworks ima najveću DAC fabriku na svetu na Islandu, koja može godišnje da uhvati 4.000 tona CO2. To je ekvivalent nekoliko sekundi emisije ugljen-dioksida od strane čovečanstva.
Kompanija trenutno gradi fabriku koja će, kako tvrde, biti sposobna za hvatanje 36.000 tona CO2 svake godine, a druge startap kompanije planiraju izgradnju fabrika sposobnih za hvatanje hiljada tona ovog gasa iz vazduha. I pored ovih napora, DAC ostaje skup i zahteva veliku količinu energije.
Svet će u narednim decenijama morati brzo da poveća kapacitete DAC-a, kao i druge oblike uklanjanja ugljen-dioksida. Skoro svaki scenario za ograničavanje globalnog zagrevanja na 1,5°C, cilj postavljen Pariskim sporazumom, zahtevaće uklanjanje milijardi tona ugljenika iz atmosfere svake godine do sredine veka, tvrde klimatski naučnici.
Dobar pokazatelj da li je to ostvarivo biće ako industrija uspe da uhvati milion tona CO2 godišnje do 2030. godine. Tržište za te usluge moglo bi dosegnuti bilion dolara do kraja 2030-ih, prema istraživanju BloombergNEF-a, ako svet da prednost kvalitetnom uklanjanju ugljen-dioksida pre nego kompenzacijama.
Širom sveta postoji oko 18 projekata direktnog hvatanja vazduha, ali oni koje je saopštilo ministarstvo energetike SAD postaće prva komercijalna primena na velikom obimu u Sjedinjenim Američkim Državama, rekla je Sasha Stashwik, direktorka politike organizacije Carbon180, koja se bavi politikom uklanjanja ugljenika. Ukupno finansiranje predstavlja 400 puta veći kapacitet za DAC, rekla je.
"Ovo je zaista velika stvar u svetu uklanjanja ugljenika", rekla je Stashwik. "Ovo će biti najveća primena uklanjanja ugljenika u istoriji."
(Ažurirano u prvih pet pasusa detaljima o projektima ministarstva energetike.)