Poslednji dan roka za prijavu porez na dohodak preko platforme Frilenseri.com. možda ne bude i zaista poslednji jer su frilenseri nezadovoljni celim procesom zatražili da se on produži. U 30 dana od početka rada ove platforme, radnici na internetu su u nastojanju da ispune svoje poreske obaveze naišli na brojne prepreke, od neupućenosti onih koji bi trebalo da im u tom procesu pomognu, do problema u samom radu sajta, koji su mnogima izazivali glavobolju. Uzimajući sve to u obzir, postavlja se pitanje koliko je ova platforma, kao nosilac poreske reforme, zaista efikasna.
Tamara Petrović iz Udruženja radnika na internetu (URI) navodi za Bloomberg Adriju da je portal u velikoj meri informativan, ali ističe da je "nedopustivo da proradi na sam dan kada počinje da teče rok od trideset dana za prijavljivanje i plaćanje poreskih obaveza".
"Ispostavilo se da je bilo mnogo dodatnih pitanja i pojedinačnih slučajeva na koje Portal nije imao odgovor, što znači da su ljudi morali da sačekaju sa prijavom prihoda dok te odgovore ne dobiju. Jedno od pitanja ticalo se i samog iznosa koji podleže oporezivanju, na koje je odgovor stigao tek pre nekoliko dana. Nažalost, nismo iznenađeni nedovoljnom efikasnošću državnih organa", kaže Petrović.
Opširnije
Niko neće da bude poreski inspektor
Poreska uprava pokušava da kroz proces digitalizacije i automatizacije nadoknadi manjak inspektora.
07.07.2023
Portal Frilenseri počinje da radi tri meseca nakon prve najave
Portal za prijavu poreza Frilenseri biće konačno u funkciji od 1. jula.
30.06.2023
Frilenseri gube strpljenje jer platforma za prijavu poreza ne radi
Zaposleni na internetu još uvek čekaju da profunkcioniše platforma za prijavu poreza Frilenseri.
24.05.2023
Frilenseri kažu da portal za prijavu poreza ne rešava sve probleme
Portal Frilenseri omogućiće građanima da prijave svoje poreske obaveze i izmire prihode koje ostvaruju.
31.03.2023
Jedan od faktora je i stepen informisanosti frilensera
Petrović napominje i da su komplikacije donekle uslovljene i stepenom informisanosti samih frilensera.
"Kako se u poslednje dve godine pokazalo, od naših protesta pa sve do sada, frilenseri su pokazali i zaineresovanost i nezainteresovanost za svoj status i obaveze. Društvene mreže su, po mom mišljenju, dominantan izvor informisanja, a državni organi ili nemaju volje ili ne umeju ili ne koriste dovoljno medije koji su im na raspolaganju da informišu 'nove' poreske obveznike o modelima oporezivanja", objašnjava ona. "Kako smo videli, određeni broj frilensera je već na početku jula podneo poresku prijavu, a neki i dalje nisu."
Kako prenose mediji, do sada je porez preko platforme prijavilo ukupno 2.000 frilensera.
Kako izgleda sajt?
Kada otvorite početnu stranicu sajta Frilenseri.com, u gornjem desnom uglu videćete opcije "Prijavi se na osiguranje" i "Prijavi porez". Za prijavu na osiguranje biće vam potreban nalog na portalu CROSO, dok je za prijavu poreza potrebno da otvorite eID nalog i da se prijavite na sistem. Kao podopcija uključena je i prijava preko Frilenseri aplikacije, koju je neophodno instalirati na računar, ali koja još uvek nije verifikovana za Windows OS.
Kako bi korisnici lakše razumeli svoja prava, uključene su i opcije "Najčešća pitanja", sa odgovorima na neka od osnovnih pitanja, i "Korisne informacije", gde se mogu pronaći zakon o porezu na dohodak i doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, kao i druga važna dokumenta, vesti i informacije o projektu.
Na predstavljanju platforme 30. juna predstavnici NALED-a i Poreske uprave naveli su da će ove opcije biti dopunjavane u skladu sa potrebama korisnika. Međutim, problemi koje istuču članovi URI, kako u objavama na društvenim mrežama, tako i u medijima, ukazuju na to da odgovori na određena pitanja već treba da postoje na samom sajtu.
URI traži produženje roka
Udruženje radnika na internetu saopštilo je prošle nedelje da je Ministarstvu finansija, Poreskoj upravi i Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje poslalo dopis s zahtevom da se rok za prijavu poreza produži.
Smatraju da je trebalo da portal bude mnogo ranije u funkciji, svakako pre podnošenja prve prijave u martu, kako bi se korisnici i radnici u lokalnim filijalama Poreske uprave precizno upoznali sa radom i uočili gde postoje problemi i kako ih otkloniti.
"Umesto takve situacije, mi, radnici na internetu, došli smo u situaciju, i to ne svojom krivicom, da smo u obavezi da izmirimo obaveze prema državi za šest meseci, i to u roku od mesec dana, a ukoliko se to ne desi, zaprećeno je kaznom od 5.000 do 150.000 dinara, a takođe bismo imali i kamatu na neizmirene obaveze", navodi se u tekstu dopisa URI objavljenom 28. jula na sajtu ovog udruženja.
U dopisu se kao jedan od najvećih problema ističe prijava na obavezno socijalno osiguranje, pre svega prijava na portal Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja (CROSO), za koju je potrebno poslati zahtev za ovlašćenje, što, kako navode, usporava proces prijave.
Između ostalog, u dopisu se navodi i da frilenseri nisu mogli da putem portala prijave osiguranje od 1. januara 2023, već samo u filijali, te da je u prvih 15 dana bilo i tehničkih problema sa podnošenjem prijava koje su ostajale u statusu "predata" dok nije reagovala korisnička podrška.