Usporavanje inflacije u SAD podstaklo je rast evropskih akcija, ali i cena nafte. Rusija, međutim, smanjuje izvoz ovog energenta, i to u najpovoljnijem mogućem trenutku. S druge strane, u Srbiji je bio povoljan trenutak za još jednu pauzu u podizanju kamatnih stopa, uzimajući u obzir da je inflacija usporila na 13,7 odsto, ali nas je Narodna banka Srbije (NBS) iznenadila još jednim povećanjem. Mnoge su iznenadili i troškovi za energetsku obnovu Vojnomedicinske akademije (VMA), ali iz Ministarstva rudarstva i energetike navode da će ova sanacija doneti i velike uštede.
Ovo je pet stvari koje treba da znate danas:
NBS ponovo iznenadila ekonomiste, podigla stope za 25 bp
Opširnije
NBS sprema još jednu pauzu, bazna inflacija ponovo jednocifrena
Pauzu očekuje 12 od 13 anketiranih ekonomista.
13.07.2023
Gomila ruskog dizela zaglavljena na moru, najviše od oktobra 2020.
Povećanje zaliha ruskog dizela može pritisnuti stope prerade i proizvodnje sirove nafte.
01.03.2023
NBS ponovo iznenadila ekonomiste, podigla stope za 25 bp
Referentna kamatna stopa podignuta je na 6,5 odsto.
13.07.2023
Srbija i Hrvatska od jeseni će zajedno naplaćivati putarinu
U narednom periodu očekuje se uključivanje, Grčke i Bosne i Hercegovine u sistem zajedničke naplate putarine.
13.07.2023
Narodna banka Srbije po drugi put ove godine iznenadila je ekonomiste. Uprkos očekivanjima finansijskih stručnjaka da će centralna banka napraviti još jednu pauzu i kamatne stope ostaviti nepromenjenim, centralni bankari su ocenili da je za suzbijanje inflacije neophodno dodatno zaoštravanje monetarne politike.
Nakon sednice Izvršnog odbora banke, referentna kamatna stopa je podignuta za 25 baznih poena, na 6,5 odsto, što je najviši nivo od 11. maja 2015. godine. Povećana je i stopa na depozitne olakšice, na 5,25 odsto, kao i stopa na kreditne olakšice – na 7,75 odsto.
Međutim, kako procenjuje glavni analitičar Bloomberg Adrije Andrej Knez, NBS se nalazi vrlo blizu kraja monetarnog stezanja, i ako ovo podizanje nije poslednje. Rast potrošačkih cena je usporen, ali je još bitnija činjenica da je rast proizvođačkih cena umnogome zaustavljen, navodi on.
Energetska obnova VMA košta koliko nova hidroelektrana
Celokupna zgrada Vojnomedicinske akademije (VMA), izgrađena pre više od 40 godina, biće energetski sanirana. Kako su naveli iz Ministarstva rudarstva i energetike, analiza je pokazala da VMA trenutno potroši prirodni gas u iznosu od 112 GWh/a, dok potrošnja električne energije iznosi 45 GWh/a. Navedno je i da je ta energija jednaka potrošnji grada od 20.000 stanovnika.
Projekat sanacije je podeljen u tri faze, koje će se realizovati u narednih šest godina, a procenjuje se da će mere koje se sprovode u prvoj fazi rehabilitacije smanjiti potrošnju prirodnog gasa do 40 odsto i električne energije do 30 odsto, uz smanjenje emisije ugljen-dioksida za 24.000 tona godišnje.
S obzirom na ove podatke, energetska sanacija je potpuno opravdana, ali postavlja se pitanje da li je opravdana i vrednost koja je za to izračunata, a koja iznosi čak 200 miliona evra.
Srbija i Hrvatska od jeseni će zajedno naplaćivati putarinu
Posle Severne Makedonije i Hrvatska ulazi u jedinstven sistem naplate putarine sa Srbijom. Vozači iz Srbije i Hrvatske od septembra će prolaziti kroz naplatne rampe u obe zemlje bez čekanja.
Drugim rečima, svi oni koji imaju srpske TAG-ove moći će da bez ikakvih problema prolaze kroz rampe na auto-putevima u Hrvatskoj, a oni koji imaju hrvatske TAG-ove moći će da prolaze kroz naplatne stanice u Srbiji bez čekanja.
Prema rečima ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića, ovakvi projekti dokazuju da Srbija i Hrvatska zajednički mogu da rešavaju probleme i kreiraju budućnost. Pored toga, on je izrazio uverenje da će i u budućnosti dve zemlje raditi na novim zajedničkim projektima.
Rusija izabrala najpovoljniji trenutak da smanji izvoz nafte
Moskva se obavezala da će sledećeg meseca ograničiti isporuke nafte na svetska tržišta za 500.000 barela dnevno. Ova odluka je demonstracija jedinstva sa Saudijskom Arabijom, ali i pokušaj da se odgovori na višemesečna pitanja o tome da li je Rusija zaista mogla da smanji proizvodnju nafte - kako je najavljeno u februaru - dok je istovremeno povećala izvoz sirove nafte.
Rystad Energy A/S očekuje da će ruske dnevne isporuke nafte sledećeg meseca pasti na 3,1 do 3,2 miliona barela, u poređenju sa oko 3,7 miliona barela u aprilu i maju. Manje sirove nafte će biti utovareno u tankere za izvoz zbog "sezonskog povećanja korišćenja rafinerija" u zemlji, kaže viši analitičar tržišta nafte Viktor Kurilov.
Sledi...
Danas se u Srbiji očekuju podaci o izdatim građevinskim dozvolama u maju, kao i očitavanje indeksa prometa u industriji. U Francuskoj se slavi državni praznik - Dan pada Bastilje - a počasni gost predsednika Emmanuela Macrona biće premijer Indije Narendra Modi.
Premijer Finske Petteri Orpo je u zvaničnoj poseti Nemačkoj, gde će se sastati sa kancelarom Olafom Scholzom. Španski premijer Pedro Sanchez će u Madridu primiti predsednika Čilea Gabriela Borica.