Zagađenje vazduha iz termoelektrana na ugalj na Zapadnom Balkanu povećalo se tokom 2022. u odnosu na 2021. godinu, i to za sve tri regulisane zagađujuće materije - sumpor-dioksid, PM čestice i azotne okside.
To je pokazalo peto izdanje izveštaja "Uskladiti ili zatvoriti", koje je u sredu objavila organizacija Bankwatch, uz podršku Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI).
Prošlo je pet godina otkako su stupili na snagu novi zakonski standardi zagađenja vazduha na Zapadnom Balkanu u skladu sa Ugovorom o osnivanju Energetske zajednice, a emisije sumpor-dioksida iz termoelektrana koje su uključene u nacionalne planove za smanjenje emisija (NERP) Srbije, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Kosova*, tokom tog perioda i dalje su bile 5,6 puta više od dozvoljenih.
Opširnije
Klimatski plan daće odgovor da li je Srbija spremna za čist vazduh
Prema najavama zvaničnika, Srbija bi uskoro trebalo da usvoji Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan (INEKP).
08.03.2023
Subvencije uklanjaju 140.000 polovnjaka dok EPS ostaje najveći zagađivač
Poslednjih nekoliko godina sa dolaskom zime Srbija gotovo redovno zauzima neslavno prvo mesto po zagađenju vazduha u svetu.
08.02.2023
Srbija planira ulaganja od 2,6 milijardi evra za bolji vazduh
Vlada Republike Srbije usvojila je strateški plan zaštite vazduha, dok se sve češće dešava da upravo Beograd završi na samom vrhu lista najzagađenijih gradova u svetu.
08.12.2022
Srbija godinama s jeseni očekuje vetar da rastera zagađenje
Prekomerno zagađenja vazduha je zbog toplana manje snage i individualnih ložišta
14.10.2022
Emisije CO₂ u proizvodnji struje možda prošle vrhunac
Globalna emisija CO₂ iz proizvodnje električne energije možda je dostigla vrhunac prošle godine i sada će opasti jer energija vetra i sunca sve više zamenjuju fosilna goriva.
12.04.2023
Globalne emisije CO2 dostigle rekord u 2022.
Globalne emisije CO2 dostigle su rekordne nivoe prošle godine jer je sagorevanje fosilnih goriva nastavilo da vodi svet ka opasnom nivou globalnog zagrevanja.
02.03.2023
Takođe, emisije PM čestica bile su 1,8 puta više od dozvoljenih, a prvi put su premašene i dozvoljene emisije azotnih oksida.
TE Kostolac B i dalje prekoračuje ograničenja, uprkos novom postrojenju
U Srbiji su emisije sumpor-dioksida iz NERP postrojenja i dalje 4,8 puta veće od dozvoljenih.
Termoelektrana Kostolac B nastavila je višestruko da prekoračuje ograničenja emisija sumpor-dioksida uprkos izgradnji postrojenja za odsumporavanje. Termoelektrana je emitovala više od četiri i po puta više sumpor-dioksida od dozvoljenog.
Još nije jasno da li je reč o tehničkim problemima ili se radi o pokušaju Elektroprivrede Srbije (EPS) da uštedi novac i poveća proizvodnju, pita se RERI.
Ne poštuje se ni ograničeno radno vreme elektrana
Uz kršenje Nacionalnih planova za smanjenje emisija, Srbija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora ne poštuju ni obavezu ograničenog radnog vremena termoelektrana na ugalj.
Crnogorska termoelektrana "Pljevlja" radi nezakonito od kraja 2020. godine, kada je premašila dozvoljenih 20.000 radnih sati.
U 2022. pridružile su joj se termoelektrane "Tuzla 4" i "Kakanj 5" u Bosni i Hercegovini, kao i TE "Morava" u Srbiji, koje su takođe radile preko dozvoljenih 20.000 sati.
Žalba Energetskoj zajednici
Povodom ovog nepoštovanja obaveza, RERI i CEE Bankwatch uputili su Sekretarijatu Energetske zajednice žalbu jer se Srbija ne pridržava pravila o kontroli zagađenja i dozvoljava dalji nezakoniti rad termoelektrane "Morava".
Sva postrojenja i dalje nastavljaju da rade, a iako je Sekretarijat Energetske zajednice pokrenuo brojne postupke protiv pomenutih zemalja, to nije bilo dovoljno da izazove njihovu reakciju.
Predstavnik Bankwatcha Davor Pehchevski rekao je da je nivo zagađenja na Zapadnom Balkanu potpuno neprihvatljiv.
"Vlade se moraju uhvatiti ukoštac sa situacijom i ne smeju dozvoliti da energetska preduzeća donose svoja pravila. Potreba da se smanji zagađenje i povećaju energetska efikasnost i održivi oblici obnovljive energije, veća je nego ikad. Zbog grubih omaški u ranijim godinama, sada sve treba uraditi dvostruko brže", izjavio je Pehchevski.
Pravna savetnica RERI-ja Hristina Vojvodić kaže da kontinuirano kršenje međunarodno prihvaćenih obaveza, čijom primenom bi dugoročno trebalo da se smanji zagađenje vazduha na Zapadnom Balkanu, govori o odnosu vlasti prema svojim građanima, njihovom zdravlju i životnoj sredini. "Izveštaj pokazuje da prethodnih pet godina nema pomaka u smanjenju zagađenja."