Globalne temperature u maju su bile druge najtoplije u poslednje tri decenije, dok se polarni led i dalje topi, navodi se u mesečnom izveštaju evropske agencije za posmatranje Zemlje Copernicus.
Područje pokriveno morskim ledom na Antarktiku prošlog meseca dostiglo je novi minimum, treći put ove godine, i bilo je 17 odsto ispod proseka za period između 1979. i 2023. Takođe su izmerene neviđeno niske temperature u svim okeanima koji nisu pokriveni ledom, navodi se u izveštaju.
"Vidimo da signal El Nino nastavlja da se pojavljuje u ekvatorijalnom Pacifiku", rekla je Samantha Burgess, zamenica direktora Copernicove službe za klimatske promene. "Prosečna temperatura u svim morima bez leda za maj 2023. bila je viša nego za bilo koji drugi maj."
Opširnije
Novi šef Svetske banke: Moramo raditi brže, fokusirati se na klimatske promene
Novi lider Svetske banke rekao je da banka treba da ubrza vreme potrebno za odobravanje projekata, koje se sada proteže na dve do tri godine.
02.06.2023
Karbonski otisak će uskoro biti svuda, kaže milijarder Steyer
Potrošači bi uskoro mogli da vide karbonski otisak na proizvodima koje svakodnevno kupuju.
27.04.2023
Špansko jezero presušilo nakon najtoplije godine za Kataloniju do sada
Prošlog meseca katalonska vlada objavila je da prazni i zatvara akumulaciono jezero Sau.
08.04.2023
Ako želi da spase Amazoniju, Lula mora razmišljati kapitalistički
Krčenje šuma u Amazoniji smanjilo se za 80 odsto tokom njegova dva mandata i nekoliko godina pod njegovom naslednicom.
26.03.2023
Indija podložna ekstremnim vremenskim nepogodama usred globalnog zagrevanja
Indija će verovatno biti svedok ekstremnijih vremenskih pojava, uključujući intenzivne toplotne talase, jake poplave i jaku sušu.
15.02.2023
Domino-efekat: Spaljivanje drveća u Amazoniji topi sneg na Himalajima
Drveće zapaljeno u brazilskoj amazonskoj prašumi moglo bi da doprinese topljenju glečera na Himalajima i Antarktiku.
28.01.2023
El Ninjo je događaj koji menja vremenske prilike i koji je vođen anomalijama temperature vode u okeanu. On remeti obrasce vetra i padavina i menja temperaturu okeana i kopna širom planete. Prognostičari vide sve veće šanse da se El Ninjo pojavi u narednim mesecima, a vrhunac će biti oko decembra ili januara.
U južnoj Evropi, maj je bio vlažniji od proseka između 1991. i 2020. godine, sa jakim kišama koje su dovele do poplava u Italiji i na zapadnom Balkanu. Ipak, uslovi suvlji od proseka zabeleženi su u većem delu Pirinejskog poluostrva, kao i u Danskoj, baltičkim zemljama, južnoj Skandinaviji i većem delu zapadne Rusije.
Na drugim mestima, mesec je bio suvlji od proseka u velikim regionima Severne Amerike, Roga Afrike, južne Afrike, Južne Amerike, Australije i istočne i jugoistočne Azije. Delovi Kanade, Afrike i jugoistočne Azije bili su znatno topliji od proseka.