Vest koju nikako ove nedelje nismo mogli da ignorišemo je ko u Srbiji isplaćuje najveće dividende kao i činjenicu da je u četvrtak beogradsku Expobanku kupio Adriatic Bank iz Podgorice. Osim toga, tu je bila i rastuća inflacija, koja je dostigla 16,2 odsto. Podaci kažu da su hrana i piće najviše doprineli skoku, a u energetici smo uprkos rastu videli tračak smirivanja rasta cena.
Međutim, kada rastu troškovi treba paziti. Na našem portalu ste u prethodnoj nedelji mogli da čitate i da se poslodavcima, koji su se odlučili da smanje troškove kroz otkaze, to ponekad obije o glavu. Ovaj trend posebno je važan kada se uzme u obzir manjak radne snage u mnogim industrijama. Naime, sve više stranaca radi u Srbiji, pokazali su podaci Nacionalne službe za zapošljavanje.
Osim toga, pažljivo smo pratili sve što može uticati na makroekonomske prilike, a jedan od takvih događaja je svakako početak pregovora o slobodnoj trgovini Srbije i Kine. Ovakav sporazum doprineo bi smanjenju robnog deficita (i priča se da bi bio posebno dobar za izvoznike vina i smrznutog voća) ali isto tako se mora uzeti u obzir da veliki trgovinski sporazumi često favorizuju velike. I ne zaboravimo: EU posmatra i vaga.
Pritom, MMF je u svom poslednjem izveštaju o očekivanjima svetskog ekonomskog rasta dao manje optimistične prognoze nego u prethodnom zbog krize bankarskog sektora. Ova međunarodna institucija očekuje da će svetska privreda rasti 2,8 odsto ove godine i tri odsto u 2024. godini.
Kriza bankarskog sektora donela je pak dobre vesti za Bitcoin koji je po prvi put od leta 2022. godine skočio na 30.000 dolara a u toku nedelje saznali smo i da je Tesla Elona Muska jedan od najvećih vlasnika najpoznatije kriptovalute.
Ali uprkos izazovnoj makroekonomskoj situaciji videli smo neke pozitivne trendove u investicijama u Srbiji: iz kragujevačkog Mind Parka, koji je proslavio pet godina postojanja, najavili su dolazak Škode i Stadlera u Srbiju a saznali smo i da će planirana pruga između Beograda i Ljubljane koštati 1,7 milijardi evra.
Videli smo u toku nedelje i podatak da je broj izdatih građevinskih dozvola pao za 10,5 odsto u februaru kao i da kancelarijskog prostora manjka u Srbiji. Naime, Bojan Jevremović, direktor office lizinga u MPC Properties, rekao je za Bloomberg Adria TV da inflacija utiče da indeksacija u ugovorima bude primenjena, a samim tim cene rastu za nekih 10 ili više procenata. I dalje, na našem tržištu postoji disbalans između ponude i potražnje poslovnog prostora, a kada se Beograd uporedi sa drugim gradskim centrima, poput npr. Varšave, dobijemo rezultat da taj grad ima 6,3 puta više prostora nego što ima glavni grad Srbije.
Ove nedelje analitički tim Bloomberg Adrije predvideo je usporavanje uzlaznog trenda rasta prodaje u Adria regionu u industriji proizvoda za kućne ljubimce usled slabljenja kupovine moći.