Makroekonomija i zaduživanje su u fokusu u utorak pošto se nastavlja Prolećno zasedanje Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Grupacije Svetske banke, a posebna pažnja biće na prvoj aukciji državnih obveznica u drugom kvartalu u Srbiji, kao i ekonomskim podacima iz Evropske unije koji će biti objavljeni u toku dana. Ovo je pet stvari koje treba da znate na početku radnog dana:
S&P je potvrdio kreditni rejting Srbije
U saopštenju objavljenom u ponedeljak iz Narodne banke Srbije (NBS) rekli su da je agencija S&P Global Ratings potvrdila kreditni rejting Srbije na nivou BB+. Međutim, i dalje su uočljivi međunarodni rizici i posledice geopolitičkih dešavanja po svetsku privrede što se prethodno videlo i u očekivanjima MMF-a.
Iz S&P-a su naveli da su srednjoročna očekivanja u vezi s inflacijom ostala uglavnom usidrena zahvaljujući kredibilitetu monetarne politike u Srbiji te da je povećanjem kamatnih stopa sprečen još veći rast inflacije.
Opširnije
S&P potvrdio kreditni rejting Srbije na nivou BB+
Potvrđeni su i stabilni izgledi za dalje povećanje rejtinga, saopštila je Narodna banka Srbije.
11.04.2023
Agencija Fitch zadržala kreditni rejting Srbije na nivou BB+
Rejting agencija Fitch donela je odluku da zadrži kreditni rejting Srbije na nivou BB+, kao i stabilne izglede za njegovo dalje povećanje.
18.02.2023
MMF prognozira najslabiji globalni rast u poslednjih 30 godina
Međunarodni monetarni fond upozorio je da su njegove prognoze svetskog ekonomskog rasta u narednih pet godina najslabije u više od tri decenije.
07.04.2023
MMF upozorava Srbiju na inflaciju i stanje u energetskom sektoru
Zvaničnici MMF-a su srpske monetarne vlasti pozvali na nastavak pooštravanja monetarne politike i suzbijanje rasta cena.
06.04.2023
Sve više stranaca radi u Srbiji
Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), primetno je da sve više stranih radnika dolazi u Srbiju. Tako je za prva tri meseca izdato 11.717 radnih dozvola za strance, prenela je Beta.
Radnici nam i dalje najčešće stižu iz Kine, Rusije, Turske, Indije, Kube, Severne Makedonije i Ukrajine.
Države G7 u pregovorima oko ukidanja struje iz uglja do 2030.
Evropska unija, Sjedinjene Američke Države i Japan skreptični su u vezi sa predlogom Ujedinjenog Kraljevstva da se 2030. godina odredi kao rok za postepeno ukidanje domaće proizvodnje električne energije iz uglja, pokazuju dokumenta kojima je Bloomberg imao pristup.
Za razliku od rezervi EU, SAD i Japana, Nemačka je ponudila alternativnu jezičku formulaciju koja kaže da je postizanje cilja postepenog ukidanja domaće proizvodnje električne energije iz uglja "idealno do 2030" ili "u 2030. godinama".
Na berzi u SAD nedelja počela obazrivo
Akcije u SAD trgovale su mešovito u ponedeljak pošto investitori čekaju dalje signale o odlukama Federalnih rezervi o referentnoj kamatnoj stopi na narednim sastancima.
Pomešani signali dolaze od toga što je statistika pokazala da je rast platnog spiska u nepoljoprivrednim sektorima ublažen u martu, dok su plate porasle, a stopa nezaposlenosti je pala.
Sledi...
Prva aukcija državnih obveznica nam dolazi u toku dana, a na meniju će biti reotvaranje emisije dvanaestogodišnje obveznice sa kuponskom stopom od 4,5 odsto. Planirani obim prodaje za utorak je 10 milijardi dinara, ali podsećamo da je krajem prvog kvartala treća aukcija dvogodišnjih obveznica donela manji prinos i realizaciju od samo 12,3 odsto.
U Evropskoj uniji statistički zavod Eurostat objaviće najnovije podatke o maloprodaji za februar ove godine pošto je prethodnog meseca zabeležen godišnji pad maloprodaje u EU 2,2 odsto.