Glasači u Berlinu su se usprotivili planu da nemačka prestonica postane klimatski neutralna zakonom do 2030. godine, što je 15 godina ispred nemačkog nacionalnog cilja.
Referendum, koji bi obavezao vladu grada-savezne države da zakonski utvrdi klimatski cilj, propao je nakon što je za predlog glasalo manje od potrebnih 607.000 birača, prema podacima državnog izbornog komesara. Oko 2,4 miliona ljudi je imalo pravo glasa.
Zbog rezultata na snazi ostaje neobavezujući cilj klimatske neutralnosti do 2045. godine, što je u skladu sa ostatkom Nemačke.
Opširnije
Ako želi da spase Amazoniju, Lula mora razmišljati kapitalistički
Krčenje šuma u Amazoniji smanjilo se za 80 odsto tokom njegova dva mandata i nekoliko godina pod njegovom naslednicom.
26.03.2023
IKEA zaglavila s lepkom na putu do ekološke neutralnosti
Lepak koji IKEA koristi trenutno čini pet odsto ukupnog karbonskog otiska kompanije.
16.02.2023
Svetski ekonomski forum u Davosu vraća se u zimskom izdanju
Globalna elita ponovno odlazi u planine na godišnji sastanak Svetskog ekonomskog foruma (WEF).
16.01.2023
16 ideja za zeleniji život
Lako je doneti odluku da želite da smanjite svoj karbonski otisak. Međutim, teži deo je utvrditi kako to da uradite.
15.01.2023
JPMorgan ima nove klimatske ciljeve za avijaciju i industriju cementa
Najveća američka banka je u ovogodišnjem klimatskom izveštaju objavljenom u četvrtak rekla da planira da smanji intenzitet ugljenika u svom portfelju finansiranja vazduhoplovstva za 36 odsto do 2030. u odnosu na referentnu 2021.
23.12.2022
Organizatori referenduma, neprofitna inicijativa pod nazivom Klimaneustart Berlin, tvrdili su da se berlinsko upravno telo "ponaša previše neodlučno".
Nekoliko dana ranije, Međuvladin panel za klimatske promene upozorio je da ističe vreme za zaustavljanje globalnog zagrevanja većeg od 1,5 stepeni.
Nemačka, koja emituje najviše ugljen-dioksida među evropskim zemljama, zaostaje za svojim ciljevima emisije i nedavno je ispala iz koloseka ka klimatskoj neutralnosti zbog energetske krize nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Berlinski predlog bi omogućio građanima da se obrate lokalnoj administraciji zbog neaktivnosti u pogledu klimatskih ciljeva. Berlinska lokalna vlada, poznata kao Senat, tvrdila je da predlog precenjuje mogućnosti delovanja i regulacije na državnom nivou. Rečeno je da Berlin zavisi od drugih nemačkih država u obezbeđivanju klimatski neutralnog snabdevanja energijom.