Klimatski plan koji švedski proizvođač nameštaja IKEA planira da ostvari do 2030. godine sastavljen je od uobičajenih taktika koje uključuju podsticanje korišćenja obnovljive energije i smanjenje upotrebe materijala koji negativno utiču na klimu. Među izazovima koji su pred kompanijom IKEA nalazi se neočekivani krivac za karbonski otisak, a to je lepak. Upravo je on sastavni deo najpopularnijih proizvoda ove kompanije, koji omogućava sklapanje njenog nameštaja.
Lepak koji IKEA koristi za izradu kreveta, sofa i njihovih popratnih delova trenutno čini pet odsto ukupnog karbonskog otiska koji kompanija ima na klimu, navodi se u izveštaju o održivosti za 2022. godinu, koje je objavljeno u sredu.
"Prelazak na lepak iz obnovljivih izvora ključan je faktor za postizanje našeg ultimativnog klimatskog cilja. Ipak, veliki izazov ostaje s biolepkom, jer nisu svi kompatibilni s našim trenutnim konvencionalnim lepkom i tehnologijom primene. To znači da će fabrike morati da se prebace ne samo na organski lepak već će morati da zamene mašine i ostalu tehnologiju", poručili su iz IKEA.
Opširnije
Ikea neće još u Niš, Novi Sad je sada prioritet
Uprkos najavama lokalnih zvaničnika, Ikea Srbija nije spremna da potvrdi da će u skorije vreme otvoriti robnu kuću u Nišu a iz kompanije najavljuju da im je cilj da se prvo približe Novosađanima.
11.01.2023
Ikea diže cene zbog naglog rasta inflacije
Apsorbiranje troškova više nije dovoljno.
16.10.2022
16 ideja za zeleniji život
Lako je doneti odluku da želite da smanjite svoj karbonski otisak. Međutim, teži deo je utvrditi kako to da uradite.
15.01.2023
Kompanija koja je svetu podarila police za knjige Billy ima ambiciozan cilj da postane klimatski pozitivna do kraja ove decenije - drugim rečima, da smanji više emisija štetnih gasova nego što ih proizvodi. Od 2016. godine, IKEA je smanjila emisiju ekvivalenta ugljen-dioksida za 12 odsto, pri čemu samo prošle godine za pet odsto, navodi se u njenom izveštaju.
Osim korišćenja biolepka, IKEA napominje da će morati da se pozabavi emisijama u svom lancu snabdevanja, proizvodnji, transportu nameštaja, ali i u otprilike 460 prodavnica širom sveta. U švedskom gigantu nameštaja planiraju da povećaju udeo obnovljive energije u lancu snabdevanja i do kraja decenije ciljaju da u proizvodnom procesu potpuno pređu na obnovljive izvore. Na primer, u prošloj godini taj procenat je iznosio 50 odsto.
Energetska inicijativa kompanije IKEA uključuje pomoć dobavljačima uz ugovore o kupovini struje i povoljnim zajmovima za finansiranje solarnih panela i bojlera u fabrikama. Program je pokrenut 2021. godine, a prvobitno je bio usmeren na podršku dobavljačima u Kini, Indiji i Poljskoj, gde je upotreba ugljenika u proizvodnji struje među najvećim. Sada će se ta inicijativa proširiti na druge zemlje, uključujući Nemačku, Italiju, Portugal, Rumuniju, Tursku i Vijetnam.
"Okretanje prema izvorima obnovljive energije je bio jedan od osnovnih pokretača za naše smanjenje emisija", rekao je Andreas Rangel Ahrens, šef odeljenja za brigu o klimi u Inter IKEA Groupu.
IKEA je 2018. godine postavila ciljeve da do 2030. u svojim proizvodima koristi samo obnovljive i reciklirane materijale. Međutim, švedski div i dalje bije bitku sa smanjenjem karbonskog otiska materijala, što su emisije za koje se procenjuje da su se u poslednjih šest godina povećale za 11 odsto. Rangel Arens je taj skok pripisao povećanju u obimu proizvodnje.
Da kontaktirate sa autorima ove priče:
Rafaela Lindeberg u Stokholmu na rlindeberg@bloomberg.net
Lars Paulsson u Stokholmu na lpaulsson@bloomberg.net