Food blogerka iz Kine je kažnjena novčanom kaznom od 125.000 juana (18.500 dolara) nakon što je objavila video u kom pokazuje da je nelegalno kupila i pojela meso velike bele ajkule, kojim je izazvala negativnu reakciju na internetu.
Ova devojka je prekršila kineski zakon o zaštiti biljnog i životinjskog sveta kada je kupila tu životinju u aprilu prošle godine, a potom ju je i konzumirala, rekli su u izjavi zvaničnici Nančunga, koji se nalazi u jugozapadnoj provinciji Sičuana. Zvaničnici su identifikovali ovu devojku kao Jin, dok se ona u svojim video-snicima predstavlja kao Tizi.
Jin je preko sajta za kupovinu Taobao, koji je u vlasništvu kompanije Alibaba Group, platila 7.700 juana za ovu životnju, koju je Međunarodna unija za zaštitu prirode i prirodnih resursa (eng. International Union for Conservation of Nature), proglasila ugroženom vrstom i čija se populacija naglo smanjila.
U julu 2022. godine, ova devojka je postavila video-snimke na društvene mreže Douyin i Kuaishou, u kojima preuzima ajkulu dugačku skoro dva metra iz prodavnice, pozira pored nje, a zatim je kuva i jede. Video-snimak je postao viralan u Kini, a mnogi su se žalili zbog okrutnosti prema životinjama.
Vlasti u Nančungu su počele da istražuju slučaj influenserke u avgustu. DNK test iz ostataka tkiva je potvrdio da je u pitanju bila bela ajkula, koja je zaštićena kineskim zakonom. Još dve osobe koje su učestvovale u hvatanju i prodaji ove životinje, takođe su uhapšene.
Kina je uvela potpunu zabranu na trgovinu i konzumiranje divljih životinja u februaru 2020. godine, kako bi smanjila one aktivnosti za koje su naučnici tvrdili da bi mogle biti uzrok tome što je smrtonosni virus korona prešao sa životinja na ljude.
Kina je zvanično zabranila supu od ajkulinih peraja pre deset godina, ali konzumiranje određenih egzotičnih, divljih životinja ili nekih njihovih delova i dalje je popularno, zbog tvrdnji da su korisni za zdravlje, što nije često dokazano. Ta nacija je nedavno izmenila svoje zakone o zaštiti biljnog i životinjskog divljeg sveta, kako bi pojačala kazne za krivolov i zabranila prakse poput lova i konzumiranja većine životinjskog divljeg sveta, od maja.
Ipak, neki borci za zaštitu biljnog i životinjskog divljeg sveta tvrde da ovaj trud nije dovoljan da bi se zakonom zabranile aktivnosti poput uzgajanja u zarobljeništvu.