Građani Srbije i drugih zemalja u šengensku zonu putovaće pod novim uslovima najverovatnije od novembra 2023. Tada se očekuje da će, posle više prolongiranja, zaživeti praksa podnošenja onlajn zahteva kroz automatizovan Evropski sistem za odobravanje putovanja (European Travel Information and Authorisation System - ETIAS) i plaćanja naknade od sedam evra, navodi se na sajtu Evropske komisije (EK). Dosad smo, podsetimo, na teritoriju Šengena ulazili bez viza i bilo kakvih prethodnih odobrenja.
Na adresi EK biće objavljen i datum od kog će putnici moći da počnu da se prijavljuju. Odobrenje za putovanje važi tri godine ili do isteka datuma na putnoj ispravi, kaže se u zvaničnom dokumentu.
Navodi se i da je 2016. godine EK predložila osnivanje ETIAS-a kako bi pojačala bezbednost provere osoba koje putuju bez viza u Evropsku uniju. Kako je za Bloomberg Adriju rekao direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija YUTA Aleksandar Seničić, rok za kreiranje platforme je bio još 2021. godina, ali je pandemija promenila planove.
Opširnije
Evropski parlament podržao ulazak Hrvatske u Šengen
Evropski parlament izglasao je u četvrtak podršku za ulazak Hrvatske u bezvizni režim putovanja u Evropsku uniju koji bi trebalo da stupi na snagu od januara.
10.11.2022
Ovo su razlozi zbog kojih su avionske karte sada tako skupe
Cene avionskih karata su neverovatne, ali putnici željni obilazaka su spremni da plate, nakon tako dugog perioda bez putovanja.
08.06.2022
Šta je doprinelo oporavku srpskog turizma?
U prvom kvartalu ove godine, oporavak turizma u Srbiji je bio najbolji u Evropi.
12.05.2022
Kako će novi sistem funkcionisati
Stvar bi trebalo da bude jako slična onim onlajn formularima koje smo popunjavali za vreme kovida (PLF za Grčku i za ostale zemlje), gde se unose osnovni podaci o putniku, kao i detalji za prvi naredni ulazak u EU, naveo je Seničić.
Popunjavanje onlajn obrasca za prijavu ne bi trebalo da iziskuje više od putnog dokumenta (pasoš ili dokument ekvivalentan njemu) i 10-ak minuta. U slučaju nemogućnosti prijave (zbog godina, nivoa pismenosti, dostupnosti...), prijavu može podneti treće lice.
Posle popunjavanja obrasca sistem će sprovesti proveru sa informacionim sistemima EU za granice i bezbednost i, u velikoj većini slučajeva, izdati odobrenje za putovanje u roku od nekoliko minuta, kaže se u dokumentu EK. Dodaju da bi procedura samo u izuzetnim slučajevima mogla da potraje do 30 dana.
Naknadu od sedam evra za svaku prijavu plaćaće podnosioci starosti od 18 od 70 godina (ostali su oslobođeni plaćanja).
"ETIAS dozvola za putovanje biće obavezan preduslov za ulazak u šengenski prostor. Nju će zajedno sa putnim ispravama proveravati graničari prilikom prelaska granice EU", ističe se u dokumentu. Verifikacija državljana koji nisu državljani EU bez vize olakšaće granične provere, minimizovati birokratske procedure i kašnjenja, obezbediti koordinisanu procenu rizika i značajno smanjiti broj odbijanja ulaska na graničnim prelazima, ocenjuje se.
Po dolasku na granični prelaz Šengena, službenik na granici će elektronski očitati podatke putnog dokumenta i time pokrenuti upit različitim bazama podataka, uključujući ETIAS u slučaju putnika bez vize. U slučaju da utvrdi da ne postoji važeća ETIAS dozvola, graničar će odbiti ulazak i evidentirati putnika.
Šta ako osoba bude odbijena
Ukoliko je odobrenje za putovanje odbijeno, podnosilac zahteva zadržava pravo žalbe, poručuju iz EK. Žalbe se mogu pokrenuti u državi članici koja je donela odluku o prijavi, u skladu sa nacionalnim pravom te države. Podnosilac prijave će biti obavešten koji je nacionalni organ odgovoran za obradu i odluku o njegovom/njenom odobrenju putovanja.
Ako putnik smatra da je njihov tretman bio nepravedan, takođe ima pravo da traži obeštećenje ili zatraži pristup informacijama preko nacionalnog organa.
Važiće i za Hrvatsku
Podsetimo, susedna Hrvatska od prvog januara biće i zvanično nova, 27. članica Šengena. To znači da će sve navedeno važiti i na njenoj teritoriji.
"Državljani trećih zemalja koji nisu u obavezi da poseduju vizu, za ulazak na područje šengenskog prostora ne plaćaju nadoknadu. Međutim, s danom početka primene Uredbe o evropskom sistemu za informacije o putovanjima i odobravanje putovanja (ETIAS) navedene će osobe za ulazak u svrhu kratkotrajnog boravka, na područje bilo koje države članice EU ili države pridružene šengenskom prostoru, pre ulaska morati da dobiju ETIAS odobrenje", potvrdili su za naš portal u hrvatskom ministarstvu unutrašnjih poslova.
Te će osobe, dodali su, imati obavezu posedovanja odobrenja putovanja koje važi tokom celog trajanja boravka na području država članica.
Do sada Šengenu su pristupile sledeće države: Austrija, Belgija, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Island, Italija, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska i Švajcarska.