Reklama Willa Ferrella za General Motors Co. u okviru Super Bowla 2021. danas deluje sumorno. Glumčev komični bes zbog toga što ga je Norveška "nadmašila" (engl. out-EV'd) dovela je do istine koja je bila izvor ponosa za Evropu: kada je u pitanju prodaja električnih vozila, Sjedinjene Američke Države (SAD) zaostaju, nedostaje im regulatorni i investicioni podsticaj viđen u Kini i Evropi. "Ne mrzite, oponašajte", odgovorio je rival, Volkswagenov Audi.
Amerikanci jesu imitirali - a sada su političari Evropske unije (EU) skloni brbljanju u Ferrellovom stilu. Poreske olakšice Bidenove administracije do 7.500 dolara za električna vozila sastavljena u Severnoj Americi smatraju se "agresivnom" konkurentskom pretnjom EU i zemalja poput Južne Koreje, kao i druge pogodnosti koje promovišu zelena ulaganja u okviru programa zakona o smanjenju inflacije, vrednog 369 milijardi dolara. Proizvođači baterija kao što je švedski NorthVolt AB okreću se ka SAD, imajući na umu troškove energije posle godine u kojoj su se cene prirodnog gasa u Evropi trgovale na osam puta višem nivou nego u SAD.
Opširnije
Rimac otvorio izložbeni salon u Briselu, prvi takav u Evropi
Rimac Grupa otvorila je izložbeni prostor u Briselu, prvi takav u Evropi.
13.01.2023
Tesla smanjila cene u SAD da bi kupci dobili poreske olakšice
Tesla Inc. je kasno u četvrtak u SAD drastično snizila cene svoje limuzine "model 3" i SUV-a "model Y".
13.01.2023
BMW ostaje na vrhu prodaje luksuznih vozila, Mercedes mu se približava
Drugu godinu zaredom, BMW AG prodao je više vozila od rivala Mercedes-Benz AG.
13.01.2023
Stellantisovi veliki rezovi trebalo bi da zaobiđu srpsku fabriku
Izvršni direktor Stellantisa Carlos Tavares rekao je da korporacija možda neće aktivirati dodatne fabrike za proizvodnju vozila.
09.01.2023
Ovo nije školski primer trgovinskog rata: daleko smo od pretnje carinama na evropske automobile iz Trumpove ere, a požar u Ukrajini zbližio je NATO saveznike. Takođe, daleko smo od nove ere multilateralizma pod Bidenom. Salva subvencija osmišljena da drži Kinu pod kontrolom i podstakne nove fabrike u SAD loša je za trgovinske partnere koji su se našli u sredini, čak iako je dobra za klimu. Protekcionizam koji povezuje slogane poput "Kupuj američko" sa subvencijama za koje proizvođači kažu da su jednake smanjenju troškova od oko 30 odsto, deluje kao mračno novo doba.
"Rizik za Evropu je vrsta deindustrijalizacije kakvu nismo videli godinama", kaže Antoine Huard, suosnivač francuskog developera koji radi na elektranama Verso Energy.
Do sada je odgovor Evrope bio uzdržan. Apelovanje na Bidenovu dobru prirodu dovelo je do obećanja da će biti izmena, ali ne mnogo više od toga. Žalba Svetskoj trgovinskoj organizaciji čini se kao glupost: SAD su prežvakale i potkopale mehanizme za rešavanje sporova. Malo je bilo apetita da se preti odmazdom, što je Kanada iskoristila u svoju korist.
Očigledan preostali korak je, prema navodima Audija, imitacija, a ne mržnja. EU je pokrenula fond od 750 milijardi evra (812 milijardi dolara) za lečenje svoje privrede pogođene pandemijom, a još nije sav potrošen. Očekuju se 43 milijarde evra javnih i privatnih investicija za poluprovodnike. Da li bi još jedan industrijski poduhvat troškarenja novca bio tako loš? Šef odeljenja za industriju Evropske komisije Thierry Breton, lice francuskog dirigizma u Briselu, daje podršku za zakon o čistoj tehnologiji (engl. Clean Tech Act) za pomoć industriji.
Postoje dobri razlozi da se pridružite trci za subvencije, čak iako malo njih očekuje finalnu pobedu. Potražnja se neće stvoriti od nule. Već postoji apetit investitora i korporativna potražnja za zelenim investicijama kao što su baterije ili obnovljivi izvori energije, posebno uz pritisak da se smanji zavisnost lanca snabdevanja od Kine i povrate kritične komponente. Proizvođač automobila Stellantis NV želi da sam proizvodi polovinu zaliha energije za svoje evropske fabrike, na primer. Javna podrška bi pomogla da EU postane konkurentnija subvencionisanjem energije ili relevantnih tehnologija.
Ipak, postoje i rizici. Jedan je dodatno raspirivanje trgovinskih tenzija. Najnoviji plan EU za dalje ublažavanje ograničenja državne pomoći kao odgovor na poteze SAD, kako je izvestio Bloomberg News, dovešće do mnogo unutrašnjih borbi u vezi s nelojalnom konkurencijom između velikih zemalja poput Nemačke i onih sa manje finansijske moći. I što više EU pokušava da napravi izdvajanja za određene proizvode ili industrije, veća je verovatnoća da će narušiti svoj kredibilitet kod drugih trgovinskih partnera, smatra Bruegelov naučni saradnik Niclas Poitiers.
Drugi je rasipanje novca. U trenutnom okruženju postoji velika potražnja za sirovinama ili komponentama koje se proizvode lokalno, jer ih je lakše transportovati i ne nose geopolitički rizik. Međutim, postoji tačka u kojoj se nestašice mogu pretvoriti u prezasićenost, kao što se videlo u industriji čipova u prošlosti. Čak i u blistavom svetu gigafabrika u stilu Tesla Inc., koje su privukle 300 milijardi dolara investicija širom sveta od 2019. sa Kinom na čelu, verovatno će doći do promašaja, kao što je fabrika baterija Britishvolt, koja je bila na korak do kolapsa prošle godine.
Dakle, čak i dok se EU utrkuje da podstakne svoje snove o industrijskim šampionima, ona takođe treba da bude na oprezu. Ako previše "savijate" pravila o državnoj pomoći ili antimonopolskim pravilima, slomićete ih. Prethodni napori da se naprave novi poduhvati u Airbusovom stilu nisu uvek uspevali. A efektivna potrošnja - dakle, ne samo veća potrošnja - trebalo bi da bude prioritet, smatra ekonomista Xavier Jaravel, koji ističe da Francuska još ima 40 milijardi evra fonda za oporavak. Ulozi su veliki, kao i rizici. Varnice će prštati.
Da kontaktirate sa autorom ove priče:
Lionel Laurent na llaurent2@bloomberg.net