Smrt Twittera je neminovna. Barem to izjavljuju oni koji su najavili prelazak na neku drugu platformu. To što su to objavili na samom Twitteru, a zatim se zadržali da gledaju, naglašava koliko je korisnicima teško da prestanu sa zavisnošću od kada je Elon Musk počeo seču na ovoj društvenoj mreži.
Usred raspada sistema tu je sve veći broj opcija koje se bore da namame tviteraše. Neki su stvoreni iz pepela Twittera, dok mnogi dobijaju drugu šansu nakon što su godinama čamili u senci. Evo pogleda na opcije za one koji traže plan B, i kako se porede sa Plavom pticom.
Mastodon
Nemačka društvena mreža koju je osnovao Eugen Rochko pre šest godina rani je favorit za titulu „sledećeg Twittera“, ali je polarizovala javno mnjenje. Kao prvo, to nije čak ni jedan sajt. Mastodon je zapravo softver otvorenog koda koji omogućava svakome da pokrene sopstvenu uslugu društvenog umrežavanja. Ako to odlučite, onda možete da se povežete sa drugim sajtovima baziranim na Mastodonu da biste kreirali nešto što se zove "fediverzum", tako da član jednog sajta (koji se takođe naziva instanca ili server) može da komunicira sa onima na drugim sajtovima. Veb-stranica www.movetdon.org omogućava ljudima da automatski pronađu one koje prate na Tviteru, olakšavajući tranziciju.
Opširnije
Musk upozorava na maržni dug zbog rizika od masovne panike na tržištu
Milijarder Elon Musk upozorava na nešto što je on sam uradio - pozajmljivanje na osnovu hartija od vrednosti.
25.12.2022
Twitter pod istragom u EU zbog curenja podataka iz ere pre Muska
Twitter Inc. rizikuje velike novčane kazne.
23.12.2022
Egzodus sa Twittera korisnike oterao na Mastodon
Broj korisnika Mastodona dostigao je 2,3 miliona.
22.11.2022
Zagovornici vole ovaj decentralizovani pristup otporan na cenzuru. Moderiranje sadržaja se vrši na pojedinačnoj instanci od strane nadzornika kog imenuje data grupa, a korisnici mogu biti blokirani ili izbačeni ako se ne pridržavaju pravila. Kao rezultat toga, cenzura je haotična - ono što je dozvoljeno na jednom serveru može vas izbaciti iz grupe na drugom. Pored neujednačenog pristupa slobodnom govoru, protivnici se žale da je previše zbunjujuće. Proces uključivanja je komplikovan, a samo odabir servera na koji ćete se prijaviti je naporna odluka i odbija ljude. Odbegli sa Twittera se žale da je Mastodon loša kopija Twittera, ali ta kritika je nepravedna. Nikada nije trebalo da replicira original, već umesto toga ima nameru da ponudi alternativni način zamišljanja i vođenja društvenih mreža. U tom pogledu je to veliki uspeh, ali to ne znači da će postati novo mesto okupljanja.
Post
Prema osnivaču Noamu Bardinu, startap će biti "kulturno mesto za debatu o idejama; mesto gde ćete moći da učite od stručnjaka, novinara, pojedinačnih stvaralaca i jedni od drugih; gde ćete moći slobodno da razgovarate i zabavite se". Bivši izvršni direktor saobraćajne aplikacije Waze (koju je kasnije kupio Google) stavio je Post iza somotnog užeta dok gradi proizvod i povećava startap, tako da bi moglo da prođe neko vreme pre nego što novi korisnici dobiju pristup. Među inovacijama nalaze se naslovi, formatiranje teksta, duži postovi i saveti. Označava teme sa "#hashtagom", slično Twitteru, a ima i sekciju favoriti i trendove, tako da korisnici mogu lako da pronađu ono što ih najviše privlači. Možete da odgovorite na nečiju objavu, ali vas podsećamo da se "diskusije moderiraju zbog uljudnosti".
Centralizovaniji od Mastodona, Post će verovatno trpeti iste izazove u vezi sa moderiranjem sadržaja kao Twitter, iako dosadašnji diskurs izgleda kulturno. Pogled na korisničku bazu nagoveštava da bi to moglo na kraju privući progresivce sa Twittera koji želi više kontrole nad načinom na koji dele informacije i kako komuniciraju jedni sa drugima. Ako uspe brzo da se proširi i uključi korisnike, a da istovremeno obezbedi da razgovori ostanu ljubazni i prijateljski, onda Post ima dobru priliku da postane novo središte razgovora. Ipak, Bardin i njegov tim će morati da donesu teške odluke o dizajnu, sadržaju i poslovnom modelu da bi to funkcionisalo.
Koo
Ova aplikacija čije sedište se nalazi u indijskom tehnološkom centru u Bengaluru do sada je najbliži klon Twittera - njen logotip je žuta ptica. Ako želite repliku poznatog fida i način korišćenja originala, onda je ovo mesto za vas. Čak vam omogućava da prenesete celu svoju biblioteku tvitova i pratite one koji su to već uradili. Započet pre tri godine, Koo je dobio ogromanu pažnju kada je Twitter ušao u sukob sa indijskom vladom pošto je premijer Narendra Modi pokušavao da kontroliše društvene medije uz argument da je to potrebno zbog zaustavljanja terorizma. Indijski korisnici, uključujući mnoge vladine zvaničnike, pohrlili su na Koo kao lokalnu alternativu američkom sajtu. Osnivač Mayank Bidawatka odbacuje optužbe da je desničarski nastrojen ili pro-Modi. "Verujemo u slobodu govora onoliko koliko verujemo u odgovornost i poštenje u govoru", napisao je on u tekstu sa objašnjenjem.
Indija ima više od 20 modernih jezika, tako da se Koo razlikuje po tome što dozvoljava višejezične objave. Pitao sam korisnike na Koou - koji sada ima više od pet miliona širom sveta - šta ga čini jedinstvenim, a pretežni odgovor bio je da je prijateljski, zabavniji i uljudniji od Twittera. Kao i njegovi rivali, Kooov najveći izazov će biti obezbeđivanje kulturnog diskursa - on koristi mešavinu mašinskog učenja, izveštavanja zajednice i moderacije. Ako može da izgladi neke rane greške, onda bi Koo mogla biti najbolja šansa za repliciranje originala. Veliko pitanje će biti da li korisnici zaista žele da se ponovi sajt koji su napustili ili žele da počnu iznova sa nečim novim.
T2.Social
Ova kompanija koja brzo raste ni iz čega je najdirektniji pokušaj da se iskoristi nadolazeći kolaps Twittera. Gabor Cselle, koji je nedavno bio u Googleu, počeo je da radi na ovom projektu onog dana kada je Musk počeo da otpušta ljude, a do kraja decembra imao je jedva 100 korisnika. Kao i Post, tim ima listu čekanja i želi da napravi proizvod pre nego što ga pusti u svet. Nedavna diskusija sa TechMemeovim "Ride Home" podkastom pokazuje da je njihova namera da se budu što bliže originalnoj formuli Twittera. Njihov najveći test biće da li mogu da naprave i skaliraju proizvod na vreme kako bi uhvatili talas izbeglica sa Twittera.
Substack
Usluga imejl biltena nije očigledna alternativa Twitteru, gde se sve dešava u realnom vremenu, ali sve više ljudi se interesuje za nju. Pošto nisu sigurni gde da ide, mnogi stvaraoci sadržaja su pozvali pratioce da se prijave na njihov Substack. Ovo može biti privremena lokacija dok ne budu mogli da usmere pretplatnike nazad na novu društvenu mrežu. Ipak, Substack može sam iskoristiti trenutak i da omogući više interaktivnosti.
Discord i Reddit
Iako prilično različiti sajtovi previranja na Twitteru nude dobar izgovor da se upustite u nove platforme. Discord ima privatne zajednice, koje se nazivaju i serveri, koje omogućavaju istomišljenicima da se druže. Njegova korisnička baza je okrenuta igricama, ali to nije ukorenjeno i možemo očekivati da će se zajednica vremenom proširiti. Reddit nudi moderirane oglasne table koje su postale mešavina saveta o akcijama, slatkih memova i teorija zavere. Zbog zatvorenog pristupa sadržaju, malo je verovatno da ćete naići na postove koji vas vređaju – osim ako ne želite da budete uvređeni. Međutim, to može biti i komora eha u kojoj se dezinformacije mogu lako širiti.
Truth Social i Hive
Nezavisno od vaše ideologije, realnost je da pokušaji da se publika odvuče sa Twittera dolaze iz čitavog političkog spektra, pa su i oni su među ponudama. Truth Social osnovao je bivši predsednik SAD Donald Trump nakon što je napustio funkciju i nakon što je oteran sa Twittera. Malo toga sugeriše da će se jedno ili drugo približiti razmerama Twittera, a trebalo bi da korisnici budu svesni izveštaja o bezbednosnim ranjivostima.
Facebook, Instagram, TikTok, Youtube
Obožavaocima Twittera je lako da zaborave da ovi sajtovi uopšte postoje i isto tako ih lako odbacuju. Realnost je da oni imaju daleko više korisnika od Twittera i izuzetno puno lojalnih pratilaca. Veliki izazov za stvaraoce sadržaja zasnovanog na tekstu, kao što su novinari, političari i tehnološke elite, jeste prilagođavanje vizuelnijoj prirodi ovih većih platformi. To je samo realnost savremenih društvenih mreža. Ako možete da pogledate pored slika mita o lepoti i selfija sa pačjim usnama, oni mogu biti fantastična mesta za pronalaženje pratilaca i korisnih informacija. A tekst nije sasvim naodmet - sadržaj na Instagramu, YouTubeu i TikToku često koristi fotografije, grafiku i reči da bi sažeto preneo poruku sa manje ograničenja od Twittera.
Muskovo renoviranje Twittera podstaklo je mnoge da se okrenu negde drugde, iako skeptici uglavnom čekaju da vide šta će se desiti. Dok to budu radili, rivali bi mogli bi da postanu sve popularniji i tako da ponude pravu alternativu. Konačni pobednik neće biti krunisan brzo. Umesto toga, oni koji traže rezervnu opciju će verovatno želeti da isprobaju više opcija i da pažljivo biraju.