Twitter Inc. Elona Muska rizikuje velike novčane kazne nakon što je najviši regulator privatnosti u Evropskoj uniji (EU) otvorio istragu o izveštajima o navodnoj povredi podataka koja je ugrozila lične podatke 5,4 miliona korisnika prošle godine.
Irska komisija za zaštitu podataka saopštila je u petak da je odlučila da pokrene istragu na sopstvenu inicijativu, zbog izveštaja da je jedan ili više skupova podataka ličnih podataka korisnika Twittera "stavljeno na raspolaganje na internetu".
"Izveštava se da ovi skupovi podataka sadrže lične podatke koji se odnose na približno 5,4 miliona korisnika Twittera širom sveta", saopštila je agencija. "Prijavljeno je da ovi skupovi podataka mapiraju Twitter ID-ove na adrese e-pošte i/ili brojeve telefona povezanih subjekata podataka,"
Irska vlast je saopštila da nakon razgovora sa Twitterom o ovom pitanju, smatraju da je jedna ili više odredbi Opšte uredbe EU o zaštiti podataka (GDPR) možda bila – i da će i dalje će biti – prekršena. Ovo telo je glavni nadzornik za neke od najvećih tehnoloških kompanija u Silicijumskoj dolini koje su uspostavile bazu EU u zemljama. Prema GDPR-u, ima moć da naplaćuje kazne od čak četiri odsto godišnje prodaje kompanije.
Globalna kontrola Twittera je uzavrela nakon Muskovog preuzimanja od 44 milijarde dolara. Iako su sumnje na kršenje došle pre milijarderove kupovine, ključne uloge u kontroli poštovanja propisa su eliminisane, što je izazvalo zabrinutost oko sposobnosti giganta društvenih medija da zaštiti korisničke podatke.
Evropa je posebno brzo zahtevala da Twitter drži korak sa regulatornim zahtevima — od zaštite podataka do provere govora mržnje. Nekoliko sati nakon što je milijarder Musk zaključio svoj posao kupovine, evropski komesar Thierry Breton uputio je upozorenje novom vlasniku, pozivajući kompaniju da "leti po našim pravilima".
Od Muskovog preuzimanja u oktobru, upozorio je da je Twitter u opasnosti od bankrota i uspostavio je ono što je nazvao "tvrdo“ radno okruženje nakon drastičnog smanjenja broja zaposlenih. Za manje od dva meseca na čelu, uplašio je oglašivače, otuđio najvatrenije kreatore Twittera i pretvorio uslugu od foruma za diskusiju o vestima u temu koja je sama po sebi u trendu.
Kompanija je ove nedelje rešila spor sa najvišim izvršnim direktorom koji je bio isključen iz IT sistema kompanije nakon što nije odgovorio u roku od nekoliko sati na e-poruku Muska poslatu celoj kompaniji u kojoj je osoblje pitalo da li odobravaju novi "Twitter 2.0".
Osim što je zatvorio svoju kancelariju u Briselu, njeno odeljenje za komunikacije u Nemačkoj više ne postoji nakon Muskove promene, kaže bivši šef jedinice koji je tužio kompaniju u Nemačkoj za nepravedno otpuštanje.
Iako je kritikovan zbog sporog delovanja, irski regulator je prošlog meseca kaznio Meta Platforms Inc. sa 265 miliona evra (281 milion dolara) jer nije sprečio curenje ličnih podataka više od pola milijarde korisnika svojih Facebook servisa.