Kompanije iz sektora čiste tehnologije, koje su za vreme mandata bivšeg američkog predsednika Joea Bidena dobijale državnu potporu, sada razmatraju odlazak iz SAD, jer administracija Donalda Trumpa ukida to finansiranje, izjavio je bivši rukovodilac programa koji je odobravao te firme.
Kao direktor Kancelarije za zajmove - pri američkom ministarstvu energetike u vreme predsednika Bidena - Jigar Shah je pomogao u odabiru oko 400 firmi sa razvojnim planovima za dobijanje bespovratnih sredstava i zajmova u iznosu većem od 100 miliona dolara po kompaniji.
Shah, koji je prošle godine uvršten na listu najuticajnijih ljudi časopisa Time zbog svog doprinosa unapređenju prelaska na čistu energiju, rekao je da od inauguracije Donalda Trumpa u januaru mnoge firme - koje su imale koristi od programa iz Bidenove ere - sada žele da prebace celo svoje poslovanje ili njegov deo van SAD.
Opširnije

Trumpovi preokreti oko carina drže berzanske analitičare u neizvesnosti
Stratezi prodaje masovno su snižavali svoje prognoze za indeks S&P 500 dok je predsednik Donald Trump uvodio carine širom sveta.
14.05.2025

Američki predsednik: Saudijci će investirati bilion dolara u SAD
Predsednik SAD je u poseti Rijadu, gde se sastao sa saudijskim prestolonaslednikom Mohammedom bin Salmanom.
13.05.2025

Pregovori u Istanbulu – Putinov blef ili šansa za mir
Pokušaj lidera Francuske, Nemačke, Velike Britanije i Poljske da zajedničkom posetom Kijevu i ultimatumom uz pretnju novih sankcija izdejstvuje kod Kremlja hitan jednomesečni prekid vatre u Ukrajini doživeo je diplomatski neuspeh.
14.05.2025

Da li većina kompanija ulazi u AI na pogrešna vrata
Brett StClair, bivši menadžer kompanije Google, govori za Bloomberg Adriju o najčešćim greškama kompanija koje koriste veštačku inteligenciju.
02.05.2025
U tom kontekstu, Shah je u intervjuu rekao da je razgovarao sa zvaničnicima u Briselu o ponovnom premeštanju firmi u Evropu. Oko dve trećine preduzeća trenutno ima sedište u SAD, rekao je.
Među industrijama čiste tehnologije zastupljene su proizvodnja nuklearne energije, dobavljači toplotnih pumpi i baterija, hvatanje i skladištenje ugljenika, kao i vodonik.
Donald Trump | Bloomberg
U odgovoru na Bloombergov zahtev za komentar, portparol ministarstva energetike SAD rekao je da je u toku pregled na nivou celog odeljenja, kako bi se osiguralo da su sve aktivnosti u skladu sa zakonom, primenjivim sudskim nalozima i prioritetima Trumpove administracije.
Za Evropsku uniju i Ujedinjeno Kraljevstvo ovaj trenutak predstavlja "priliku koja se pruža jednom u životu" da se "namame" održive firme u ključnim sektorima rasta, rekao je Shah. Svaka firma je prošla kroz "veoma težak" proces odabira kako bi dobila pristup kreditima pod prethodnom upravom, dodao je.
To je najnoviji znak da bi Trumpovi napori - da uništi zelenu agendu svog prethodnika - mogli delovati kao blagodat za druge zemlje. Evropa je već jasno dala do znanja da želi da privuče mnoge naučnike i stručnjake iz industrije koji su izgubili posao zbog Trumpovih rezova.
U tu svrhu, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen upravo je predstavila paket podsticaja vredan 500 miliona evra (563 miliona dolara), a francuski predsednik Emmanuel Macron rekao je da će njegova zemlja izdvojiti dodatnih 100 miliona evra.
Ursula von der Leyen i Emmanuel Macron | Bloomberg
Kako bi privukle američke firme, evropske vlade će morati da osiguraju pristup finansiranju i kritičnoj infrastrukturi, rekao je Victor van Hoorn, direktor Cleantecha za Evropu, koja je lobirala za veću potporu industriji.
"Firme će morati da imaju dovoljno poverenja da su dva ključna faktora - finansiranje i brzina - zagarantovani. Želeće da znaju da li imaju instrumente javne potpore koji su jasni, razumljivi i brzi u donošenju odluka", dodao je.
Trenutno se mnogi evropski proizvođači čiste tehnologije suočavaju sa finansijskim poteškoćama zbog pada cena baterija i vetroturbina, navode analitičari Jefferies Financial Groupa u belešci klijentima od 7. maja. Povrh toga, imaju probleme u nadmetanju sa konkurentima iz Kine, gde proizvodnja sada premašuje potražnju, ističu.
Međutim, opredeljenost Evrope za zelenu tranziciju pokazuje da EU neprestano traži načine kako da podrži industrije koje smatra ključnim za ostvarenje tog cilja.
Portparol Evropske komisije rekao je da izvršna vlast EU radi na novom programu državne potpore, kako bi se osiguralo da firme iz oblasti čiste tehnologije mogu da izgrade dovoljan proizvodni kapacitet. Javna rasprava o nacrtu okvira završena je 25. aprila, a Komisija će sada pregledati odgovore, pre usvajanja novog plana u junu.
Shah, koji je suosnivač investicione firme Generate Capital, sa sedištem u San Franciscu, prošlog meseca je najavio planove za osnivanje firme za savetodavne usluge za pomoć zelenim startapovima. Shah je rekao da je njegov rad sa 400 firmi, koje je proverilo Bidenovo ministarstvo, odvojen od tog poduthvata i da ne dobija naknadu za njihovo predstavljanje u Evropi.
"Zemlje moraju biti brze ako žele da privuku firme iz oblasti čiste tehnologije, i to ne samo zbog teške finansijske situacije za neke firme, uključujući mogućnost bankrota. A ako čiste tehnologije s održivim poslovnim modelima propadnu, ulagači, uključujući one iz Kine, moći će da kupe njihovo intelektualno vlasništvo uz veliki popust", rekao je Shah.
Upravo sada, firme pogođene Trumpovom politikom gube novac i "nervozne su i zbunjene", dodao je. "Stoga pitaju - postoji li neko drugo mesto na koje bismo mogle da odemo?".