Zemljina temperatura je prvi put u 2024. na godišnjem nivou premašila 1,5°C iznad predindustrijskog proseka, objavili su UK Met Office i Copernicus Climate Service EU. Ovaj istorijski podatak potvrđuje da svet propušta priliku da ispuni ciljeve Pariskog sporazuma, koji nastoji da zagrevanje ograniči na taj nivo kroz decenije.
Colin Morice, naučnik UK Met Officea, istakao je u saopštenju da je preostalo vreme za delovanje "gotovo isteklo". Naglasio je kako naučni podaci pokazuju da je prag od 1,5°C premašen brže nego što se predviđalo.
Najtoplija godina dosad
Naučnici su još početkom 2024. upozoravali da će godina postati najtoplija u istoriji, a sada je to i potvrđeno. Copernicus je zabeležio prosečnu temperaturu od 1,6°C iznad predindustrijskog proseka, dok je UK Met Office objavio 1,53°C.
Opširnije
Za zeleni budžet Srbije milijardu evra, najviše za klimatske promene
U budžetu je ukupno 64 projekta označeno kao "zeleni", a najveći deo tih projekata nalazi se u nadležnosti Ministarstva građevinarstva
27.11.2024
Trumpova politika može usporiti, ali ne i zaustaviti zelenu tranziciju
Profesor Neven Duić ističe otpornost energetske tranzicije na političke promene.
15.11.2024
COP29 u senci Trumpovog povratka: šta sledi za globalne klimatske ciljeve?
Trumpov povratak izaziva zabrinutost među klimatskim pregovaračima.
12.11.2024
Budućnost je zelena: Startapi kao pokretači održivog razvoja
Zeleni startapi poslednjih godina doživljavaju ubrzani rast širom sveta. Održivost i borba protiv klimatskih promena postali su prioriteti za mnoge zemlje, što je dovelo do povećanih investicija u zelene tehnologije.
20.11.2024
Ekstremni vremenski događaji pratili su ove rekordne temperature. U Aziji su tajfuni poput Gaemija, podstaknuti klimatskim promenama, odneli stotine života, dok su uragani Helene i Milton izazvali razaranje u SAD. Zabeležene su i poplave u Sahelu i jugoistočnoj Španiji, suše u južnoj Italiji i Amazoniji, te požari u Čileu.
Poslednji u nizu takvih događaja desio se u Los Anđelesu.
Najtopliji dan u istoriji bio je 21. jul 2024, a rekord je srušen već sledećeg dana, 22. jula. Prema stručnjacima, emisije staklene bašte učinile su ovakve događaje 2,5 puta više verovatnim.
Neobjašnjivo ubrzanje
Naučnici su zbunjeni brzinom kojom temperature rastu. Sofia Menemenlis, doktorand atmosferskih nauka na Princetonu, izjavila je za Bloomberg kako se ovakva iznenađenja mogu očekivati zbog globalnog zagrevanja. "Ovo nije nešto potpuno neočekivano", rekla je.
Gavin Schmidt iz NASA Goddard instituta smatra da trenutni porast temperature nije samo anomalija, već potencijalni znak ubrzanog trenda. Prema njegovim rečima, nauka nudi fizičke razloge za ovakva ubrzanja, ali još nije jasno koji su najvažniji.
Uticaj El Niña i aerosola
Prvih pet meseci 2024. obeležilo je snažno prisustvo El Niña, prirodnog fenomena koji pojačava globalno zagrevanje. Ipak, naučnici upozoravaju da to nije dovoljno da objasni brzinu trenutnog porasta.
Jedan od ključnih faktora mogao bi biti smanjenje sumpornih aerosola u atmosferi. Regulacije uvedene 2020. godine, koje su smanjile emisije sumpora za 74 odsto, znatno su doprinele zaštiti ljudskog zdravlja, ali su istovremeno privremeno rezultirale višim temperaturama.
Sumporni aerosoli podstiču formiranje oblaka koji reflektuju sunčevu svetlost, a njihov manjak smanjuje ovu zaštitu.
Helge Goessling iz Instituta Alfred Wegener istraživao je naglo zagrevanje Severnog Atlantika i primetio rekordno smanjenje planetarne albedo vrednosti - sposobnosti površine da reflektuje sunčevu energiju. Manje oblaka znači više topline na površini, što dodatno podstiče zagrevanje.
Šta dalje
Iako naučnici još uvek raspravljaju da li je ovo privremeni skok ili početak dugoročnog ubrzanja, sve su zabrinutiji da je planeta osetljivija na efekte staklene bašte nego što se ranije mislilo. Zeke Hausfather iz Berkeley Eartha istakao je da bi topljenje oblaka koji reflektuju sunčevu svetlost, ako ga podstiče globalno zagrevanje, moglo predstavljati "najgori mogući scenario".
Premda diplomate i naučnici ne smatraju da je Pariski sporazum formalno prekršen dok temperature ne premaše 1,5°C na dvadeset godina, jasno je da se svet opasno približava toj tački.
"Posmatrajte trend", rekao je Karsten Haustein sa Univerziteta Leipzig, upozoravajući da probijanje ovog istorijskog praga ima ozbiljne posledice po budućnost planete.