Predsednik Federalnih rezervi Jerome Powell jasno je stavio do znanja da neće žuriti sa snižavanjem troškova zaduživanja dok ne bude više sigurnosti u vezi sa pravcem trgovinske politike, koja će, kaže, morati da dođe iz Bele kuće.
Powell i njegove kolege zadržali su kamatne stope nepromenjenim u sredu i, na svom prvom sastanku otkako je Donald Trump prošlog meseca najavio opsežne carine, istakli su rastuće rizike od više inflacije i nezaposlenosti.
Takav scenario bi, prema prvom čoveku Feda, naterao zvaničnike da naprave težak izbor između snižavanja kamatnih stopa - kako bi se podržalo tržište rada, ili njihovog zadržavanja na višem nivou - kako bi se obuzdao pritisak na cene. U međuvremenu, Powell je nagovestio da će neizvesnost u vezi s obimom i razmerama carina - kao i ishodom predstojećih trgovinskih pregovora - naterati zvaničnike da zasad ostanu pasivni.
Opširnije

Fed zadržava kamatne stope nepromenjenim dok pritisci rastu
Fedova preferirana mera bazne inflacije pala je na 2,6 odsto u periodu od godinu dana, zaključno s martom.
07.05.2025

Niske kamate, visoke tenzije - SAD pod novim pritiskom
"Inflacija je praktično pala, a kamatne stope su snižene, iako imam čoveka u Fed-u koji zapravo ne radi dobar posao“, rekao je Trump na mitingu u blizini Detroita, u saveznoj državi Mičigen.
30.04.2025

Bela kuća traži hitno smanjenje kamata, Powell pod pritiskom
Pojedini analitičari, ali i predsednik Donald Trump, obnovili su pozive Fedu da unapred reaguje i smanji kamate kako bi sprečio usporavanje privrede.
22.04.2025

Fed zadržao kamatnu stopu na istom nivou, ali upozorava na rizik od više inflacije
Referentna kamatna stopa ostala u rasponu od 4,25 odsto do 4,5 odsto, kao i što se očekivalo.
pre 18 sati
"Ako ne dođe do odlučnog preokreta u ekonomskim podacima SAD, čini se da je Komitet za operacije na otvorenom tržištu Federalnih rezervi - FOMC (engl. Federal Open Market Committee) zadovoljan nemenjanjem svoje politike na neodređeno vreme", rekao je James Egelhof, glavni ekonomista za SAD u BNP Paribasu.
"FOMC čeka jasan signal - da li će sledeći potez biti smanjenje zbog približavanja recesiji, ili zaoštravanje politike usled ukorenjivanja visoke inflacije u ekonomiji", dodao je.
Komitet za određivanje kamatnih stopa jednoglasno je bio da referentnu federalnu kamatnu stopu zadrži u rasponu od 4,25 odsto do 4,5 odsto, gde se nalazi još od decembra.
Trump je 2. aprila najavio seriju većih carina nego što se očekivalo, ali je potom neke od njih pauzirao na 90 dana. Ukupne carine na uvoz iz Kine sada iznose 145 odsto. Povremena primena i povlačenje carina, zajedno sa nejasnoćom u pogledu toga kakva će na kraju biti trgovinska politika, izazvali su talas neizvesnosti u čitavoj ekonomiji.
Dok se o carinama i dalje pregovara, ekonomisti sveukupno očekuju da će opsežne carine dovesti do rasta cena i usporavanja privrednog rasta.
Powell se našao na meti oštrih kritika predsednika Trumpa jer nije smanjio kamatne stope. U razgovoru s novinarima, predsednik Feda je naglasio da je Bela kuća u boljoj poziciji da reši rastuće rizike i neizvesnosti, i da se čini da zaista ide u tom pravcu. Američki i kineski zvaničnici trebalo bi da se sastanu kasnije ove nedelje u Švajcarskoj kako bi razgovarali o carinama.
"Na kraju krajeva, to je posao administracije. To je njihova nadležnost, ne naša", rekao je Powell. "Izgleda da ulazimo u novu fazu u kojoj administracija započinje razgovore sa više naših važnih trgovinskih partnera, što bi moglo da znatno promeni situaciju."
Zabrinutost zbog moguće recesije u SAD raste, a neke kompanije su prijavile da su pauzirale investicione odluke zbog neizvesnosti. Ipak, tržište rada ostaje otporno - poslodavci su u aprilu dodali 177.000 novih radnih mesta. Zvaničnici Federalnih rezervi ocenili su stanje na tržištu rada kao "stabilno", navodi se u saopštenju.
Powell je priznao da su raspoloženje potrošača i privrede pomućeni zbog nepredvidljivih najava carina, ali je istakao da konkretni ekonomski podaci i dalje ukazuju na zdravu ekonomiju.
Bloomberg
Reaktivni Fed
"Mislim da, generalno gledano, kada posmatramo Fed, oni trenutno mnogo manje deluju kao 'gospodari univerzuma'", rekla je Claudia Sahm, glavna ekonomistkinja u kompaniji New Century Advisors. "Fed je u velikoj meri podložan politikama koje dolaze iz Bele kuće. Oni reaguju, a ne iniciraju."
Ekonomisti ističu da će biti potrebno vreme da se puni efekti novih carina osete u ekonomiji. Zasada se uticaj, uglavnom, ogleda u naglom padu privrednog raspoloženja i rastu uvoza. Američka ekonomija je zabeležila pad na početku godine - prvi put od 2022, ali su osnovni pokazatelji potražnje ostali stabilni.
Tržišta fjučersa pokazuju da investitori i dalje očekuju oko tri smanjenja kamatnih stopa tokom ove godine, pri čemu je verovatnoća da se prvo smanjenje desi već u julu oko 85 odsto. Većina ekonomista i investitora, međutim, ne očekuje da će Fed smanjiti stope već na sledećem sastanku u junu.
"Neće imati dovoljno podataka do juna koji bi dali pravu sliku", rekla je Ellen Meade, profesorka ekonomije na Univerzitetu Djuk i bivša savetnica Odbora Federalnih rezervi. "Najranije o čemu možete ozbiljno razmišljati je jul, ali iskreno mislim da je to septembar, a nisam uverena da će čak i tada doći do smanjenja."
- U pisanju članka pomogle Maria Eloisa Capurro i Amara Omeokwe.