Kineska privreda dodatno je usporila tokom jula zbog sve gore situacije na tržištu nekretnina i nastavka primene strogih mera ograničavanja kretanja zbog kovida 19, a neočekivano rezanje kamatnih stopa verovatno neće mnogo pomoći sve dok preostala dva faktora i dalje utiču na tamošnju privredu.
Maloprodaja, industrijska proizvodnja i investicije su svi zajedno zabeležili usporavanje i ostvareni rezultati su bili ispod ekonomskih prognoza. Anketna stopa nezaposlenosti za ljude dobi od 16 do 24 godine skočila je na rekordno visokih 19,9 odsto, što stvara glavobolju za lidere Komunističke partije u periodu priprema za kongres koji bi predsedniku Xi Jinpingu trebalo da donese treći mandat.
"Ekonomski podaci za jul su vrlo alarmantni", kazao je Raymond Yeung, analitičar za kinesku ekonomiju u Australia & New Zealand Banking Groupu. "Kako bi se zaustavilo dalje usporavanje vlasti bi trebal da daju punu podršku, od nekretnina do politike kovida", dodao je.
Kriza poverenja
Podaci pokazuju i krizu poverenja među kineskim preduzetnicima i domaćinstvima, što je dodatna pretnja svetskoj privredi u trenutku kad se globalna potražnja za sve, od Appleovih telefona do luksuzne robe, nalazi pod pritiskom. Istovremeno, na kineskom tržištu nekretnina situacija je sve gora, a i cene sirovina poput rude gvožđa i bakra su u padu.
Prinosi na kineske obveznice i vrednost juana krenuli su prema dole, dok na berzama vlada nesigurnost. Pozitivan trend na azijskim berzama je posustao, a vrednost američkog dolara počela je da raste kako su investitori apsorbovali nove podatke o kretanju kineske privrede i neočekivano rezanje kamatnih stopa.
Kineske vlasti već su odbacile mogućnost uvođenja novih podsticaja i obećale su da će nastaviti sa svojom strogom politikom "nultog kovida" koja od lokalnih vlasti traži zatvaranje kompanija i ograničavanje kretanja stanovništva kad dođe do većih proboja virusa – kao što je trenutno slučaj na izletničkom ostvru Hajnanu. Sve to ugrožava procene rasta za ostatak godine, a ekonomisti svoje prognoze sada revidiraju i na ispod četiri odsto.
Ekonomija u problemima
Kineska centralna banka snizila je jednogodišnje i sedmodnevne kamatne stope za deset baznih bodova, što je potez za koji ekonomisti kažu da neće imati previše uticaja pošto kompanije i domaćinstva, zbog mera u vezi sa kovidom, nisu skloni podizanju kredita. Novoodobreni krediti su u julu rasli po najnižoj stopi od barem 2017. godine.
"Smanjivanje kamata pokazuje da je cela privreda u problemima", kazala je Iris Pang iz banke ING Groep. Kineski građani postali su nervozni u vezi s kupovinom nekretnina nakon talasa bojkota otplate stambenih kredita zbog nedovršenih stanova, a to smanjuje uticaj nižih kamatnih stopa na kredite, dodala je.
Usporavanje privrede – koje je počelo u martu nakon što su vlasti u desetinama gradova uvele stroge mere ograničavanja kretanja kako bi se borile sa širenjem kovida – prelilo se na druge velike ekonomije poput Nemačke i Južne Koreje, kao rezultat pada kineske potražnje za proizvedenom robom.
U banci Nomura Holdings smatraju da će rast u drugom polugodištu biti znatno otežan zbog politike nultog kovida, negativnog trenda na tržištu nekretnina, i verovatnom padu izvoza zbog slabljenja globalne privrede.
Prekasna podrška
"Moglo bi se pokazati da podrška iz Pekinga dolazi prekasno i da je preslaba", stoji u poruci tima analitičara kojeg vodi Lu Ting. "Držimo da su tržišta preoptimistična po pitanju rasta u drugoj polovini i očekujemo novi krug rezanja prognoza u idućih nekoliko nedelja", dodali su.
Na ključnom sastanku o ekonomskoj politici u julu predsednik Xi i partijski lideri su dali pesimistični pregled ekonomskog rasta, ali nisu najavili nove podsticajne programe. Lideri su ipak nezvanično priznali da ciljani godišnji državni rast od oko 5,5 odsto nije ostvariv.
Chen Long, ekonomista u pekinškoj konzultantskoj kući Plenum, objasnio je da kineske vlasti pokušavaju da naprave nešto što nisu uspele u više od dve decenije: da ožive privredu bez da se oslanjaju na rast na tržištu nekretnina.
Kadrovska pitanja
"Peking bi trebalo da dosta olakša (monetarnu politiku, prim. aut.) ako ozbiljno misle o pokretanju novog kreditnog ciklusa", kazao je.
Kreatori ekonomske politike su se dosad suzdržavali od sveobuhvatnog spasavanja građevinskih kompanija, te i dalje ponavljaju strogi stav u vezi sa spekulacijama u sektoru nekretnina. Liu Peiqian, glavni ekonomista za Kinu u banci NatWest Group, rekao je da su "značajnije olakšanje u sektoru nekretnina" i labavljenje politike u vezi sa kovidom nužni da bi se popravila očekivanja.
Xi i drugi lideri trebalo bi se ovih dana sastati na redovnom godišnjem izletu u odmaralište blizu Pekinga zbog čega se u kratkom roku ne očekuju nikakve objave o eventualnim podsticajnim programima. Razgovori bi trebalo da se vode o kadrovskim pitanjima vezanim uz partijski kongres.