Ono što su indirektno nagovestili kineski mediji tokom vikenda, konačno se obistinilo, jer je kineska vlada saslušala pozive investitora da odlučnije interveniše u oživljavanju druge svetske ekonomije kombinacijom monetarnih mera. Ova ekonomija se sve više suočava sa rastućom pretnjom deflacije, koja je posledica slabe domaće potrošnje usled potpune stagnacije tržišta nekretnina.
Kineske monetarne vlasti su tako najavile da će smanjiti iznos novčanih rezervi banaka, poznatih i kao odnos obavezne rezerve, za 50 baznih poena, rekao je u utorak Pan Gongsheng, predsednik Kineske centralne banke, na konferenciji za novinare. Istovremeno, prvi čovek monetarnih vlasti u Kini nije isključio mogućnost daljeg snižavanja kratkoročne kamatne stope za četvrtinu ili čak pola procentnog poena do kraja godine, navodi CNBC. Pored toga, centralna banka je snizila i kratkoročne sedmodnevne kamate za 0,2 odsto.
Pomoć i tržištu nekretnina
Kineske monetarne vlasti su poslednji put tako intervenisale na obe mere 2015. godine, navodi Bloomberg. Dodatna mera kojom Vlada, po svemu sudeći, pokušava da ispuni najavljeni cilj od pet odsto privrednog rasta jeste pomoć stanovništvu da otplati hipotekarne kredite. Šef centralne banke je predstavio i paket mera za jačanje nasukanog sektora nekretnina, uključujući smanjenje troškova zaduživanja za hipotekarne kredite vredne čak 5.300 milijardi dolara i ublažavanje pravila za kupovinu kuća.
Zaista, nakon iznenađenja američke centralne banke, kada je Fed prošle nedelje, suprotno prognozama, intervenisao da snizi referentnu kamatnu stopu za polovinu umesto za četvrtinu procentnog poena, analitičari su predvideli da je deprecijacija dolara Jeromea Powella omogućila Kineskoj centralnoj banci da sprovede odlučniju monetarnu i fiskalnu politiku.
Podrška likvidnosti finansijskim tržištima
Kako pokazuju vesti iz Pekinga, predviđanja su se pokazala tačnima, jer je vlada najavila i mere za poboljšanje likvidnosti tamošnjih finansijskih tržišta. Pan je novinarima na konferenciji objasnio da će centralna banka obezbediti najmanje 800 milijardi juana ili 113 milijardi dolara podrške likvidnosti za berze. Istovremeno, najavio je i mogućnost osnivanja posebnog fonda za stabilizaciju cena akcija, jer su na ovdašnjim tržištima u poslednjih godinu dana zabeleženi značajan odliv kapitala i likvidacija pozicija investitora zbog ekonomskog zahlađenja i jačanja državne kontrole.
Kineske monetarne vlasti su poslednji put tako intervenisale na obe mere 2015. godine, navodi Bloomberg.
"Verujemo da još uvek ima prostora za dalje monetarno ublažavanje u narednim mesecima, pošto je većina svetskih centralnih banaka sada na putu smanjenja kamatnih stopa", rekao je analitičar ING banke za CNBC. "Ako kratkoročno budemo svedoci i velikih podsticaja u oblasti fiskalne politike, ekonomski rast Kine mogao bi da ojača u četvrtom tromesečju", takođe je predvideo ekspert.
Uprkos najdrastičnijim i najdalekosežnijim merama do sada, posmatrači upozoravaju da postoje sumnje da li će to biti dovoljno da se prekine kineski dugoročni deflatorni pritisak i ukorenjena kriza nekretnina.