Proizvodnja u fabrikama u Kini je nenadano pala u julu, pokazali su podaci Nacionalne kancelarije za statistiku.
Zvanični PMI indeks, koji se koristi kao merilo trendova u proizvodnom i uslužnom sektoru, pao je na 49 poena, što je manje i od junskog iznosa od 50,2 i od očekivanja analitičara Bloomberga, koji su za jul predviđali blagi porast aktivnosti uz vrednost PMI od 50,3 poena.
Vrednost iznad 50 znači povećanje privredne aktivnosti unutar sektora ili generalno, dok vrednosti ispod 50 znače smanjenje.
Indeks koji meri privrednu aktivnost unutar građevinarstva i uslužnog sektora pao je sa junskih 54,7 poena na 53,8, pokazuju podaci.
Ekonomisti su u Bloombergovoj anketi predviđali iznos od 53,9 indeksnih poena.
Kineska privreda se oporavlja sporijim tempom od privreda drugih velikih zemalja, uglavnom zbog rigidnih mera za suzbijanje širenja virusa korona. Investitore je posebno zabrinuo porast broja slučajeva u kineskom gradu Šenžen, jer bi zbog obima proizvodnje u tom gradu prekidi u svetskim lancima snabdevanja ponovo mogli da izbiju u prvi plan.
"Vrednost PMI-ja ispod 50 dokazuje da je kineska privreda i dalje nestabilna", rekao je za Bloomberg Bruce Pang, glavni ekonomista u kompaniji Jones Lang LaSalle Inc. "Izazovi pred kineskom privredom u trećem kvartalu mogu biti veći nego što se do sada očekivalo."
- u saradnji sa Xiao Zibang