Administracija američkog predsednika Joea Bidena sprema se da objavi sveobuhvatnu odluku o carinama prema Kini, i to već sledeće nedelje. Očekuje se da će plan biti usmeren na ključne strateške sektore, ali da će odbaciti kompletna povećanja koja je tražio Donald Trump, rekli su upućeni izvori.
Ova odluka je kulminacija revizije takozvanih tarifa iz Odeljka 301, koje su prvi put uvedene za vreme Trumpovog mandata, počevši od 2018. Nove tarife će ciljati industrije kao što su električna vozila, baterije i solarne ćelije, pri čemu će se postojeći nameti, uglavnom, zadržati. Objava o odluci bi trebalo da bude u utorak, reklo je dvoje ljudi.
Iako bi odluka mogla biti odložena, ona ipak predstavlja jedan od najvećih Bidenovih poteza u ekonomskoj trci sa Kinom. Nadovezuje se na njegov prošlomesečni apel da se povećaju tarife na kineski čelik i aluminijum, kao i na zvanično pokretanje nove istrage kineske brodogradnje.
Opširnije
Kinezi u Smederevu grade rafineriju, a u Paraćinu fabriku za solarne panele
Dan nakon posete kineskog predsednika Xi Jinpinga Srbiji, u Beogradu su potpisana još dva sporazuma u oblasti energetike.
09.05.2024
Tesla neumoljiva: eskalacija otkaza u Kini
Ukidanje radnih mesta u kompaniji Tesla Inc. eskalira u Kini.
09.05.2024
Srbi i Kinezi potpisali 28 dokumenata i najavili leteće taksije do 2027.
Predsednici Srbije i Kine potpisali su zajedničku izjavu o produbljivanju i podizanju strateškog partnerstva i izgradnji zajednice sa zajedničkom budućnošću u novoj eri.
08.05.2024
Kako će poseta Xija Evropi uticati na akcije
Za kineska preduzeća, od električnih vozila do infrastrukture, mnogo zavisi od posete predsednika Xi Jinpinga Evropi ove nedelje.
07.05.2024
Juan je na ovu vest odreagovao padom, a indeks kineskih akcija CSI 300 je oslabio do 0,6 odsto u ranoj trgovini, pre nego što je smanjio gubitke za polovinu. Ministarstvo spoljnih poslova Kine i Ministarstvo trgovine nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar u petak ujutro po lokalnom vremenu.
"To će definitivno dovesti do toga da investitori preispitaju akcije koje su potencijalno izložene (tarifama)", rekao je Xin-Yao Ng, direktor investicija u kompaniji Abrdn.
Dodaje da su mnogi brendovi iz domena zelene tehnologije, kao što je gigant Contemporary Amperex Technology Co. (baterije), već ograničili svoje prisustvo u SAD. "Svi znaju da je to rizično", napominje Ng.
Naime, strategija kineskog predsednika Xi Jinpinga da pojača proizvodnju kako bi zaustavio usporavanje domaće privrede - alarmirala je inostrane vlade. Lideri SAD i Evropske unije kritikovali su Peking zbog državnih subvencija, za koje kažu da su podstakle "poplavu" jeftinog izvoza koji ugrožava radna mesta na njihovim tržištima.
SAD se suprotstavljaju kineskoj "nepoštenoj ekonomskoj praksi i prevelikom industrijskom kapacitetu", rekao je Biden prošlog meseca i dodao: "Ne tražim borbu sa Kinom. Tražim konkurenciju, ali fer konkurenciju".
Inače, tarife koje bi uvele SAD verovatno bi imale mali neposredni uticaj na kineske kompanije, pošto su njeni svetski giganti u oblasti električnih vozila uglavnom na "crnoj listi". Kineske solarne kompanije uglavnom izvoze u SAD iz trećih zemalja kako bi izbegle ograničenja, a američke firme takođe traže veće carine na tu trgovinu.
Više o ovoj temi pročitajte na LINKU.