Centralne banke su odgovorne za rastuće stope inflacije širom sveta i treba da priznaju da su previše stimulisale ekonomije tokom pandemije.
To je stav bivšeg guvernera centralne banke Novog Zelanda (Reserve Bank of New Zealand, RBNZ) Graeme Wheelera i Bryce Wilkinsona, višeg istraživača u istraživačkom centru Novozelandske inicijative, koji su koautori rada objavljenog u Velingtonu pod naslovom: „Kako su greške centralne banke nakon 2019. dovele do inflacija".
"Glavni uzrok inflatornih pritisaka leži u greškama u proceni centralnih banaka u vođenju monetarne politike tokom pandemije kovida 19", pišu oni. "Dok je ruska invazija na Ukrajinu naglasila porast inflatornih pritisaka, cene roba su već bile visoke zbog brze globalne ekspanzije likvidnosti i duga."
Opširnije
Ruska centralna banka smanjila kamatne stope ispod predratnih nivoa
Ruska centralna banka spustila je kamatne stope ispod nivoa pre invazije na Ukrajinu, ublažavajući monetarnu politiku više nego što je bilo predviđeno.
22.07.2022
Fed priprema veliko povećanje stopa i naneće još bola ekonomiji
U očekivanju još jednog podizanja kamatnih stopa u SAD ove nedelje
25.07.2022
Centralni bankari i kraje ere niske inflacije
Godinama je glavni problem centralnih banaka previše niska stopa inflacije.
30.06.2022
"Centralne banke su preterale sa smanjenjem kamatnih stopa i obimom svog kvantitativnog popuštanja, a mnoge su nastavile sa kupovinom imovine kada je iz nategnutog tržišta rada i rasta prinosa na obveznice od kraja 2020. godine bilo jasno da su ekonomije jače od predviđanja i da su inflatorni pritisci počeli da rastu", kažu Wheeler i Wilkinson.
Wheeler je vodio centralnu banku Novog Zelanda pet godina, do kraja 2017. Tokom njegovog mandata, RBNZ je podizao stope u očekivanju brže inflacije, ali je morao da preokrene kurs kada se to nije ostvarilo. Nakon toga, Wheeler je insistirao da je pooštravanje opravdano s obzirom na informacije koje je imao u to vreme.
U podkastu objavljenom u utorak, Wheelera su pitali da li bi uradio nešto drugačije. Priznao je da su povećanja stopa bila greška.
"Imali smo situaciju zbog koje žalim, pogrešili smo, mada u vreme kada smo doneli tu odluku sigurno nije bilo jasno da radimo nešto loše", kaže on.
Staklena kuća
"Svestan sam da ako živite u staklenoj kući ne bi trebalo da bacate kamenje", kaže Wheeler. "Ali veoma sam zainteresovan da sarađujem sa Brajsom na ovom papiru, jer su greške koje su napravile centralne banke toliko teške da su štetne u pogledu prilagođavanja koja su pred nama.
U radu, Wheeler and Wilkinson su kritični prema političarima jer nisu priznali svoje greške i tvrde da moraju da priznaju svoje greške kako bi ponovo izgradili kredibilitet i povratili poverenje javnosti.
"Centralni bankari moraju duboko da razmisle o upravljanju monetarnom politikom u protekle dve godine i preispitaju svoje modele, pretpostavke i odluke koje su doneli", pišu oni. "Banalni odgovori o tome da 'ne žalimo', 'ne bih uradio ništa drugačije' i 'nema alternative' neodgovorni su i dodatno narušavaju kredibilitet centralne banke."
Centralni bankari moraju da uče iz svojih pogrešnih procena jer su društvene, ekonomske i političke posledice velikih grešaka duboke, a poverenje koje javnost ima u njih se lako može iscrpiti, kažu autori.
Centralna banka Novog Zelanda
Guverner RBNZ Adrian Orr, koji je ranije rekao da se ne kaje zbog odluka tokom pandemije, danas je odgovorio na Wheelerove kritike i najavio reviziju načina na koji je vođena monetarna politika.
Iako je rad Wheelera i Wilkinsona kritičan prema centralnim bankama generalno, sadrži oštre komentare o RBNZ-u. U jednom delu, Wheeler and Wilkinson kažu da su centralni bankari „skinuli fokus sa svojih osnovnih odgovornosti i koncentrisali se na pitanja koja su bila mnogo manje centralna za njihove uloge“.
"Uverene u svoju sposobnost da održe nisku inflaciju, centralne banke su poslednjih godina počele da preusmeravaju resurse na druge projekte kao što su klimatske promene i nejednakost (a u slučaju RBNZ-a takođe prihvataju autohtonu istoriju i kulturu Novog Zelanda i usvajaju pogled na svet Maora u operacije centralne banke)“, pišu oni u radu.
"Takva pitanja imaju malo ili nemaju uopšte veze sa razlozima zbog kojih centralne banke postoje - obezbeđivanje stabilnosti cena i finansijske stabilnosti. Trenutni monetarni ekscesi i fiskalna neravnoteža su nesumnjivo mnogo hitniji rizici."
Bivši zamenik guvernera Banke Kanade William White napisao je kolumnu u kojoj kaže da autori „ubedljivo dokazuju da je stimulativna monetarna politika tokom globalne pandemije kovida materijalno doprinela porastu inflacije koji je usledio i koji traje i danas".
White takođe kaže da su Wheeler and Wilkinson "sigurno u pravu" kada su zaključili da bi centralne banke mogle da priznaju ono za šta veruju da su pogrešile.