Ekonomista Nouriel Roubini rekao je da se SAD suočavaju sa dubokom recesijom jer kamatne stope rastu, a ekonomija je opterećena velikim zaduženjem, nazivajući očekivanje o plitkom padu "obmanom".
"Postoji mnogo razloga zašto ćemo imati ozbiljnu recesiju i ozbiljnu dužničku i finansijsku krizu", rekao je predsednik i glavni izvršni direktor kompanije Macro Associates na Bloomberg TV u ponedeljak. "Ideja da će ovo biti kratko i plitko je ogromna zabluda".
Među razlozima koje je Roubini naveo je istorijski visok dug nakon pandemije. On je posebno pomenuo opterećenje za napredne ekonomije, za koje je rekao da i dalje raste, kao i opterećenje u nekim podsektorima.
To se razlikuje od sedamdesetih, rekao je on, kada je odnos duga bio nizak uprkos kombinaciji stagnirajućeg rasta i visoke inflacije, poznate kao stagflacija. Ipak, državni dug je narastao od finansijske krize 2008, koju je pratila niska inflacija ili deflacija zbog kreditne krize i šoka tražnje, dodao je on.
"Ovog puta imamo stagflatorne negativne šokove agregatne ponude i odnose duga koji su istorijski visoki", rekao je Roubini, koji nosi nadimak Dr Propast zbog nekih njegovih strašnih predviđanja. "U prethodnim recesijama, kao i u poslednje dve, imali smo ogromno monetarno i fiskalno popuštanje. Ovog puta idemo u recesiju pooštravanjem monetarne politike. Nemamo fiskalni prostor."
Zabrinutost da će rastuće kamatne stope dovesti ekonomiju u recesiju eskalira kako Fed agresivno pooštrava monetarnu politiku da bi smanjio najveću inflaciju u poslednje četiri decenije. Predsednik Feda Jerome Powell rekao je da bi neuspeh u održavanju stabilnosti cena bio "veća greška" od guranja SAD u recesiju, za koju tvrdi da država može da je izbegne.
Očekuje se da će Powell i njegove kolege odobriti još jedno povećanje od 75 baznih poena ove nedelje nakon što su u junu povećali stope najviše od 1994. Od donosilaca odluka se takođe očekuje da signaliziraju svoju nameru da nastave da napreduju sa stopama u narednim mesecima.
"Ovog puta imamo spoj stagflacije i teške dužničke krize", rekao je Roubini. "Dakle, moglo bi biti gore od 70-ih i nakon svetske finansijske krize."
--Uz pomoć: Tom Keene and Lisa Abramowicz