Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država su u sredu, u skladu sa očekivanjima većine analitičara, odlučile da kamatne stope ne menjaju, pa su cene zaduživanja i dalje ostale na najvišem nivou u prethodne 22 godine.
"Pri razmatranju bilo kakvih promena kamatne stope, FOMC će pažljivo analizirati pristigle podatke, projekcije rasta i odnos rizika. Komitet ne misli da je smanjenje kamatnih stopa moguće dok sa većom sigurnošću ne bude mogao da kaže da se inflacija kreće ka cilju od dva odsto", piše u saopštenju koje se nije preterano razlikovalo od prethodnih sastanaka.
Opširnije
Ulagači hrle u korporativni dug dok su prinosi još visoki
Najveće centrale banke će ove godine početi da smanjuju kamatne stope kako se inflacija bude hladila, a ovo će i prinose na obveznice povući naniže.
26.01.2024
Kazimir: ECB će pre smanjivati stope u junu nego u aprilu
ECB je prošle nedelje po treći put cene zaduživanja ostavila na dosadašnjim procentima.
29.01.2024
Američka inflacija ubrzala više od očekivanog krajem 2023.
Očekivanja tržišta da će Federalne rezerve uskoro početi da snižavaju kamatne stope postala su upitna.
11.01.2024
Najveću razliku u odnosu na prethodna saopštenja nosi upravo ova rečenica, jer je umesto formulacije "razmatranju daljih podizanja stopa", sada upotrebljena fraza "razmatranju bilo kakvih promena kamatne stope", što jeste znak da Fed razmišlja o relaksiranju monetarne politike, ali su pojedini analitičari očekivali i jasniji signal.
Pored toga, iz saopštenja je izbačen deo koji govori o tome da je bankarski sektor u SAD na zdravim nogama i otporan, koji se pojavio u par saopštenja nakon propasti banaka kao što su First Republic, SVB i Signature Bank.
Za odluku su glasali svi članovi komiteta koji su u prema rotaciji bili sa pravom glasa.
Jerome Powell, predsednik centralne banke, nije doneo mnogo novih detalja tokom pres-konferencije organizovane posle objavljivanja odluke. On je rekao da će kamatne stope početi da padaju u 2024. godini ako ekonomija nastavi da se kreće u skladu sa projekcijama. Powell je takođe ponovio da je Fedu potrebno više dokaza da se inflacija održivo kreće ka cilju od dva odsto.
"Nismo razmatrali smanjenja stopa, iako su neki članovi komiteta razgovarali o tome kako bi oni želeli da se kamatne stope kreću u budućnosti", rekao je Powell.
Pre odluke Feda, za sličan korak se odlučila i Evropska centralna banka (ECB), a očekuje se da će i Banka Engleske (BOE) u četvrtak imati isti stav o monetarnoj politici.
Tržišta su pred odluku računala da će prvo smanjenje kamatnih stopa doći na proleće, moguće već u martu (verovatnoća je bila oko 40 odsto).
Referentna kamatna stopa je tako i četvrti put uzastopce ostavljena u rasponu 5,25 - 5,5 odsto, i stoji nepromenjena od jula.
Pored analitičara koje je anketirao Bloomberg, ovakav potez očekivali su i ekonomisti velikih banaka sa Volstrita.
Da borba sa inflacijom nije do kraja gotova, pokazuju i podaci. Fedovo omiljeno merilo inflacije, takozvani bazni PCE indeks, pao je na 2,9 odsto, što je najniže u prethodne tri godine, ali je i dalje iznad cilja centralne banke.
Ukupna inflacija (merena kao CPI) još je viša, i u decembru je indeks rasta cena rastao 3,4 odsto, a bazna inflacija je bila za 50 baznih poena viša.
(Dopunjeno detaljima iz saopštenja i komentarima Jeromea Powella.)