Evropska unija (EU) razmatra da ponovo pokrene postupak pred Svetskom trgovinskom organizacijom (STO) protiv Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u sporu u vezi sa čelikom i aluminijumom, zbog kog su te dve saveznice nametale jedna drugoj carine na robu vrednu više od deset milijardi dolara.
Ipak, EU će se bez obzira na spor zasad i dalje suzdržavati od uvođenja recipročnih carina na američku robu, čime u ključnoj tački pregovora priznaje prednost Vašingtona, izjavili su izvori upoznati s pregovorima.
Ponovnim pokretanjem postupka pred STO, Evropska unija ostavlja širom otvorena vrata za nametanje carina u budućnosti, ali istovremeno produžava važenje sporazuma kojim se izbegava povratak carina idućeg meseca na robu vrednu milijarde dolara. Brisel tek treba da donese konačnu odluku, izjavili su anonimni izvori.
Opširnije
Bakar i zlato dostigli izvoz Fijatovih automobila od pre deset godina
Izvoz 15 najvećih izvoznika dostigao šest milijardi evra, objavilo Ministarstvo finansija
23.11.2023
Proizvođači automobila kupuju zeleni čelik koji je daleko od zelenog
Proizvođači automobila i čelika sklapaju ugovore za zeleni čelik i koriste ih za reklamiranje svojih ekoloških uverenja.
03.10.2023
Pada cena rude gvožđa zbog manje tražnje u Kini
Cena gvožđa rude je pala jer uporni problemi na tržištu nekretnina u Kini navode građevinske kompanije da odlože obnovu svojih zaliha čelika pre Nacionalnog praznika.
25.09.2023
Cene bakra na putu za mesečni dobitak kako se optimizam vraća
Očekuje se oporavak tražnje u Kini
31.07.2023
Bloomberg je ranije izveštavao kako se EU opire nametanju carina SAD jer se strahuje da bi taj potez odgovarao Donaldu Trumpu u periodu pre izbora koji se održavaju u novembru iduće godine. EU i SAD već mesecima intenzivno pregovaraju kako bi pronašli rešenje za spor.
Zvaničnici Evropske komisije, izvršnog tela EU, nisu odmah odgovorili na molbu za komentar.
Trgovinski sukob je počeo kada je prethodni predsednik Trump uveo carine na evropski čelik i aluminijum, opravdavajući to nacionalnom sigurnošću, što je podstaklo EU na odmazdu sličnim merama. Komisija je 2021. godine s vladom predsednika Joea Bidena ugovorila privremeno primirje.
EU i SAD dali su rok od dve godine vremena za postizanje tzv. Globalnog sporazuma o održivom čeliku i aluminijumu koji bi doveo do okončanja i spora i ukidanja carina. Ukoliko dve strane ne uspeju da sklope dogovor, carine bi mogle ponovo da budu uspostavljene sledeće godine.
U okviru primirja iz 2021. godine, SAD su delimično ukinule carine uvodeći kvote iznad kojih se one primenjuju za metale. Zauzvrat, EU je zamrznula sve recipročne mere. U EU smatraju da je time stvorena neravnoteža zbog koje izvoznici iz Unije godišnje plaćaju carine u vrednosti višoj od 350 miliona dolara.
Kako su pregovori o globalnom sporazumu u zastoju, saveznice sada razgovaraju o produženju primirja. SAD žele da se status kvo produži i nakon američkih izbora sve do kraja 2025. godine. EU traži zamenu sadašnjeg sistema kvota, koji čine desetine kvartalnih kvota povezanih sa raznim kategorijama čelika, s godišnjim kvotama koje će bolje reflektovati dosadašnju razmenu robe.
Bidenova vlada je dosad odbijala taj zahtev, izjavili su izvori. Međutim, mnoge države članice EU na to odbijanje nisu voljne da odgovore ponovnim uvođenjem carina na deo robe iz SAD jer strahuju da bi takav odgovor iduće godine mogao da poboljša šanse za Trumpovu pobedu, kako je ranije pisao Bloomberg. SAD bi još uvek mogle da pristanu na neke manje ustupke.
"EU bi mogla da se suzdrži ne bi li dobila dodatne ustupke od SAD u vezi sa primenom kvota, ali bi to uključivalo odugovlačenje slučaja do kraja godine, a relativno je poznato da države članice ne žele ponovno aktiviranje carina", komentarisao je Sam Lowe, partner u međunarodnoj savetničkoj firmi Flint Global.
- U pisanju teksta pomogao Joe Deaux.