Proizvođači automobila i čelika sklapaju ugovore za zeleni čelik i koriste ih za reklamiranje svojih ekoloških uverenja. Problem je što se čelik još uvek kuje pomoću fosilnih goriva i nije jasno koliko će se brzo to promeniti.
Nemački proizvođači čelika Thyssenkrupp AG i Salzgitter AG pronalaze kupce spremne da plate premiju za zeleni čelik, uključujući Mercedes-Benz Group AG, Volkswagen AG, BMW AG i Ford Motor Co. Ipak, bez velikih snabdevanja zelenim vodonikom, veliki deo tog čelika u početku će se proizvoditi prirodnim gasom.
Kombinacija elektrolučnih peći i vodonika
Evropski proizvođači čelika traže kombinaciju elektrolučnih peći i vodonika kako bi transformisali industriju koja još uvek sagoreva milijarde tona uglja, stvarajući oko sedam odsto svetskih emisija ugljeničnog dioksida. S obzirom na to da će proizvodnja zelenog goriva biti daleko manja od potražnje u godinama koje dolaze, proizvođači automobila priznaju da će to biti samo postepeni prelaz.
Opširnije
Pada cena rude gvožđa zbog manje tražnje u Kini
Cena gvožđa rude je pala jer uporni problemi na tržištu nekretnina u Kini navode građevinske kompanije da odlože obnovu svojih zaliha čelika pre Nacionalnog praznika.
25.09.2023
Kinezi i Rusi najavljuju jaču saradnju u oblasti aluminijuma
U saopštenju se navodi da je Kinesko udruženje za industriju obojenih metala potpisalo memorandum o razumevanju sa Ruskom asocijacijom za aluminijum u Pekingu u ponedeljak.
28.09.2023
Šta određuje cenu zlata u svetu visokih kamata
Što su niže stope padale, zlato je raslo više, i obrnuto.
24.09.2023
Australijski Apollo Minerals će preuzeti projekat bakra u Srbiji
Apollo Minerals je sklopio uslovni ugovor o sticanju 100 odsto akcija u Edelweiss Mineral Exploration.
29.08.2023
Potreban je sistem označavanja koji bi pokazivao efikasnost emisija različitih proizvoda, budući da je korišćenje prirodnog gasa samo prvi korak u transformaciji sektora čelika, prema Oliveru Sartoru, višem savetniku u tinktenku Agora Industry.
"Čelik proizveden prirodnim gasom nije klimatski neutralan čelik i to je ono što je na kraju važno", rekao je.
Kako bi se sprečio "greenwashing", Nemačka federacija čelika predlaže upravo takav sistem označavanja, prema kom samo primarni čelik proizveden sa 100 odsto zelenim vodonikom može biti označen kao "blizu nule". Prema Thyssenkruppu, postojaće više različitih nivoa čelika, u zavisnosti od toga koliko se CO2 oslobađa u procesu proizvodnje.
Nakon prve prodaje Mercedes-Benzu pre dve godine, Salzgitter namerava da proizvodi 1,9 miliona tona čelika s niskim nivoom ugljenika od 2026. Kupci su spremni da plate trocifrenu premiju u evrima po toni, u poređenju s čelikom iz konvencionalne visoke peći, prema predsedniku Salzgittera Gunnaru Groebleru.
"Ljudi su spremni da plate premiju za to jer su shvatili da mogu biti i pioniri sa zelenim čelikom", rekao je Groebler.
Kompanijsko postrojenje za direktnu redukciju u početku će raditi na prirodni gas, što će smanjiti emisije ugljenika za 60 odsto u poređenju s proizvodnjom čelika na ugalj. Udeo vodonika postepeno će se povećavati sve dok čelik ne bude gotovo bez emisija do 2033. VW i BMW već su osigurali buduće količine, prema izjavama kompanija.
Premija za zeleni čelik
"Zaključujem ugovore u kojima kupcima mogu vrlo precizno reći koliki će biti CO2 otisak čelika", rekao je Groebler.
Mercedes-Benz je odbio da saopšti kakvu je premiju spreman da plati za zeleni čelik. Dok proizvođač automobila radi na korišćenju čelika proizvedenog vodonikom umesto gasa ili koksnog uglja, takođe je uložio u startap H2 Green Steel i sklopio partnerstvo sa švedskim SSAB AB.
BMW je takođe sklopio ugovore s proizvođačima čelika s niskim udelom ugljenika i rekao da podstiče dobavljače da pređu s proizvodnje bazirane na uglju na korišćenje vodonika.
Ford Motor Co. rekao je da je obećao da će najmanje 10 odsto njegovih primarnih kupovina čelika imati gotovo nultu emisiju ugljenika do 2030. Takođe je odbio reći kakvu će premiju platiti.
Međutim, prerano je za sklapanje ugovora o kupovini vodonika, s obzirom na to da je većina projekata u ranoj fazi i da je prateća infrastruktura tek u nacrtima, rekao je Groebler iz Salzgittera.
Ranije ove godine Nemačka je predstavila planove za povezivanje industrijskih čvorišta u blizini Rajne, juga i istoka zemlje cevovodima za vodonik. Vodonik bi trebalo da igra ključnu ulogu u odmicanju države od fosilnih goriva, jer najveća evropska ekonomija namerava da smanji emisije ugljenika za dve trećine do 2030. u poređenju s nivoima iz 1990. i dostići neto nulu do 2045.
Thyssenkrupp - koji je u junu zaključio ugovor o zelenom čeliku s Mercedes-Benzom, nakon čega je usledio niz drugih ugovora - razvija sistem za raspisivanje konkursa za vodonik koji mu je potreban, prema portparolki.
Odvikavanje industrije čelika s niskim maržama s jeftinog uglja na skuplje zelene tehnologije zahtevaće veliku podršku vlade. Salzgitter i Thyssenkrupp primili su ukupno oko tri milijarde evra za pokretanje ulaganja, dok su ArcelorMittal SA i Saar Stahl među ostalim kompanijama koje su u redu za podršku, rekao je prošle sedmice ministar privrede Robert Habeck.
Proizvođači čelika takođe žele da iskoriste subvencije za operativne troškove, a nemačka vlada planira da izdvoji 50 milijardi evra od sledeće godine za dekarbonizaciju teške industrije.