Kineska proizvodnja čelika ponovo je pala prošlog meseca pošto su čeličane smanjile proizvodnju kako bi sprečile gubitke i izašle na kraj sa padom potražnje.
Kontrola širenja virusa širom zemlje, tekuća kriza na tržištu nekretnina i početak zimskog ograničavanja zagađenja nastavili su da sputavaju industriju čelika u novembru i vode ka drugom uzastopnom godišnjem padu u proizvodnji. Dok su cene rude gvožđa naglo porasle poslednjih nedelja u iščekivanju ponovnog otvaranja Kine, povećanje krajnje upotrebe zavisiće od vladinih stimulativnih mera i stabilizacije tržišta nekretnina, kao i od oslobađanja od najgoreg dela trenutnog talasa zaraze kovidom.
Proizvodnja je u novembru pala na 74,5 miliona tona, što je za 6,5 odsto manje nego u oktobru i najslabiji podatak ove godine, iako je bio veći nego pre godinu dana. Tokom prvih 11 meseci, proizvodnja je pala za 1,4 odsto u odnosu na nivo iz 2021. godine, u skladu sa vladinom direktivom o ograničavanju emisija iz sektora sa visokim stepenom zagađenja.
Opširnije
Thyssenkrupp smanjio očekivanja profita zbog rastućih stopa
Thyssenkrupp je prijavio korigovanu zaradu za treći kvartal pre kamata i poreza od 721 milion evra
11.08.2022
Kriza na kineskom tržištu nekretnina preti da zatvori trećinu čeličana
Model razvoja Kine vođen građevinskim sektorom izgleda sve više neodrživ.
02.08.2022
Kinesko otvaranje moglo bi dati novi zamah inflaciji
Novo kinesko otvaranje moglo bi donekle da poremeti planove velikih centralnih banaka u obuzdavanju inflacije.
09.12.2022
Peking je u novembru objavio dva plana za jačanje tržišta nekretnina i ublažavanje nekih od svojih virusnih ograničenja, pri čemu je ovaj drugi zamenjen bržim povlačenjem politike nulte tolerancije prema kovidu. Ni jedno ni drugo nije imalo mnogo uticaja na novembarske podatke o aktivnostima, zbog kojih je kinesko tržište nekretnina nastavilo da opada usred pogoršanja drugih ekonomskih pokazatelja od maloprodaje do industrijske proizvodnje.
S druge strane, proizvodnja aluminijuma u novembru je dnevno rasla pošto je veća proizvodnja u provincijama Guangsi i Sečuan nadoknadila rezove na drugim mestima kako bi se kontrolisalo zimsko zagađenje, pokazalo je istraživanje kompanije Shanghai Metals Market.
Proizvodnja goriva za grejanje nastavila je da raste kako su tržišta krenula u zimu, a čvorišta uglja su imala manje ograničenja zbog virusa. Proizvodnja i uglja i prirodnog gasa dostigla je najviši nivo od marta, a kumulativna proizvodnja uglja do sada u ovoj godini premašila je četiri milijarde tona i postavila je novi godišnji rekord mesec dana pre kraja godine.
Prerada sirove nafte dostigla je maksimum u poslednjih 12 meseci pošto su prerađivači nastavili da koriste veće izvozne kvote za goriva poput dizela. Ali hidroenergija, glavni kineski obnovljivi resurs, pala je na najniži nivo ove godine zbog dugog perioda suvih vremenskih uslova.
Ove nedelje
(Sva vremena se odnose na Peking osim ako nije drugačije naznačeno.)
Četvrtak, 15. decembar
- Kina postavlja mesečnu stopu za srednjoročne kredite, 09.20
- Nove cene nekretnina u Kini za novembar, 09.30
- Industrijska proizvodnja Kine za novembar, uključujući čelik i aluminijum; proizvodnja uglja, gasa i električne energije; i sirova nafta i rad rafinerija. 10.00
- Maloprodaja, osnovna sredstva, investicije u nekretnine, prodaja stambenih nekretnina, stopa nezaposlenosti
- U Pekingu počinje Centralna ekonomska radna konferencija
Petak, 16. decembar
- Bloombergova kineska ekonomska anketa za decembar, 10.00
- Kineske nedeljne zalihe rude gvožđa
- Šangajska razmena nedeljnog inventara robe, ~15.30
- Mysteelova konferencija o bakru u Šangaju
Subota, 17. decembar
- Ništa značajno nije zakazano
Nedelja, 18. decembar
- Druga serija kineskih podataka o trgovini u novembru, uključujući uvoz poljoprivrednih proizvoda; tečni prirodni gas i uvoz gasa iz cevovoda; slom trgovine naftnim derivatima; izvoz glinice, bakra i retkih ruda; uvoz proizvoda od boksita, čelika i aluminijuma
Na žici
Kina planira da proširi domaću potražnju kako bi igrala veću ulogu u ekonomskom rastu dok se zemlja oporavlja od kovida, javili su državni mediji, navodeći da su spoljni uslovi postali složeni i ozbiljni.
Kineska centralna banka ubacila je u bankarski sistem više novca nego što je bilo predviđeno u decembru, u potezu za koji se očekuje da će ojačati obveznice, čime doprinosi iznenadna promena politike prema kovidu u zemlji.
Od zatvaranja radnika do gomilanja lekova, kreveta i dezinfekcionih sredstava, kineske fabrike ulažu velike napore da bi njihove mašine nastavile da rade - i da bi globalni lanac snabdevanja ostao stabilan - dok se nazire navala slučajeva kovida.
- Uz pisanju pomogle Kathy Chen, Sarah Chen i Liz Ng