Tražnja za nedavno uspostavljenom (i retko korišćenom) Fedovom likvidnosnom rezervom za velike banke ove nedelje je bila najviša još od sredine 2020, što bi moglo da znači da se jedan ili više zajmodavaca spremaju za buduće probleme sa likvidnošću na tržištu obveznica. Razlog za to bi mogao da bude i smanjenje portfelja samih Federalnih rezervi.
Banke su iz Fedovog stalnog repo fonda (engl. Standing Repo Facility – SRF), čija je svrha da velike kompanije koje su uglavnom banke mogu da brzo zamene obveznice za novac, u utorak povukle 203 miliona dolara, što je najviše od jula 2020. godine. Međutim, ovo je i dalje zanemarljiva tražnja u odnosu na mart 2020. godine, kada je dostigla 153 milijarde dolara. Tražnja je već u sredu pala na šest miliona dolara.
“Priča se da je još jedna banka uključena u SRF sistem i da ga je testirala”, rekao je Steven Zeng, strateg u banci Deutsche Bank AG.
Opširnije
Novi rekord cene zlata posle poruka iz Feda
Zlato je poraslo oko 15 odsto u odnosu na najnižu vrednost početkom oktobra.
04.12.2023
Powell ne veruje da će Fed u prvoj polovini 2024. sniziti kamatne stope
Predsedavajući Federalnih rezervi (Fed) Jerome Powell suprotstavio se sve većim očekivanjima Wall Streeta da će se kamatne stope smanjiti u prvoj polovini 2024. godine.
01.12.2023
Obveznice idu ka najboljem mesecu od krizne 2008. godine
Svop ugovori pokazuju da će Fedove stope pasti za jedan p. p. do kraja 2024. godine.
29.11.2023
Prvi rast u četiri meseca stabilizovao raspoloženje potrošača u SAD
Indeks Conference Boarda porastao je na 102 poena ovog meseca sa oktobarskih 99,1 poen.
28.11.2023
Učesnici na tržištu SRF prate jer bi upravo ovi fondovi mogli da budu prvi vesnici nestabilnosti u sistemu dok Fed smanjuje portfelj obveznica koji je prikupio tokom takozvanog kvantitativnog popuštanja. Kako ovaj proces traje već 18 meseci, likvidnost se polako smanjuje. Troškovi kratkoročnog zaduživanja su skočili početkom meseca jer su dilerima smanjene mogućnosti finansiranja, a investitorima su sredstva potrebna kako bi finansirali duge pozicije u obveznicama. To je prekonoćnu stopu za obezbeđenje likvidnosti (engl. Secured overnight financing rate – SOFR) poguralo na 5,39 odsto, a učesnike na tržištu učinilo još nervoznijim. Stopa je u utorak iznosila 5,33 odsto.
“Ima smisla da neke banke testiraju stanje nakon skoka SOFR stopa”, rekao je Zeng. Predstavnici njujorškog Feda nisu želeli da komentarišu ove promene.
Centralna banka SAD je repo operacije pokrenula u septembru 2019, kada je potreba vlade da se zadužuje stavila dodatni pritisak na banke i njihove rezerve. Ovu sigurnosnu meru je stalnom učinila u julu 2021. godine, u vreme dok je Fed još uvećavao svoj portfelj obveznica kroz kvantitativno popuštanje, a malo ko je razmišljao o nestašicama.
U poslednje dve godine se nije prijavilo ni previše banaka, pa su neki počeli da se pitaju da li je sistem efikasan ako je dostupan tako malom broju zajmodavaca. Međutim, u poslednja dva meseca u sistem je ušlo još pet banaka, pa je sada u njemu ukupno 25. Poslednja koja je ušla u ovaj krug je njujorška filijala Norinchukin Banka (od prvog decembra).