Cene kineske imovine pale su i u junu, što je deseti mesec pada. To pokazuje da vladine mere pomoći ne uspevaju da obuzdaju rastuću krizu nekretnina u zemlji.
Cene novih kuća u 70 gradova, isključujući stanovanje koje subvencioniše država, pale su za 0,1 odsto u odnosu na maj, kada su pale za 0,17 odsto, pokazuju podaci Nacionalnog biroa za statistiku u petak. Prodaja kuća je opala u odnosu na godinu dana ranije, iako je tempo pada smanjen.
Kinesko tržište nekretnina od 2,4 biliona dolara pokazuje malo znakova oporavka, što povećava nevolje za ekonomiju koja se jedva oporavila u prošlom kvartalu. Pandemija ostavlja posledice na finansijski sistem usred izveštaja da sve veći broj kupaca kuća odbija da plati hipoteke za nedovršene stanove, što uznemirava investitore.
Prodaja stanova pala je za 23 odsto u junu, ublažavajući pad od 42 odsto u maju, jer su mnogi gradovi izašli iz ograničenja zbog kovida. U odnosu na mesec dana ranije, prodaja je porasla za 69 odsto, prema proračunima Bloomberga na osnovu zvaničnih podataka.
Ipak, izgledi za dalja poboljšanja su slabi zbog bojkota hipoteka i još jednog porasta broja obolelih od kovida. Prodaja opada već 12 meseci uzastopno, što je najduži pad od kada je Kina stvorila tržište privatne imovine krajem devedesetih.
Vlast je ove nedelje održala hitne sastanke sa bankama kako bi razmotiril uticaj ukidanja stambenih kredita, rekli su ljudi upoznati sa ovim pitanjem. Kupci u bar 100 projekata u više od 50 gradova obustavili su plaćanje zbog kašnjenja izgradnje i zabrinutosti zbog pada cena.
Kriza koja je zahvatila kineske građevinare dostiže novu fazu u rasprodaji duga koji se širi na firme koje su se nekada smatrale sigurnim, uključujući Country Garden Holdings, najvećeg građevinara po prodaji.
Kineske vlasti ublažavaju pravila o vlasništvu nad kućama i pozivaju banke da pozajmljuju više da bi podržale sektor nekretnina, koji, prema nekim procenama, čini oko četvrtinu privrede. Bruto domaći proizvod porastao je samo 0,4 odsto u drugom kvartalu, pokazuju zvanični podaci u petak, što znači da će Peking verovatno ublažiti cilj od oko 5,5 odsto rasta tokom cele godine.