Srbija je zauzela 53. mesto u svetu po sposobnosti da privuče i zadrži najbolje talente, a bolje od nje u tom poslu iz regiona su Slovenija, Mađarska, Hrvatska, Bugarska i Crna Gora, pokazao je Globalni indeks konukrentnosti talenata za 2023. godinu.
Lošiji skor od Srbije u privlačenju talenata od zemalja u region imaju Rumunija, Albanija, Severna Makedonija i Bosna i Hercegovina.
Zemlja koja je već deceniju najbolja u privlačenju i zadržavanju talenata je Švajcarska zbog visokog nivoa socijalne zaštite i prirodnog okruženja. Kvalitet života i održivost biće "kritična prednost za one koji imaju za cilj da postanu čvorišta talenata" u narednoj deceniji, navodi se u izveštaju, a prenosi Bloomberg.
Opširnije
Specifičan izbor talenata privukao Databricks u Beograd
Databricks je 2023. otvorio razvojni centar u Beogradu.
10.10.2023
Otkazi nisu znak krize u srpskom IT-ju već pojedinačni slučajevi
Pandemija doprinela je da se učvrsti globalna pozicija IT industrije.
19.06.2023
Kovačević: Kadrovi su nam veća briga od poreske politike
Srbija ima dosta konkurentnu poresku politiku u odnosu na zemlje EU, ocenjuje partner za poresko i pravno savetovanje u Deloitteu Filip Kovačević.
19.12.2022
Kandidati sada biraju firmu, a ne obrnuto
Znanja kandidata mogu biti besprekorna, ali ako se ne uklapaju u tim i radno okruženje, sve je uzalud.
07.10.2022
Seniori u IT nemaju vremena da podučavaju juniore
IT kompanije sve više traže mediore i seniore u nadi da njihovim zaposlenima neće biti potrebno puno vremena da nauče da rade na novom proizvodu.
21.08.2022
Odmah iza Švajcarske nalaze se Singapur i SAD. Singapurska "visoko obrazovana radna snaga i inovativna ekonomija" doveli su ga do najboljeg u globalnim veštinama znanja, dok su SAD na prvom mestu po rastućem talentu zahvaljujući svojim "univerzitetima i poslovnim školama svetske klase", piše u izveštaju.
Od preostalih sedam zemalja, šest čine evropske. Velika Britanija je zauzela 10. mesto u ukupnom poretku po snazi svog tercijarnog obrazovanja i imala je dominantne rezultate u opštim veštinama znanja i rastu talenata uprkos niskim ocenama u stručnim i tehničkim veštinama.
Kina je zauzela prvo mesto među takozvanim zemljama BRIKS-a koje čine Kina, Brazil, Indija, Rusija i Južna Afrika, a na globalnom nivou Kina se nalazi na 40. mestu. "Njen status globalnog lidera u usklađivanju veština ljudi sa potrebama privrede bio je usidren njegovom Ahilovom petom u privlačenju talenata." Indija, najmnogoljudnija nacija na svetu, zauzela je 103. mesto, nazadujući u poslednje tri godine od 2020. godine i svrstala se na dno grupe BRIKS-a.
Konkurencija za talente među nacijama mogla bi postati još žešća u narednih 10 godina, navodi se u izveštaju, u kojem se ističe rastuća neizvesnost u trgovini, investicijama i geopolitici. Izveštaj je stavio naglasak na sposobnost zemalja, gradova i organizacija da inoviraju i projektuju meku moć.
Ovo može stvoriti dodatni disparitet u talentima između bogatih i siromašnih zemalja jer "korelacija bogatstvo/talenat ostaje jaka", pokazao je izveštaj.