Holandija je povratila svoju titulu najboljeg penzionog sistema na svetu, prema godišnjem svetskom indeksu, koji upozorava da su penzioni sistemi širom sveta pod pritiskom kao nikada ranije.
Island, koji je nosio titulu najboljeg prošle godine, došao je na drugo, a Danska na treće mesto. Izrael je bio jedina država pored njih koja je dobila ocenu A u Globalnom penzijskom indeksu Mercer CFA instituta, koji sisteme ocenjuje na osnovu njihove adekvatnosti, održivosti i integriteta.
Holandija trenutno reformiše svoj penzioni program sa kolektivne strukture na individualniji pristup. Uprkos tome, u izveštaju se navodi da će sistem i dalje nuditi prednosti nakon promene, podržan snažnom bazom sredstava i dobrom regulativom.
Opširnije
Isplati li se prevremena penzija? 63.000 penzionera u Srbiji kaže da
Pravo na prevremenu starosnu penziju u Srbiji stiče se kada osiguranik navrši najmanje 40 godina staža i najmanje 60 godina života.
25.09.2023
Fiskalni savet o rebalansu: Bolje smanjiti dug nego povećati penzije
Rebalansom je predviđeno da se iz budžeta isplati oko 100 miliona evra na ime novčanih davanja od 10.000 dinara za svako dete do 16 godina starosti.
04.09.2023
Kolika će vam biti penzija? Sa prosečnom platom manje od 400 evra
Zbog komplikovane formule koja se koristi za izračunavanje penzija, mnogi građani Srbije ne znaju kolika ih penzija čeka.
31.08.2023
Muškarci u Srbiji primaju penziju pet godina, Francuzi duže od 20
Prag za penzionisanje je na 65 godina, a prosečan čovek u Srbiji živi nešto preko 70 - taj raspon je znatno veći u Evropi.
28.04.2023
Penzioni sistemi u većini zemalja jesu, međutim, pod pritiskom zbog starenja stanovništva, rastućeg državnog duga i visoke inflacije, dok se takođe bore sa izazovima kao što je uključivanje netradicionalnih tipova poslova u ekonomiju.
"Suština je što širom sveta ljudi moraju da počnu da brinu o sebi u penziji", rekao je u intervjuu David Knox, stariji partner u Merceru i glavni autor izveštaja. "Ne možemo se više oslanjati samo na socijalno osiguranje ili državne penzije".
Argentina je bila najniže rangirana zemlja od 47 država koje su obuhvaćene istraživanjem, dok su SAD zauzele 22. mesto - dva mesta niže nego prošle godine. Australija je na petom, Velika Britanija na 10, Japan na 30, a Kina na 35. mestu.
Raste bes zbog sve dužeg puta do penzionisanja
Pad nataliteta dugoročno je izvršio pritisak na nekoliko ekonomija i penzionih sistema, navodi se u izveštaju, što je negativno uticalo na rezultate održivosti za zemlje poput Italije i Španije. Izveštaj je takođe izdvojio nekoliko azijskih sistema, uključujući Kinu, Koreju, Singapur i Japan, za koje se navodi da su preduzeli reforme kako bi poboljšali svoje rezultate u poslednjih pet godina.
Veštačka inteligencija može da unapredi penzione sisteme tako što će dovesti do efikasnijeg i bolje informisanog donošenja odluka, što bi moglo da dovede do većeg realnog prinosa investicija, rekao je Knox, dodajući da tehnologija takođe može pomoći pojedincima da donose dugoročne finansijske odluke.