Zbog komplikovane formule koja se koristi za izračunavanje penzija, mnogi građani Srbije ne znaju kolika ih penzija čeka kada za nju ostvare uslove.
Prosečan iznos penzije u julu iznosio je 37.798 dinara, što je oko 44 odsto prosečne plate za taj mesec. Treba imati u vidu da će penzije biti uvećane za 5,5 odsto od oktobra, dok će u januaru sledeće godine biti uvećane za još 14,5 odsto, te će, prema najavama ministra finansija Siniše Malog, visina prosečne penzije preći 45.000 dinara u januaru.
Predstavnici penzionera, međutim, nisu zadovoljni tim povećanjem. Reprezentativna udruženja penzionera Srbije traže povećanje penzija od oktobra ove godine od deset odsto i po 19 odsto u 2024. i 2025. godini, kako bi prosečna penzija dostigla 50 odsto prosečne plate, rekli su iz udruženja agenciji Beta.
Opširnije
Mali: Za nove mere 23 milijarde dinara, nema zaduženja
Sredstva se već nalaze u budžetu jer je deficit manji od planiranog, rekao je ministar.
09.06.2023
Vlada Slovenije obećava minimalnu zagarantovanu penziju od 700 evra
Slovenački premijer je najavio prevremeno usklađivanje penzija za 1,8 odsto za novembar.
24.05.2023
Muškarci u Srbiji primaju penziju pet godina, Francuzi duže od 20
Prag za penzionisanje je na 65 godina, a prosečan čovek u Srbiji živi nešto preko 70 - taj raspon je znatno veći u Evropi.
28.04.2023
Preko četvrtine Amerikanaca nije ništa uštedelo za penziju
Više od četvrtine Amerikanaca nije uštedelo novac za penziju.
18.04.2023
Prema objavi Saveza samostalnih sindikata Srbije, premijerka Ana Brnabić obećala je da će prosečna penzija do kraja 2025. godine biti najmanje 50 odsto prosečne zarade.
"Obećali su da će do kraja 2025. godine prosečna penzija biti najmanje 50 odsto prosečne plate, ali su rekli da u budžetu nema novca za povećanje penzija od 1. oktobra deset odsto kako smo tražili, već će biti 5,5 odsto, ali da će razliku nadoknaditi kroz budući rast kako bi se uhvatio neophodan ritam", rekao je predsednik Udruženja sindikata penzionera Srbije Milan Grujić.
Kako se računa penzija?
Visina penzije vezana je formulom za prosečnu zaradu u Srbiji, koja je prema poslednjim podacima (iz juna) iznosila 85.539 dinara. Kolika će biti nečija starosna penzija određuje u zavisnosti od ostvarenog staža i od ostvarenih zarada, odnosno osnovicama osiguranja za koje je plaćen doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Obračun se vrši stavljanjem u odnos ukupne zarade (osnovice) osiguranika sa prosečnom godišnjom zaradom u Republici Srbiji za svaku kalendarsku godinu i na taj način izračunava godišnji lični koeficijent, s tim što on ne može biti veći od pet.
Zbir godišnjih ličnih koeficijenata se deli sa periodom za koji su obračunati i dobija se lični koeficijent koji ne može biti veći od 3,8.
Tako dobijen lični koeficijent se množi sa ukupno ostvarenim penzijskim stažom i opštim bodom koji predstavlja fiksni iznos koji se usklađuje na isti način kao i penzija.
Dakle, visina penzije se dobija sledećom računicom:
- Visina penzije = lični bod x vrednost opšteg boga
- Lični bod = Lični koeficijent osiguranika x penzijski staž osiguranika
Lični koeficijent za osiguranika koji ima prosečnu zaradu u Srbiji je jedan.
Vrednost opšteg boda od 1. januara 2023. godine je 1.111,25 dinara.
Kako možemo videti u tabeli, penzija uglavnom čini malo više od 50 odsto ostvarene zarade, a taj procenat se blago povećava što je veća bila ostvarena zarada, te je najveći za programere.
Treba imati u vidu da je u ovom slučaju odnos hipotetičke zarade sa prosečnom zaradom u Republici uvek isti, a godišnji lični koeficijent u navedenim primerima isti je za svaku godinu staža, što često nije slučaj u praksi.
Kalkulator penzija
Građanima je sada dostupna i elektronska usluga PIO fonda, "e-Kalkulator", preko koje imaju mogućnost da provere podatke o visini svojih primanja, o uplaćenim doprinosima, kao i o prijavama i odjavama sa osiguranja.
Pristup portalu regulisan je na dva načina: preko kvalifikovanog elektronskog sertifikata, koji izdaje MUP Srbije i za čije korišćenje je potreban čitač lične karte, ili preko elektronskog identiteta građana. Ukoliko osiguranik želi da pristupi portalu preko računara, to može da uradi na jedan od ta dva načina. Međutim, ukoliko želi da pristupi podacima preko mobilnog uređeja, to može da uradi samo ako je prethodno registrovan kao elektronski građanin preko portala za elektronsku identifikaciju i instaliranjem odgovarajuće aplikacije za mobilne uređaje ConsentID.
Direktor Fonda Relja Ognjenović je najavio i unapređenje ovog servisa Fonda u narednim mesecima, nakon što se izvrši neophodna migracija podataka, kada će i svi ostali osiguranici, ne samo oni koji su u poslednjoj godini radnog staža, moći da vide koji bi iznos penzije mogli da očekuju na osnovu dosadašnjeg ostvarenog staža i podataka u bazi matične evidencije Fonda, s tim da taj podatak neće imati ovako visok stepen tačnosti.