Banke širom sveta ostvarile su povećanje profita od 280 milijardi dolara u 2022. godini zahvaljujući rastu kamatnih stopa, što predstavlja najbolje rezultate sektora od globalne finansijske krize 2008. godine, naveli su iz kompanije McKinsey & Co.
Do sada neviđeni niz povećanja kamatnih stopa od strane monetarnih vlasti širom sveta pružio je najveću podršku globalnoj bankarskoj industriji u poslednjih deset godina. Ova situacija je navela nekoliko banaka da najave otkup akcija vrednih na milijarde dolara.
Iako se povrat na kapital povećao na 12 odsto u 2022. godini, u odnosu na prosečnih devet odsto od 2010. godine, McKinsey izražava oprez u svom Godišnjem pregledu globalnog bankarstva.
Opširnije
Italija donela ublaženi zakon o oporezivanju banaka
Italijanski parlament dao je konačno zeleno svetlo za dekret kojim se ublažava kontroverzni porez na dobit banaka koji je plašio investitore.
05.10.2023
'Mera NBS za stambene kredite briše oko 130 miliona evra profita banaka'
Neto kamatna marža je porasla 3,6 odsto u Srbiji u prvoj polovini 2023. godine.
02.10.2023
Banke u Adria regionu zarađuju kao lude, pravi test dolazi sledeće godine
Zarada banaka u Adria regionu u prvoj polovini godine skočila je u proseku za veoma impresivnih 82 odsto u odnosu na prvi deo 2022. godine.
02.10.2023
Italija nudi bankama mogućnost da ne plate dodatni porez
Još uvek se ne zna koliki bi materijalni efekat ove promene mogao da bude, ali vlada i dalje očekuje priliv od skoro tri milijarde evra.
25.09.2023
"Vraćanje na veoma niske spredove čini se malo verovatnim u kratkom roku, ali perspektiva za neto marže ostaje nesigurna", navode iz konsultantske firme sa sedištem u Njujorku.
Banke se takođe suočavaju sa sve većom konkurencijom, kako se transakcije sve više premeštaju na netradicionalne institucije koje su manje regulisane od banaka, navodi se u izveštaju.
Od 2015. do 2022. godine, više od 70 odsto neto povećanja finansijskih fondova držali su osiguravajući i penzioni fondovi, državni fondovi, privatni kapital i alternativni investitori, umesto banaka.
"Dok rast sredstava pod upravljanjem izvan bilansa banaka nije nov, naša analiza ukazuje da se tradicionalno jezgro bankarskog sektora - bilans stanja - sada nalazi na prelomnoj tački", izjavio je McKinsey u izveštaju.
Kako se ovaj trend nastavlja, vlade sve više proširuju nadzor nad netradicionalnim finansijskim institucijama kako bi se makroekonomski sistem suočio sa pritiskom, navodi firma.
Takođe, postoji razlika u performansama, navodi se u izveštaju. Finansijske institucije u regionu oko Indijskog okeana - uključujući Singapur, Indiju, Dubai i delove istočne Afrike - dom su polovini najbolje rangiranih banaka na svetu, dok u Evropi, Sjedinjenim Američkim Državama, Kini i Rusiji banke su se suočavale sa teškoćama u ostvarivanju svojih kapitalnih troškova.
Ocenjivanje banaka po stopi od 0,9 puta knjigovodstvene vrednosti ostalo je nepromenjeno od globalne finansijske krize, uz istorijsku razliku u odnosu na ostatak ekonomije, prema izveštaju. To odražava izazove sa kojima se sektor suočava, ali i potencijalne koristi.
Međutim, kineske banke, pri čemu se glavne banke trguju po stopi od 0,5 puta knjigovodstvene vrednosti, suočavaju se sa težim vremenima i ograničenim izgledima za ostvarivanje većih prinosa, prema McKinseyju.
Veštačka inteligencija može doneti velike promene i pomoći smanjenju operativnih troškova za iznos od 200 milijardi do 300 milijardi dolara, prema procenama ove konsultantske firme.