Otporna američka ekonomija će naterati Federalne rezerve da najave još jedno povećanje kamatnih stopa ove godine i da kažu da će kamate ostati tolike duže nego što se ranije očekivalo, kažu ekonomisti koje je anketirao Bloomberg.
Federalni komitet za otvoreno tržište (FOMC) će 20. septembra zadržati stope od 5,25 do 5,5 odsto, pokazalo je istraživanje, a prvo smanjenje biće tek sledećeg maja – dva meseca kasnije nego što su ekonomisti smatrali u julu.
Centralni bankari će u "dot plotu" - grafičkom prikazu budućih poteza prema viđenju pojedinačnih bankara - verovatno predvideti još jedno povećanje kamata kasnije ove godine, jer tada takođe izlaze nove projekcije privrednog rasta SAD. Međutim, anketirani ekonomisti smatraju da Fed ipak neće sprovesti to povećanje.
Opširnije
Cene energije pogodile i potrošače i proizvođače u SAD
Akcije u plusu pošto trgovci očekuju da će Fed ostati pri stavu da pauzira rast kamatne stope.
14.09.2023
Fed treba da se drži još jednog povećanja stopa, smatra Bullard
Bivši predsednik filijale Feda James Bullard rekao je da zvaničnici i dalje treba da planiraju povećanje kamatnih stopa.
06.09.2023
Povećanja stopa usporavaće privrede bar deceniju, pokazuje studija
Ekonomisti upozoravaju da monetarno zatezanje može imati nenamerne dugotrajne efekte, upozoravaju ekonomisti iz Feda San Franciska.
06.09.2023
Rast plata u SAD se hladi, ali raste broj radnih mesta
Zapošljavanje u SAD se povećalo u avgustu, a rast plata je usporen, nudeći pomešanu sliku i otpornosti i umerenosti na tržištu rada.
01.09.2023
Predsednik Feda Jerome Powell i njegove kolege ovog meseca su nagovestili da se ciklus zaoštravanja monetarne politike, koji je svakako usporio, bliži kraju. Powell je prošlog meseca na konferenciji Feda u Džekson Holu u Vajomingu rekao da je stopa inflacije ostala previsoka i da su centralni bankari spremni da dodatno pooštre centralnu politiku ako bude potrebno.
Snažna ekonomija će na septembarskom sastanku biti glavni faktor. Komitet će projekciju rasta za 2023. godinu promeniti na dva odsto, što je dvostruko više od prognoze iz juna. U martu su predviđali rast od 0,4 odsto. Pored toga, verovatno će prognozirati zategnutije tržište rada, a stopa nezaposlenosti, koja sada iznosi 3,8 odsto, porasti za 10 baznih poena. U junu se očekivala stopa od 4,1, a u martu od 4,5 odsto.
"Najzanimljiviji element bi mogao biti pogled na buduća povećanja stopa", rekao je Joel Naroff, predsednik Naroff Economics LLC u odgovoru na anketu. "Ono o čemu nemamo pojma je koji se nivo stopa smatra previsokim", dodao je.
Očekuje se da će prognoze uključiti prvu projekciju za 2026, kada će srednja vrednost projekcije kamatnih stopa verovatno biti oko 2,6 odsto, predviđaju analitičari.
U svojim predviđanjima, Komitet će verovatno ponovo navesti da je inflacija previsoka, a projekcija za kraj godine će verovatno iznositi 3,2 odsto, dok će projekcije bazne inflacije biti nešto niže nego ranije (3,8 odsto). Ekonomisti očekuju da će centralni bankari najaviti vraćanje inflacije na ciljanih dva odsto za 2026. godinu.
Šta kaže Bloomberg economics?
"Bloomberg Economics očekuje da FOMC zadrži stope na 5,5 odsto na sastanku od 19. do 20. septembra, nešto što su zvaničnici Feda - čak i oni najagresivniji – nagovestili još ranije. Bitniji će biti signali FOMC-a o budućim potezima. Pozitivna ekonomska iznenađenja iz prethodnog perioda verovatno će navesti zvaničnike da oštro revidiraju svoje prognoze rasta BDP-a, istovremeno smanjujući projekcije bazne inflacije", rekla je Anna Wong, glavna ekonomistkinja za SAD.
Ekonomski podaci su poslednjih meseci u velikoj meri prijatno iznenadili analitičare, što znači da će centralne banke morati duže da drže stope na višim nivoima kako bi smanjile pritiske na cene dok nastoje da vrate inflaciju na cilj od dva odsto. Međutim, većina ne očekuje da će biti potrebe za još jednim podizanjem kamata.
"Fed bi trebalo da malo uteši sveukupno usporavanje inflacije i rast plata", rekla je Kathy Bostjancic iz kompanije Nationwide Life Insurance Co. "Međutim, s obzirom na to da su oba pokazatelja još uvek previsoka, Fed i poruke predsednika će pre biti pregrubi nego preblagi", dodaje.
FOMC je podigao svoju referentnu stopu u julu na raspon od 5,25 do 5,5 odsto, što je najviše u 22 godine. Dok se očekuje da komitet predvidi još jedno povećanje, ekonomisti su podeljeni u pogledu toga da li će do toga doći, a oko četvrtine očekuje još jedno podizanje stopa.
"Bazna inflacija je i dalje previsoka i ekonomija napreduje bolje nego što su mnogi analitičari očekivali", rekao je Dennis Shen, viši direktor Scope Ratingsa. "Fed treba da se brine da li će uraditi premalo, a ne previše", dodao je.
Ekonomisti su postepeno postajali optimističniji u pogledu projekcija privrednog rasta, jer sada 45 odsto predviđa recesiju u narednih 12 meseci, u poređenju sa 58 odsto iz jula i 67 odsto iz aprila. Zvaničnici Feda dele optimizam u pogledu mekog sletanja, pri čemu su zvaničnici Feda prešli sa predviđanja recesije na predviđanje rasta.
Skoro svi ekonomisti očekuju da će se zadržati narativ iz prethodnog saopštenja, uz nagoveštenje komiteta o mogućnosti dodatnog pooštravanja.
FOMC će nastaviti da smanjuje portfolio obveznica puštanjem obveznica da dospeju na naplatu bez reinvestiranjima, a ekonomisti očekuju da će se to nastaviti i nakon početka smanjenja kamatnih stopa. Srednja procena je da će portfolio do decembra pasti na 7,8 biliona dolara, dok će do 2025. pasti na 6,8 biliona dolara.