Kina se suočava sa trgovinskim pritiscima jer isporuke inostranstvu opadaju, a domaća tražnja ostaje slaba, sa sve mračnijim prognozama globalnog rasta i geopolitičkim tenzijama zbog kojih je olakšanje malo verovatno u skorije vreme.
Kineski izvoz je u junu u dolarima pao za 12,4 odsto u odnosu na godinu ranije, saopštila je u četvrtak carinska uprava. To je drugi uzastopni mesec smanjenja i najveći pad od izbijanja pandemije početkom 2020. Uvoz je istovremeno opao za 6,8 odsto, pokazali su carinski podaci.
To je ostavilo trgovinski suficit od 70,6 milijardi dolara za jun. Ekonomisti su predviđali da će izvoz opasti 10 odsto, a uvoz 4,1 odsto.
Opširnije
Kina klizi ka deflaciji, potrebni hitni podsticaji
Stopa inflacije u Kini je u junu bila stabilna, dok su fabričke cene dodatno pale.
10.07.2023
Yellen: Odnosi SAD i Kine su na 'sigurnijem temelju'
Američka ministarka finansija Janet Yellen imala je pozitivan ali pragmatičan ton nakon što je završila putovanje u Kinu.
09.07.2023
Mitrović: Kina prelazi sa upozorenja na dela
Kina je najavila ograničenje izvoza dva donekle opskurna, ali ključna metala u Sjedinjene Države i Evropsku uniju.
05.07.2023
Globalna potražnja je bila snažan pokretač privrednog rasta Kine u protekle tri godine, iako je to počelo da bledi krajem 2022. Izvoz je opao u četiri od šest meseci do sada u 2023.
Kako globalni rast usporava, a mnoge centralne banke i dalje deluju spremno da podignu kamatne stope kako bi smanjile inflaciju, čini se sve manje verovatnim da će strana potražnja za kineskom robom moći da pomogne drugoj po veličini svetskoj ekonomiji dok njen oporavak usporava.
"Ne očekujemo predah za kineski izvoz u drugoj polovini godine, budući da će SAD verovatno ući u blagu recesiju, dok će privreda evrozone verovatno ostati slaba", napisao je Duncan Wrigley, glavni kineski ekonomista u Pantheon Macroeconomics, u belešci nakon objavljivanja podataka.
"Ne može se isključiti rizik od eskalacije trgovinskog rata oko tehnologije sa SAD", rekao je Wrigley, napomenuvši da će ograničenja Pekinga na izvoz galijuma i germanijuma, koji se koriste u industriji poluprovodnika i električnih vozila, stupiti na snagu sledećeg meseca.
Slabost izvozne tražnje bila je široko rasprostranjena. Izvoz u SAD je smanjen skoro 24 odsto, što je 11. uzastopni mesec u padu i lošiji rezultat od potonuća s početka pandemije.
Isporuke u zemlje ASEAN-a, Južnu Koreju, Japan, Tajvan, Nemačku, Italiju, Veliku Britaniju, Holandiju i Kanadu pale su dvocifreno, a isporuke u Francusku takođe su smanjene.
"Spoljne neizvesnosti rastu, a slab zamah globalne ekonomije i izgledi za usporavanje rasta se još ne poboljšavaju", rekao je Bruce Pang, glavni ekonomista i šef strategije za Veliku Kinu u kompaniji Jones Lang LaSalle Inc.
"Uticaj oslobađanja ranijih zadržanih narudžbi u osnovi je nestao", iako izvoz robe kao što su električni automobili i baterije nastavlja da se poboljšava, rekao je on.
Kineske akcije su porasle u četvrtak, prateći širi rast azijskih deonica. Referentni indeks CSI 300 je završio trgovanje rastom od 1,4 odsto, što je najveći rast u poslednjih mesec dana, dok su kineske akcije kojima se trguje u Hongkongu porasle za 2,6 odsto u 15.55 po lokalnom vremenu. Juan se nije mnogo kolebao sa kursom od 7,1658 za dolar.
Neuravnotežena trgovina
Podaci o uvozu naglašavaju slabost domaće ekonomije i uticaj tehnološkog rata sa SAD i njihovim saveznicima. Potražnja u Kini za elektronskim delovima iz Tajvana i Južne Koreje, zajedno sa sirovinama iz drugih krajeva, i dalje je u padu. Uvoz soje, rude bakra i koncentrovanog bakra, rude gvožđa i prirodnog gasa smanjen je u odnosu na maj.
To čini kinesku trgovinu sve više neuravnoteženom, sa suficitom u prvih šest meseci rekordnim za taj period, u odnosu na podatke od kraja 1990-ih.
Šta kaže Bloomberg Economics...
"Veći pad kineskog izvoza u junu šalje bolnu poruku - svetska ekonomija koja slabi neće pružiti značajnu podršku posustalom kineskom oporavku. Veći pad uvoza ukazuje na slabljenje domaće tražnje - i potrebu za snažnom regulativnom podrškom."
Eric Zhu, ekonomista
"Slabljenje spoljne tražnje nastavlja da utiče na kinesku trgovinu", rekao je Lyu Daliang, portparol Generalne uprave carina. "Oporavaku globalne ekonomije nedostaje pokretač. Globalna trgovina i investicije usporavaju, dok unilateralizam, protekcionizam i geopolitički rizici rastu."
Vlada nastoji da poveća podsticaje za podršku domaćem rastu - a putanja globalne tražnje do kraja godine biće važan faktor u odluci Pekinga koliko je pomoći potrebno.
"Ako uzmemo trgovinske i druge podatke zajedno, vidimo razumne šanse za umerene podsticaje", rekao je Ding Shuang, glavni ekonomista za Veliku Kinu i Severnu Aziju u Standard Chartered Plc. On očekuje da će uvoz nadmašiti izvoz u drugoj polovini godine uz umereni domaći oporavak, a da će cene sirovina manje uticati na privredu.