Potrošačke cene u Egiptu porasle su rekordnim tempom, što je odraz pritisaka na cene hrane nakon proslave verskog praznika Kurban-bajrama i porasta letnje potrošnje.
Inflacija u urbanim delovima zemlje naglo je porasla u junu na godišnjih 35,7 odsto, sa 32,7 odsto iz prethodnog meseca, prema podacima koje je u ponedeljak objavila državna statistička agencija Capmas. To je najbrži tempo inflacije od decembra 2009.
Skok inflacije uglavnom je podstaknut porastom troškova hrane i pića od 65,9 odsto, što je najveća pojedinačna stavka inflacione korpe, kao i statističkim efektom niske polazne tačke iz prošle godine. Na mesečnom nivou, stopa inflacije je iznosila 2,1 odsto u odnosu na 2,7 odsto iz maja.
Opširnije
Ambasador za BBA: Mango je preskup u Srbiji, a Egipat vidi rešenje
Srbija je i kapija ka Zapadnom Balkanu za investitore iz Egipta, kaže ambasador te afričke zemlje u Srbiji Bassel Salah.
02.06.2023
MMF: Srbija treba da razmišlja o fleksibilnijem kursu
Program sa MMF na dobrom putu, rizici i dalje veliki.
10.07.2023
Turska inflatorna noćna mora ne nestaje dok lira visi o koncu
Jedno od najgorih razdoblja turske lire u poslednjim decenijama ometa oporavak turske inflacije.
05.07.2023
Porast koji je nadmašio vrhunac zabeležen nakon valutne krize 2016. govori o izazovima sa kojima se suočava vlada u Kairu dok se bori da oživi ekonomiju koja je pogođena posledicama ruske invazije na Ukrajinu.
Egipat je, uoči obezbeđivanja ugovora od tri milijarde dolara sa Međunarodnim monetarnim fondom, tri puta devalvirao funtu od marta 2022, ali je održao stabilnom od poslednje devalvacije u januaru. Početni potezi doveli su do rasta cena većine uvezene robe i omeli napore vlade da smanji potrošnju dok se borila sa najgorom deviznom krizom poslednjih godina.
Egipat je nedavno podigao cene nekih subvencionisanih proizvoda kao što su pirinač i šećer. Predsednik Abdel-Fattah El-Sisi nedavno je upozorio da država neće moći da podnese nova povećanja cena – što se naširoko tumači kao smanjenje očekivanja da će doći do nove devalvacije u skorije vreme.
Inflacija je bila ključni problem za centralnu banku, iako je njen Komitet za monetarnu politiku prošlog meseca ostavio kamatne stope nepromenjenim na nivou daleko ispod inflacije. Cilj je rast cena od sedam odsto, plus-minus dva procentna poena, do četvrtog kvartala sledeće godine.
Bazna inflacija, merilo centralne banke koje ne uključuje nestabilne stavke, u junu je dostigla 41 odsto u poređenju sa 40,3 odsto iz prethodnog meseca.
Ekonomisti kažu da vlasti rade na stvaranju dovoljno velikih deviznih rezervi pre nego što sprovedu još jednu devalvaciju i pređu na ono što su obećali da će biti devizni kurs koji određuje tržište.
Goldman Sachs Group Inc, u izveštaju objavljenom u ponedeljak, kaže da veruje da postoje znaci da su inflatorni pritisci možda počeli da jenjavaju i da je ukupna inflacija možda na vrhuncu. Banka spominje usporavanje rasta cena hrane na mesečnom nivou i više umerenosti koja se očekuje u narednim mesecima.
Istovremeno, glavni rizik za prognozu inflacije dolazi spolja, navodi Goldman Sachs, ističući kontinuirane devizne pritiske i kašnjenja u plaćanjima koji se nastavljaju da se gomilaju "usled sporog napretka vladinog programa prodaje imovine i širih napora da se privuče veći priliv kapitala."
Guverner centralne banke Hassan Abdala sugerisao je ranije ove godine da više stope ne bi mogle mnogo da učine da obuzdaju rast cena koji je, kako je opisao, uglavnom podstaknut problemima ponude. MPC planira sledeći sastanak 3. avgusta. Monetarni odbor banke se ponovo sastaje 3. avgusta.