Izvoz Kine je u maju prvi put u poslednja tri meseca zabeležio pad, što povećava rizike u drugoj najvećoj svetskoj ekonomiji dok potražnja širom sveta slabi.
Službeni podaci koji su objavljeni u sredu pokazuju da je izvoz smanjen za 7,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dosegavši iznos od 284 milijarde dolara. To je gori rezultat od očekivanog pada od 1,8 odsto. Uvoz je takođe zabeležio pad od 4,5 odsto na iznos od 218 milijardi dolara, što je bolje od očekivanog pada od osam odsto. Kina je ostvarila trgovinski suficit od 66 milijardi dolara.
Rast izvoza na početku ove godine bio je svetla tačka za kinesku privredu, doprinoseći oporavku nakon što je Kina ukinula pandemijska ograničenja. Međutim, nedavni podaci pokazuju da i oporavak gubi polet, pa je obim proizvodnje u maju smanjen, a prodaja nekretnina je nakon blagog rasta (ranije ove godine) sada pala.
Opširnije
Cene nafte nastavljaju da padaju, potražnja upitna
Ruska proizvodnja nafte i dalje je visoka čak i nakon što je ta zemlja izjavila da će smanjiti zalihe.
07.06.2023
Kina saopštila da će sa Francuskom raditi na rešenju za Ukrajinu
Kina je saopštila da je njen najviši diplomata razgovarao o rešenju situacije u Ukrajini sa jednim francuskim zvaničnikom.
06.06.2023
Kina spremna da proširi poreske olakšice za EV jer rast prodaje usporava
Kina je spremna da proširi podsticaje za kupovinu električnih vozila kao deo širih napora države da se reši sporog perioda oporavka nakon pandemije.
02.06.2023
Musk nakon tri godine ponovo ide u Kinu
Milijarder će se u Kini sastati sa kineskim zvaničnicima i posetiće Teslinu fabriku u Šangaju.
30.05.2023
Kina razmatra poreske olakšice za proizvođače jer ekonomija usporava
Kineski ekonomski oporavak posle kovida gubi zamah, jer najnoviji podaci pokazuju da izvoz i investicije slabe, tržište nekretnina se sporo oporavlja i nezaposlenost mladih rekordno raste
29.05.2023
Dok je na trgovinske podatke prošlog meseca možda uticala baza od pre 12 meseci, podaci takođe odražavaju slabiju globalnu potražnju. Ekonomisti očekuju da će kineski izvoz ove godine zabeležiti pad.
Referentni indeks CSI 300 pao je 0,4 odsto do prekida trgovanja, dok je Shanghai Composite Index izbrisao skoro ceo dobitak od 0,5 odsto. Kurs juana van Kine se nije puno menjao, pa je za jedan dolar moglo da se kupi 7,1286 juana.
Raste broj onih koji misle da bi Peking mogao da pruži dodatne podsticaje kako bi podstakao privredni rast. Neki ekonomisti očekuju da će centralna banka smanjiti obavezne rezerve za banke u narednim mesecima, dok drugi tvrde da bi smanjenje kamatnih stopa moglo biti potrebno možda već sledeće nedelje.
Izveštaj o trgovini je "još jedan razočaravajući podatak koji će pojačati strah od usporavanja privrednog rasta i dovesti do toga da se u većoj meri očekuju dodatni podsticaji", rekao je Khoon Goh, strateg u Australia & New Zealand Banking Group.
Vlada je postavila relativno konzervativan cilj rasta od oko pet odsto za ovu godinu, za koji većina ekonomista očekuje da će biti ostvaren uprkos nedavnom padu aktivnosti. Potrošnja građana u putovanjima i restoranima dosad je podstakla oporavak privrede, dok industrijska aktivnost zaostaje.
Carinsko odeljenje nije dalo podatke o trgovini do 11.30 u Pekingu.
- U pisanju pomogao Xiao Zibang.