Senat Sjedinjenih Američkih Država je usvojio predlog zakona kojim se suspenduje dosadašnja gornja granica državnog duga i uvode ograničenja potrošnje administracije zaključno sa izborima 2024. godine, čime je okončana drama koja je pretila da izazove svetsku finansijsku krizu.
Ovaj zakon se sada šalje predsedniku Joeu Bidenu, koji se oko zakona dogovorio sa predsednikom Predstavničkog doma Kevinom McCarthijem. Biden će predlog potpisati u narednim danima, pre probijanja roka kada bi država faktički bankrotirala.
Za usvajanje je glasalo 63 senatora, dok je 36 člana gornjeg doma bilo protiv. Predlog su na svojim leđima izneli centristi iz obe glavne stranke, od kojih mnogi nisu bili zadovoljni delovima sporazuma, ali su bili ubeđeni da njihova zabrinutost nije vredna rizika od haosa koji bi izazvao bankrot.
Opširnije
Predstavnički dom usvojio dogovor o javnom dugu SAD
Predstavnički dom usvojio je zakon o ograničenju američkog duga koji su iskovali predsednik Joe Biden i predsednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy.
01.06.2023
Izbegnut bankrot u SAD, Biden i McCarthy napokon postigli dogovor
Pregovarači Bele kuće i republikanaca postigli su privremeni dogovor u subotu uveče o podizanju gornje granice američkog duga i sprečavanju bankrota.
28.05.2023
Ministarstvo finansija produžilo rok za dogovor o limitu američkog duga
Pregovarači Bele kuće i republikanaca privremeno su smanjili razlike u stavovima, ali su se i dalje u petak sukobili oko ključnih pitanja.
27.05.2023
"Ako ovo uradimo, nećemo bankrotirati", rekao je vođa demokrata u Senatu Chuck Schumer neposredno pre glasanja. "To je veoma, veoma važno."
Prema kretanjima na tržištu vidi se da investitori računaju da je rizik od bankrota SAD otklonjen i sada se fokusiraju na druge stvari, kao što su sledeći potezi Federalnih rezervi. Prinosi na državne obveznice su na azijskim berzama pali, a vrednost akcija je nastavila da raste, nošena uspehom deonica tehnoloških kompanija.
Kompromis je postignut nakon nedelja razgovora u četiri oka, a upiranja prstom u drugu stranu bila su veoma česta. Donošenje zakona oko kojih bi se saglasile obe strane je postalo retkost u polarizovanom Vašingtonu. Sklapanje dogovora postalo je veština kojoj je malo ljudi vično.
Provlačenje zakona kroz Senat u četvrtak uveče trajalo je satima. Nezavisna senatorka Kyrsten Sinema je u svojim brendiranim patikama satima trčala između republikanaca i demokrata.
Na kraju, odlučili su se da dozvole neuobičajeno brzo glasanje o 11 amandmana - od kojih nijedan nije usvojen - i par Schumerovih izjava koje su imale za cilj da umire strahove od uvećanja obima potrošnje na vojsku.
Biden se u izjavi nakon usvajanja zahvalio predstavnicima obe strane, a sporazum opisao kao "podsetnik na sve ono što je moguće kada u vidu imamo samo interes države".
"Radujem se potpisivanju ovog zakona i to ću uraditi što pre", rekao je. Iz Bele kuće su rekli da će se predsednik obratiti građanima u petak uveče kako bi izložio detalje sporazuma.