Kina je spremna da objavi plan koji zahteva od domaćih proizvođača čelika, koji doprinose više od polovine globalne proizvodnje, da zadrže ovogodišnju proizvodnju i da ne prekorače nivoe iz 2022, u pokušaju da se izbore sa blagim oporavkom nakon pandemije.
Taj potez, koji se očekuje do kraja ovog meseca, pokazuje zabrinutost zvaničnika zbog mlake potražnje, ali ne zahteva oštrije rezove, kažu ljudi upoznati sa situacijom, koji su tražili da se ne identifikuju jer nisu ovlašćeni da javno govore. Dodali su da se kompromis odnosi na različite poglede na ekonomske izglede za ovu godinu.
Ograničenje može pomoći cenama, smanjenjem prekomerne ponude, ali to će biti loša vest za industriju i stvoriće veći pritisak na čeličane koji već pate od niskog profita i suočavaju se sa uticajem prošlogodišnjih prekida proizvodnje. Kina je najveći svetski proizvođač i potrošač čelika, ali proizvodnja opada svake godine otkako je dostigla rekord 2020.
Opširnije
Proboj u proizvodnji čelika štedi novac i emisiju CO2
Proizvodnja čelika čini oko sedam odsto svetskih emisija ugljenika.
24.01.2023
Smanjenje metana bila bi brza klimatska pobeda za čeličane
Čeličane treba da budu realne o šteti koju prave
23.01.2023
Kineski čelik sve teže nalazi kupce, proizvodnja pala
Kontrola širenja virusa širom zemlje, tekuća kriza na tržištu nekretnina i početak zimskog ograničavanja zagađenja nastavili su da sputavaju industriju čelika u novembru i vode ka drugom uzastopnom godišnjem padu u proizvodnji.
15.12.2022
Kriza na kineskom tržištu nekretnina preti da zatvori trećinu čeličana
Model razvoja Kine vođen građevinskim sektorom izgleda sve više neodrživ.
02.08.2022
Visoka peć u Železari se gasi nakon manje od godinu rada
Cene čelika su počele da padaju u junu
11.07.2022
Kineski oporavak suočava se sa rizicima zbog pada globalne trgovine
Uticaj previranja na finansijskom tržištu
27.03.2023
To takođe ide u pravcu rešavanja zelenih ambicija Pekinga. Boreći se da smanji emisije ugljenika i ispuni klimatske obaveze, vlada već dugo ima na vidiku sektor čelika koji snažno zagađuje. Industrija čini oko 15 odsto nacionalnih emisija, odmah iza proizvodnje električne energije. Prošle godine, pandemija je pogodila ekonomiju, a državni udar na tržište nekretnina takođe je opteretio proizvodnju.
Nacionalna komisija za razvoj i reforme, kineska agencija za ekonomsko planiranje, nije odgovorila na zahtev za komentar.
Nade u snažan oporavak podstakle su čeličane da povećaju proizvodnju kako se zemlja ponovo otvarala i kako je Kina ulazila u svoj tradicionalni period vrhunca izgradnje. Međutim, potražnja nije porasla u očekivanom obimu. Ove nedelje, Mysteel je izvestio da je sporo trgovanje podstaklo otprilike 11 kineskih fabrika da snize cene čelika za građevinarstvo.
Planirano ograničenje proizvodnje je otvoreno za reviziju u drugoj polovini godine kako se uslovi na tržištu budu menjali, kažu izvori. Dodali su da iako centralna vlada možda neće zahtevati od čeličana da smanje proizvodnju za određeni procenat ove godine, detaljan cilj o emisiji po toni će ostati na snazi kao mehanizam regulacije.
Kineska proizvodnja čelika porasla je za 5,6 odsto u prva dva meseca ove godine na 169 miliona tona.
Čeličane u Kini mesecima se bore sa viškom ponude i povećanjem cena sirovina kao što je ruda gvožđa. To je podstaklo sveobuhvatnu kampanju vlade da ukroti te troškove, jer Peking želi da osigura da kineske fabrike imaju koristi od jače ekonomije - umesto da dozvoli stranim dobavljačima da uberu najveći deo profita.
Oporavak je i dalje na pomolu. Ekspanzija kineskih kredita koja je bila snažnija nego što se očekivalo prošlog meseca ukazuje na to da vladini podsticaji rade na jačanju investicija i da se stambeno tržište popravlja, primetio je ekonomista Bloomberga Eric Zhu. Nedavni podaci takođe pokazuju veći apetit za hipotekama - još jedan znak života za tržište nekretnina, najvećeg korisnika čeličnih proizvoda u Kini.