Malick Diop je osetio da se nešto pomera na Wall Streetu.
Pridružio se Morgan Stanleyju u mračnim danima 2009. godine, kada su velike banke pokušavale da vrate novac poreskih obveznika i odvrate bes javnosti. Ali četiri godine kasnije, gnev je nestajao i ambicija je uzela primat.
"Zaista se činilo kao da po prvi put posao i karijera nisu definisani kontekstom finansijske krize", rekao je Diop. "Sada smo prošli ovo. A sada je vreme da sklapamo nove poslove." U godinama koje su usledile, njegov uspon do generalnog direktora pratio je novi procvat. Pomogao je u orkestriranju posla sa SoftBank grupom vrednog više milijardi dolara, čije su vrtoglave investicije definisale jednu eru, a zatim zatvorio veliko spajanje SPAC-a na vrhuncu tog perioda.
Diop to nije znao, ali je igrao malu ulogu u nečemu gotovo nedokučivo unosnom: prvoj deceniji od triliona dolara za šest giganata američkog bankarstva. To nije trilion dolara ukupnog prihoda, to je čist profit.
Činilo se da takav potez nije bio moguć pre nego što je počela decenija, kada je Wall Street bio meta globalnog protestnog pokreta, a političari sa oba kraja spektra su ili kipili oko pomoći ili su nameravali da razbiju zajmodavce koji su preveliki da bi propali.
Umesto toga, oni su nabujali, nadmašivši korporativnu Ameriku tako zgodno da su JPMorgan Chase & Co., Bank of America Corp., pa čak i poremećeni Wells Fargo & Co. na putu da ostvare veći profit tokom tih 10 godina od svih osim nekoliko američkih kompanija kojima se javno trguje, prema podacima koje je prikupio Bloomberg. Citigroup Inc., Goldman Sachs Group Inc. i Morgan Stanley ne zaostaju mnogo. A zajedno je njih šest spremnih da naprave još više sledeće godine.
Dok je veliki deo pažnje sveta bio usmeren na bogatstva koja je kovala Silicijumska dolina, banke su dobijale zamah. Ne postoji jedan način da se objasni kako su to izveli: volatilnost je povećala trgovinske povlastice sa Wall Streeta, investicioni bankari poput Diopa doživeli su procvat sklapanja poslova, a Donald Trump je podstakao rezultat smanjenjem poreza. Isto tako, ne postoji samo jedna reakcija u industriji na ovu prekretnicu.
"Ponekad postoji osećaj da je činjenica da su toliko profitirali nekako strašna, a ja jednostavno ne mislim da je to slučaj", rekla je Betsy Duke, bivša guvernerka Federalnih rezervi koja je predsedavala odborom Wells Farga do 2020. "Sve što je moglo da se baci na finansijski sistem, bačeno je na njega u poslednjih 10 godina. Ove banke nisu samo opstale, već su i napredovale."
Tokom decenije javnog gneva na banke, strožih pravila, geopolitičkog haosa, pandemije i nekih izdajničkih promena na tržištu, banke su "bile u stanju da se izbore sa svim tim, i ne samo da se nose sa tim, već i zarade bilion dolara", rekla je Duke.
Procene analitičara pokazuju da se šest banaka brzo približava tom podvigu - bilion dolara u periodu od 10 godina - i da će, ako ne dostignu prekretnicu krajem ovog meseca, to biti negde u prvih nekoliko nedelja 2023. Međutim, nije samo obim profita toliko zapanjujući, već i sposobnost industrije da prođe kroz skandale i ponovo napreduje.
Pre deset godina, JPMorgan, sada najprofitabilnija i najvrednija američka banka po tržišnoj kapitalizaciji, bila je kažnjena nakon fijaska u trgovanju sa London Whaleom. Wells je bio na vrhu velike šestorke, najvredniji i jedini član grupe sa više od 20 milijardi dolara. Iako je njegova zarada kasnije pala zbog otkrića zloupotreba potrošača, analitičari smatraju da će se ponovo približiti tom nivou 2023.
Ono što se tokom tih godina nije transformisalo je širok nacrt poslovanja: banke prodaju akcije i obveznice, trguju finansijskim instrumentima, savetuju o korporativnim preuzimanjima, upravljaju bogatstvom, obavljaju plaćanja i pozajmljuju. Još 2013. godine, neki trgovci su već oplakivali zbog preuzimanja rizika u kockarskom stilu kojima je pretio Dodd-Frank iz 2010. godine, čak i ako je Vašington i dalje smišljao tačna pravila.
Plaćanje za skandale
Da bi izašle iz senke svetske krize, banke su morale da plate. Bank of America je 2014. pristala na rekordnu nagodbu od 16,7 milijardi dolara kako bi okončala istrage o lošim hipotekarnim praksama, nadmašivši JPMorganovih 13 milijardi dolara. Do tada su neke banke kopale nove žile profita koje su ih dovele u nevolje.
Zaposleni u Wells Fargu, pod pritiskom da ispune prodajne ciljeve, otvorili su milione naloga za kupce koji ih nisu tražili, što je najpoznatiji u nizu skandala koji su na kraju zahvatili većinu njihovih poslova. A u Maleziji, Goldman Sachs je završio prikupljanje milijardi dolara 2013. za državnu investicioni fond poznat kao 1MDB, koji je potom opljačkala grupa uključujući bivšeg premijera.
"Moje najveće žaljenje u poslednjoj deceniji je što nisam zaustavio transakciju 1MDB", rekao je bivši partner Goldmana Robert Mass, izvršni direktor za regulativu. "Svako pitanje je provereno, u nekim slučajevima i više puta, ali su nas odgovori koje smo dobili na kraju zadovoljili. Mass, koji sada predaje filozofiju na Hunter koledžu u Njujorku, rekao je da su firmu "zaveli naši ljudi, koji su bili umešani u mito, na način u koji nismo imali razloga da sumnjamo i koji nismo mogli da opovrgnemo". Nije bio siguran da li je naučio neke lekcije, "osim da bude manje odan".
Veličina profita čini da te greške izgledaju kao štucanje. Jedna osoba kojoj industrija može da zahvali, Trump, ismevao je banke tokom kampanje pre nego što je postavio dvojicu bivših studenata Goldmana da budu zaduženi za reviziju poreza koja je pomogla transformaciji korporativnog profita. Banke koje su se navikle da vladi plaćaju tri od deset dolara za 2018. našle su se na manje od jednog od pet. Odatle su im poreski računi opali.
Ta godina je označila novi intenzitet za rast Wall Streeta. Banke koje su zaradile manje od 70 milijardi dolara u 2017. zaradile su 120 milijardi dolara u 2018. zahvaljujući smanjenju poreza, porastu kamatnih stopa i porastu u poslovanju sa stanovništvom i sklapanju poslova. Njihova kombinovana imovina, koja se godinama kretala oko 10 biliona dolara, počela je da raste.
Kako to vidi vrhunski advokat sa Volstrita H. Rodgin Cohen, sve ovo ne bi trebalo da bude iznenađenje. "Možda se smatra da banke uvek pobeđuju sa nekoliko izuzetaka zbog njihove uloge u ekonomiji", rekao je Cohen, koji je sada viši predsednik kompanije Sullivan & Cromwell LLP. "Oni su posrednici. Oni pozajmljuju i ustupaju."
Decenija je bila "penušavo" vreme za bankare. Troškovi osoblja za šest kompanija, koji su se kretali oko 148 milijardi dolara na početku ere pre nego što su pali nekoliko godina, skočili su na 154 milijarde dolara u 2019. godini, bez obzira na to što je njihov ukupan broj zaposlenih zapravo pao. Jamie Dimon, šef JPMorgana koji je već postao milijarder, na kraju bi dobio tako veliki platni paket da je proksi savetodavna firma rekla akcionarima da glasaju protiv toga.
"Jedan od ciljeva dobrog društva je da svi, uključujući i one ljude na dnu, imaju dovoljno da prežive i napreduju", rekao je Mass, bivši Goldmanov partner koji sada proučava etiku. "U redu sam sa tim što su ljudi dobro plaćeni za proizvodnju proizvoda i usluga koji povećavaju ukupan nivo bogatstva u društvu, ali samo kada to kombinujemo sa odgovarajućim oporezivanjem i dovoljnom socijalnom sigurnošću kako bi oni na dnu mogli da cvetaju". Dodao je da nije dovoljan stručnjak da kaže da li su trenutni porezi i sigurnosne mreže prave veličine.
Nekoliko stvari je tako duboko transformisalo pejzaž Wall Streeta kao što je dolazak pandemije 2020. Da bi izbegla ekonomsku kataklizmu, vlada je uvela programe pomoći za potrošače i preduzeća, a Fed je kupio trilione dolara imovine. Tržišni haos je vratio volatilnost za kojom žude trgovinska tržišta. Korporacije su stajale u redu da pozajme, prikupe kapital ili kupe oslabljene konkurente.
Stvari su se menjale i unutar banaka. Kada je policija ubila George Floyda tog maja, Diop se našao preplavljen porukama kolega.
"Bilo je iz najbolje namere i dobronamerno, ali u isto vreme dobijate 20 tih poziva jer ste vi jedina osoba koja se javlja", rekao je on. "Bilo je iscrpljujuće biti svačiji crni prijatelj u tom trenutku."
Tog septembra, vest da će Jane Fraser postati prva žena koja će voditi jednu od velikih američkih banaka, njene kolege su pozdravile sa klicanjem, ali i frustracijom koliko je dugo to trajalo.
"Pokušala sam da promenim industriju iznutra u tri najveće banke i nisam uspela – imam komadiće stakla na glavi da to pokažem", rekla je Anne Clarke Wolff, bivša izvršna direktorka u Citigroupu, JPMorganu i Bank of America, koja je prošle godine osnovala Independence Point Advisors. "Za 10 godina u velikoj banci, izvršni direktor nije proveo 10 minuta sa mnom - a ja sam bila među starijim ženama."
Početkom 2020. analitičari su pisali čitulje za rekordne profite Wall Streeta. Umesto toga, banke su pomogle da se izazove bum kompanija za blanko čekove poznatih kao SPAC. Kasnije, kada su regulatori postali nervozni i cene se pokvarile, investitori su ostali da drže kesu.
Profit u 2021. takođe je dobio pomoć od računovodstvenog poteza: banke su se osećale dovoljno dobro u privredi, zahvaljujući vladinoj intervenciji, da oslobode neke od rezervi koje su izdvojile u slučaju da kreditiranje ne radi. Velika šestorka ostvarila je veći profit u 2021. nego u 2013. i 2014. zajedno. Čak i kada je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu ove godine, haos je pomogao trgovcima da prkose očekivanjima teških vremena.
Zbir profita iz proteklih 10 godina nadmašuje prethodnu deceniju čak i ako uzmete u obzir inflaciju i spajanja velikih banaka tokom finansijske krize.
Ipak, drugi korporativni titani, posebno u Silicijumskoj dolini, prošli su previše dobro da bi Wall Street tvrdio da ima monopol na uspeh. Samo Apple Inc. je zaradila više od pola triliona dolara. Microsoft Corp., Berkshire Hathavay Inc. i Alphabet Inc. su na vrhu JPMorgana, a zatim Exxon Mobil Corp. ispred Bank of America i Wells Fargo.
Banke bi neke od svojih dobitaka pripisale inovacijama, nakon što su investirale u tehnološke platforme i poboljšane ponude, uključujući nagrade za kreditne kartice. Takođe su pomogli kompanijama da iskoriste tržišta kapitala za rast privrede. I zadržali su deo profita, dodajući više od 200 milijardi dolara u svoje kapitalne rezerve tokom protekle decenije kako bi bila manja verovatnoća da se ponovi 2008.
Kritičari bi uzvratili da banke to nisu uradile same. Mnogi od njih ne bi preživeli 2008. da nije bilo pomoći poreskih obveznika, a ti amortizeri su rezultat strožih pravila o kapitalu, ponekad donetih zbog oštrih primedbi bankara. Štaviše, to je bila još jedna vladina intervencija koja je podstakla ekonomiju tokom pandemije, povećavši te rekordne profite. Između ostalih nedostataka: neke banke su se fokusirale na uži deo klijenata, ograničavajući mogućnosti za mnoge zajednice, i sporo prenose povećanje kamatnih stopa na štediše, kladeći se da klijenti neće pobeći ka manjim rivalima.
Na kraju krajeva, bogatstvo banaka zavisi od zdravlja njihovih klijenata, rekao je Cohen. "Njihov epski profit će pasti ako ekonomija doživi pad, pravi pad", rekao je on.
Diopova karijera pokazuje potencijalne zamke. Dve velike hipotekarne kompanije kojima je pomogao da se plasiraju na javna tržišta tokom pandemije pale su za više od 50 odsto, pogođene višim kamatnim stopama i ekonomskim problemima.
Čak i kada su tržišta bila užurbana, Diop je brinuo kako će stvari izgledati kada se raspoloženje promeni. "Ali ne možete biti na liniji za svaki dogovor", rekao je on. Ove godine je napustio Morgan Stanley da bi postao izvršni direktor u Hoorae, medijskoj kompaniji koju vodi glumac i producent Issa Rae, njegova sestra.
"Zapravo mi to već pomalo nedostaje", rekao je. "Nedostaje mi da shvatim šta je sledeće."