Reporterka Bloomberg Newsa Michelle Cortez prokomentarisala je za Bloomberg Adriju ublažavanje kovid mera u Kini. Smatra da je popuštanje, inače neverovatno strogih karantina, posledica nedavnih protesta protiv politike "Covid-Zero".
"I pre protesta bili smo svedoci izvesnog popuštanja mera, broj zaraženih je naglo rastao, pa se spekuliše da kineske vlasti zaista nisu imale izbora", rekla je ona.
Kineska ekonomija trpi ozbiljne posledice zbog strogih karantina, a ovo ukidanje bi trebalo da ima blagotvoran efekat na ekonomiju. Ipak, Cortez ističe da je primarno da se savlada talas zaraze, a onda mogu da se posvete jačem oporavku.
Opširnije
Novi kineski državni gorostas u trgovini gvožđem kreće u kupovinu
Kina se sprema da preokrene situaciju u trgovini rudom gvožđa vrednoj 160 milijardi dolara.
16.12.2022
Kinesko otvaranje moglo bi dati novi zamah inflaciji
Novo kinesko otvaranje moglo bi donekle da poremeti planove velikih centralnih banaka u obuzdavanju inflacije.
09.12.2022
Kina ublažava mere u značajnom otklonu od 'Covid-Zero' politike
Ublažavanje ograničenja uključuje omogućavanje kućnog karantina i ukidanje obaveznog testiranja za većinu javnih mesta.
07.12.2022
Njihov zdravstveni sistem teško se nosi sa povećanim brojem zaraženih, a već puca po šavovima u velikim žarištima kao što su Šangaj i Peking. "Imamo izveštaje da su krematorijumi prepuni, kao i bolnice, ljudi ne mogu da dobiju lekove", rekla je Cortez.
"Azijska tržišta su uzdrmana, ali na to utiču i globalne ekonomske tendencije, poput monetarnog zatezanja i inflacije. Kina je fabrika sveta i sve što se kod njih dešava preliva se na svetska tržišta", zaključila je ona.
Za više detalja pogledajte video.