Profit u industrijskim firmama u Kini nastavio je da opada u prvih 10 meseci ove godine, pod uticajem ograničenja zbog kovida i pada cena u fabrikama.
Industrijski profiti od januara do oktobra pali su za tri odsto u odnosu na godinu ranije, pokazali su u nedelju podaci Nacionalnog biroa za statistiku. To je u poređenju sa padom od 2,3 odsto u prvih devet meseci.
Nacionalni biro za statistiku nije objavio podatke za pojedinačni mesec od juna.
Opširnije
Južna Koreja smanjila proizvodnju čipova zbog pada svetske tražnje
Proizvodnja poluprovodnika pala je za 1,7 odsto u avgustu u odnosu na isti mesec prošle godine, što je oštar preokret u odnosu na povećanje od 17,3 odsto objavljeno u julu.
30.09.2022
Tesla povlači na hiljade automobila u Kini zbog softvera i pojasa
Američki proizvođač električnih vozila povući će 70.434 uvezenih vozila 'modela S', 'modela X' i 'modela 3' i 10.127 'modela 3' proizvedenih u Kini, saopštila je državna uprava za regulaciju tržišta u petak.
25.11.2022
Michel sa Xijem traži novi put za EU i Kinu
Lideri iz EU i Kine će razgovarati o izazovima i temama od zajedničkog interesa "u svetlu napetog geopolitičkog i ekonomskog okruženja".
24.11.2022
U Kini broj zaraženih dostigao sedmomesečni maksimum i novi rekord
U poslednja 24 sata zabeležena su 29.754 nova slučaja, više od 28.973 koliko je iznosio prethodni rekord zabeležen sredinom aprila.
24.11.2022
"Struktura je generalno poboljšana dok profit opada", navodi se u izjavi o tumačenju sa podacima. "Epidemija kovida u Kini i rizici od recesije svetske ekonomije mogu dodati veći pritisak oporavku industrijskog profita."
Restrikcije zbog kovida pooštrene su u oktobru pošto je epidemija počela da se širi u nekim delovima Kine, uključujući provinciju Guangdong, proizvodni centar, ograničavajući poslovne i potrošačke aktivnosti. Svetska tražnja je takođe brzo usporila, što je dovelo do neočekivanog smanjenja izvoza prošlog meseca.
Kompanije se bore da podignu cene dok ih deflacija pogađa, čime se smanjuju profitne marže. Proizvođačke cene su se smanjile prvi put u skoro dve godine u oktobru, uglavnom zbog pada svetskih cena roba i slabljenja domaće tražnje, kao i zbog sve češćih restrikcija zbog kovida.
Bruce Pang, glavni ekonomista i šef istraživanja za Kinu u kompaniji Jones Lang LaSalle, rekao je u nedelju u saopštenju poslatom preko Wechata da je smanjenje zaliha industrijskih kompanija usporilo, što može biti povezano sa stabilnošću industrijskog lanca snabdevanja. Dani obrta za proizvode i prosečan period otplate potraživanja bili su 18,2 dana i 54,6 dana na kraju oktobra, što je povećanje od 0,2 dana i 0,6 dana u odnosu na kraj septembra, rekao je Pang.
Dok je vlast uvela niz mera kako bi pospešila kontrole kovida i smanjila njihov uticaj na ekonomiju, rekordni porast slučajeva prošle nedelje podstakao je velike gradove, uključujući Peking i Guangdžou, da pooštre granice kretanja. Izgledi teškog i sporog ponovnog otvaranja zemlje naveli su neke ekonomiste da smanje svoje prognoze rasta.
(Dodat komentar ekonomiste u pretposlednjem pasusu.)