Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u petak je razgovarao sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom o međudržavnoj saradnji dve zemlje. Od pitanja koja su izuzetno značajna za Srbiju, Vučić je izdvojio to da su razmatrali kako da se pre 31. maja sklopi novi gasni aranžman između Srbije i Rusije i da se reši pitanje Naftne industrije Srbije (NIS) imajući u vidu najavljene američke sankcije.
On je razgovor ocenio kao "dobar", "sadržajan" i "može se reći odličan", kako je objavio na platformi Instagram.
Opširnije

Srbiji će biti produžen ugovor o ruskom gasu na najmanje tri godine
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović naveo je da ćemo u narednom periodu imati 2,5 milijardi metara kubnih na godišnjem nivou garantovanih isporuka gasa uz fleksibilno snabdevanje.
03.03.2025

Trump će proglasiti nacionalnu energetsku vanrednu situaciju
Američki predsednik pozvaće se na vanredna ovlašćenja već prvog dana.
20.01.2025

Srbija u 2025. godinu kreće suočena s izazovima
Srbija i svet hvataju zalet, a ako se po jutru dan poznaje, 2025. obećava da neće biti nimalo dosadna.
10.01.2025

Srbija bez brige oko gasa, Evropa pred izazovima
Ukrajina je od 1. januara prekinula trasport ruskog gasa u Evropu, međutim snabdevanje Srbije nije ugroženo.
07.01.2025
Rekao je da je Putina obavestio i o situaciji u regionu i da mu je preneo poruku predsednika Republike Srpske Milorada Dodika. "Putin dobro razume situaciju u regionu, vidi pokušaje i poteze visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, sa samo jednim ciljem ih razume, a to je da se sruši Dodik", rekao je Vučić.
On je dodao da je "Ruska Federacija uvek pružala podršku i Dejtonskom mirovnom sporazumu i Republici Srpskoj".
Vučić je u razgovoru sa Putinom pomenuo i da su ljudi u Srbiji "zabrinuti zbog pokušaja obojene revolucije" i zahvalio mu što ruski zvaničnici ne podržavaju "obojenu revoluciju".
Predsednik Srbije istakao je da je za njega bilo "posebno važno i posebna čast" da potvrdi dolazak delegacije koju će on predvoditi u Moskvi 9. maja, povodom 80. godišnjice pobede nad fašizmom, gde će "ponosno predstavljati Srbiju na Crvenom trgu".
Kasnije u toku dana oglasio se i Kremlj povodom telefonskog razgovora Vučića i Putina, preneli su mediji. Na zvaničnom sajtu predsednika Ruske Federacije objavljeno je saopštenje u kojem se posebno ističe podrška Srbiji i nedopustivost spoljnog mešanja u unutrašnju politiku.
U saopštenju je, između ostalog, istaknuto "uzajamno opredeljenje za dalji razvoj strateškog partnerstva Rusije i Srbije, čiji temelji su duhovne, kulturne i istorijske veze naroda dveju zemalja". Takođe, navodi se i to da je Vučić potvrdio da će doći u Moskvu povodom obeležavanja 80. godišnjice obede u Velikom otadžbinskom ratu, kao i da će "poslati jedinicu oružanih snaga Srbije koja će učestvovati na Paradi 9. maja 2025. godine".
Kremlj je saopštio i da su detaljno razmotrena "brojna praktična pitanja daljeg međusobnog delovanja u različitim oblastima, pre svega u sektoru energetike".
Ugovor o gasu ističe u martu 2025.
Podsetimo, Srbija je trogodišnji ugovor sa Rusijom potpisala u maju 2022. i on važi do marta 2025. Prema tom ugovoru, cena ruskog gasa za Srbiju iznosi između 310 i 420 dolara za 1.000 kubnih metara. U trenutku potpisivanja ovog trogodišnjeg ugovora, cena gasa na TTF berzi iznosila je više od 1.000 dolara za 1.000 kubnih metara. Ne očekuje se da će cena gasa ove zime biti veća od 350 dolara.
Srbija, koja godišnje potroši oko tri milijarde kubnih metara gasa, zavisi od ruskog Gazproma za oko dve trećine potrebnih količina, koje dobija po povoljnim cenama. Ipak, zemlja je radila na diverzifikaciji svojih izvora, pa ove godine pored ruskog imamo i gas iz Azerbejdžana.
Inače, direktor Srbijagasa Dušan Bajatović krajem prošle nedelje izjavio za RTS da ćemo u narednom periodu imati 2,5 milijardi metara kubnih na godišnjem nivou garantovanih isporuka gasa uz fleksibilno snabdevanje.
"Ugovor će biti na do deset godina, najmanje na tri, ali videćemo da to bude deset. Ali moraće da bude malo fleksibilniji, jer imamo otvaranje srpskog tržišta, možda će se pojaviti neki drugi igrači. Dakle mi imamo dosta veliko razumevanje sa ruske strane, najveći problem će biti po kojoj će se formuli obračunavati taj gas. Ako bi to bila naftna formula, to bi bilo idealno", rekao je Bajatović.
Međutim, on nije hteo da otkrije oko koje se cene se pregovara i kolika bi ona mogla da bude.
(Ažurirano u sedmom, osmom i devetom pasusu saopštenjem iz Kremlja).