Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić saopštio je u ponedeljak uveče da podnosi ostavku na tu funkciju. Na konferenciji za novinare, naveo je da ostavku podnosi iz moralnih razloga, a formalno će je u utorak podneti predsedniku Vlade Srbije.
"Ostavku podnosim kao odgovoran čovek, svestan da ova tragedija nije smela da se dogodi", istakao je odlazeći ministar i i pozvao nadležne da što pre utvrde ko je odgovoran za nesreću u Novom Sadu, odnosno "ko od investitora, izvođača, projektanata ili nadzora nije uradio svoj posao".
"Ne mogu da prihvatim krivicu za smrt 14 ljudi, jer ni ja ni ljudi koji rade sa mnom nemaju ni trunku odgovornosti za tragediju koja se dogodila", dodao je on.
Opširnije
Vučević: Zbog nesreće u Novom Sadu počela inspekcija drugih objekata
Troje povređenih u nesreći u Novom Sadu i dalje je u teškom stanju i životno su ugroženi.
03.11.2024
Poginulo 14 osoba u Novom Sadu, proglašen Dan žalosti
Srušena nastrešica nije bila deo rekonstrukcije, saopštio je u petak uveče konzorcijum kineskih firmi
01.11.2024
Kineski SHAC otvara prvu fabriku u Evropi, i to u Novom Sadu
Fabrika SHAC i Grad Novi Sad potpisali ugovor o izgradnji proizvodne hale u kojoj će se praviti šasije za evropsku automobilsku industriju.
23.10.2024
Zijin najjači igrač Kine, koja tektonski menja srpsku privredu
Među 100 najprofitabilnijih firmi u Srbiji, njih 10 su u kineskom vlasništvu, dok investicije azijske zemlje poslednjih godina skaču.
30.10.2024
On je naveo da su "svi dokumenti koji se tiču projekta izdati pre nego što je on postao ministar", te da je u njegovom mandatu "samo urađen konačan projekat za izvođenje radova" i dodao da to "čak ni ne odobrava ministarstvo na čijem je čelu".
Ostavka Gorana Vesića usledila je nakon što se u petak, 1. novembra, na Železničkoj stanici u Novom Sadu urušila nadstrešnica, kada je, prema zvaničnim informacijama, poginulo 14 osoba, među kojima su i deca. Od tog dana, građani traže odgovornost nadležnih, a kao zahtev na protestu u nedelju naveli su i hitnu ostavku Gorana Vesića.
Šta znamo o investitorima, izvođačima, projektantima i nadzoru?
Projekat rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu, čija se nadstrešnica obrušila u petak 1. novembra, zbog čega je stradalo 14 osoba, dok je troje građana teško povređeno, uradio je Saobraćajni institut CIP. Radove je izvodio konzorcijum kineskih kompanija China Railway International (CRI) i China Communications Construction Company (CCCC). Rekonstrukcija je počela 2021. godine, a stanica je otvorena u julu ove godine.
"Investitor je Infrastruktura železnica Srbije, a finansijer Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture", rekao je Vesić na konferenciji za medije.
Ove dve kineske kompanije glavni su izvođači radova na rekonstrukciji i modernizaciji pruge Beograd–Budimpešta, koja se očekuje da bude otvorena u decembru, čiji su sastavni deo železničke stanice duž te pruge, pa i železnićka stanica u Novom Sadu.
Kredit za prugu Beograd–Budimpešta Srbiji je odobrila je kineska Exim Banka, od koje je Srbija zaključno sa februarom ove godine uzela kredite u vrednosti od 2,67 milijardi evra za 13 projekata.
Uslov kineskog kreditora u Srbiji uvek je da 50 odsto radova izvodi kineska kompanija, a 50 odsto domaći izvođači.
CHI za godinu dana duplirao profit
China Railway International deo je velike kineske grupacije China Railway Group. Kao ogranak, u Srbiji posluju od 2017. godine i prethodnu poslovnu godinu završili su na 19. mestu najprofitabilnijih kompanija u Srbiji, ostvarivši neto rezultat od 4,6 milijardi dinara. To je u odnosu na godinu ranije duplo više.
Poslovni prihodi u 2023. godini bili su im 71,7 milijardi dinara, a to je dvostruko bolji rezultat nego godinu ranije. Tokom prošle godine, zapošljavali su 125 radnika.
Ovakve poslovne rezultate ostvarili su radeći samo dva projekta, jedan je već pomenuta pruga Beograd–Budimpešta, a drugi pruga Sombor–Vrbas.
Sada već bivši ministar infrastrukture Goran Vesić najavio je da će biti angažovani i na pruzi Pančevo–Subotica.
CCCC gubitaš, u minusu 130,5 miliona
U Srbiji CCCC posluje takođe preko ogranka, koji je osnovan 2014. godine. Prošle godine zapošljavali su 290 radnika i prihodovali 16,9 milijardi dinara, što je manje u odnosu na prethodne dve godine kada su prihodovali oko 20 milijardi dinara.
Godinu za nama završili su sa gubitkom 130,5 miliona dinara.
Bili su angažovani na nekim od najpoznatijih infrastrukturnih projekata u Srbiji. Osim pruge Beograd–Budimpešta, rade i na auto-putu Preljina–Požega, a sagradili su deonice auto-puta Miloš Veliki Surčin–Novi Beograd i Obrenovac–Surčin. Angažovani su na gradnji Fruškogorskog koridora, Dunavskog koridora, obilaznice oko Novog Sada, obilaznice oko Beograda...