Među 100 najprofitabilnijih kompanija na domaćem tržištu, njih 10 su u kineskom vlasništvu, dok investicije iz ove azijske zemlje u Srbiju poslednjih godina značajno rastu. Sektori na koje su vodeća kineska preduzeća fokusirana ovde su rudarstvo, građevinska i automobilska industrija.
Po dosad zabeleženom uspehu, najviše je odskočio kineski Zijin, koji je pogurao profite i četiri partnerske firme sa liste. Njega je, podsetimo, Vlada Srbije 2018. izabrala za strateškog partnera u Rudarsko-topioničarkom basenu (RTB) Bor u okviru tendera gde su pristigle ponude i od kanadskog Diamond Fieldsa i ruskog U golda. Državni vrh tada je saopštio da je Zijin ponudio kupovinu udela od 63 odsto u RTB-u, biznis plan u vrednosti od 1,26 milijardi dolara, obaveznu investiciju od 350 miliona dolara, izmirenje duga basena od 200 miliona dolara i očuvanje 5.000 radnih mesta. Inače, u tom trenutku RTB Bor je bio u gubitku oko milijardu evra.
Kinezi su u međuvremenu otvorili i drugu kompaniju u Srbiji, pa tako krovni Zijin Mining Group trenutno ima dva velika rudarska projekta ovde - Serbia Zijin Copper (bivši RTB Bor) i Serbia Zijin Mining (koji je u stoprocentnom vlasništvu kineske grupacije) sa rudnikom Čukaru Peki.
Opširnije
Kineski SHAC otvara prvu fabriku u Evropi, i to u Novom Sadu
Fabrika SHAC i Grad Novi Sad potpisali ugovor o izgradnji proizvodne hale u kojoj će se praviti šasije za evropsku automobilsku industriju.
23.10.2024
Sukob ekonomskih divova: gde investirati - u Kini ili Indiji?
Stručnjak iz NLB Rok Brezigar smatra da indijski indeks ima veći potencijal od kineskog zbog višegodišnjeg zaostajanja.
10.10.2024
Air Serbia od januara dva puta nedeljno leti za Šangaj
Air Serbia od 11. januara sledeće godine uvodi treću redovnu avionsku liniju između Srbije i Kine.
08.10.2024
BBA analiza: Da li će Kina uticati na tržište nafte?
Na Kinu otpada 16 odsto svetske potražnje za naftom, što će reći da je zemlja jedan od najvećih svetskih potrošača.
03.10.2024
Ove dve kompanije proteklih godina važe za jedne od najvećih izvoznika u Srbiji. U 2023. čak su zauzele prva dva mesta - Serbia Zijin Mining je u inostranstvu plasirao robu vrednu 1,15 milijardi evra, a Serbia Zijin Copper je izvezao 746,3 miliona evra. Šire gledano, vrednost izvoza 15 najvećih izvoznika lane je bila sedam milijardi evra, od čega su trećinu tog iznosa ostvarile kineske firme koje na stranim tržištima prodaju bakar, zlato i čelik.
Serbia Zijin Mining
Stoga ne bi trebalo mnogo da čudi što je Serbia Zijin Mining ostvario najveći neto dobitak među kineskim firmama koje posluju kod nas, a ujedno su i druga najprofitabilnija firma u zemlji, prema poslednjoj listi Agencije za privredne registre (APR). Ispred njega jedino je Elektroprivreda Srbije (EPS). Ovo zapaženo drugo mesto došlo je sa iskazanih 82,33 milijarde dinara pozitivnog neto rezultata, što je za skoro 10 odsto više u odnosu na rezultat iz 2022.
Visoka profitabilnost Serbia Zijin Mininga ostvarena je obavljanjem primarne delatnosti eksploatacije ruda ostalih crnih, obojenih, plemenitih i drugih metala i realizovanjem poslovnog dobitka od 81,29 milijardi dinara. Broj predstavlja blagi pad u odnosu na 2022, a do toga je došlo usled intenzivnijeg porasta poslovnih rashoda (za preko 40 odsto) zbog uvećanja troškova proizvodnih usluga, u odnosu na poslovne prihode (koji su porasli za 10 odsto).
"Značajno smanjenje finansijskih rashoda iz odnosa sa matičnim, zavisnim i povezanim pravnim licima, te povećanje finansijskih prihoda po istom osnovu preokrenuli su rezultat iz aktivnosti finansiranja, pa je posle prošlogodišnjeg gubitka (7,79 milijardi dinara) iskazan dobitak od 2,97 milijardi dinara. I obavljanjem ostalih aktivnosti ostvaren je pozitivan rezultat 422 miliona dinara (gubitak je prethodne godine bio 150 miliona dinara)", napominje se u izveštaju APR.
U 2023. Serbia Zijin Mining je povećao broj zaposlenih za 281 na ukupno 1.127 radnika.
Serbia Zijin Copper
Kada je reč o Serbia Zijin Copperu, oni su druga najprofitabilnija kineska kompanija u Srbiji, a peta na ukupnoj listi 100 vodećih firmi po visini neto dobitka. Ostvarili su 19,2 milijarde dinara neto dobitka, umanjenog za oko 45 odsto na godišnjem nivou.
Obavljanjem osnovne delatnosti privredno društvo je povećalo poslovne prihode za preko 16 odsto na 119,11 milijardi dinara. "Međutim, usled visoke energetske zavisnosti proizvodnje bakra i plemenitih metala, rast poslovnih rashoda je bio intenzivniji, te su oni uvećani za 53,6 odsto na 99,1 milijardi dinara. Posledično, u odnosu na prethodnu godinu, realizovan je za 47,3 odsto niži poslovni dobitak od 20 milijardi dinara", navode iz APR.
Tokom 2023. preduzeće je angažovalo 6.045 radnika, to jest za sto više u odnosu na 2022.
China Railway International
Treći kineski predstavnik (19. mesto na listi najvećih 100) dolazi iz sektora građevinarstva, a u pitanju je China Railway International, koji je angažovan kao izvođač radova na projektu rekonstrukcije i modernizacije pruge Beograd - Novi Sad - Subotica - Kelebija - Budimpešta. On je zabeležio pozitivan neto rezultat od 4,6 milijardi dinara, što je godišnji skok od preko 90 odsto.
Firma se istakla po rastu poslovnih prihoda na 68,59 milijardi dinara (više nego dvostruko su uvećani), ostvarenih prodajom proizvoda i usluga na domaćem tržištu. Istovremeno, rashodi iz poslovnih aktivnosti su udvostručeni, te poslovni dobitak, pritom 3,2 puta uvećan na godišnjem nivou, iznosi 5,4 milijarde dinara.
"U delu finansijskog i ostalog rezultata došlo je do preokreta, pa je tako iz finansiranja zabeležen gubitak od 2,32 milijarde dinara, nastao usled značajnog iznosa negativnih kursnih razlika i negativnih efekata valutne klauzule", objašnjavaju iz APR.
Za obavljanje osnovne delatnosti, ali i izgradnje puteva i auto-puteva, mostova, tunela i slično, angažovano je 20 radnika više nego u 2022. godini - ukupno njih 125.
Ova firma je na osnovu bilateralnog sporazuma između Srbije i Kine dobila posao izgradnje pruge koja se finansira iz kredita kineske EXIM banke. Uslov kineskog kreditora u Srbiji uvek je da 50 odsto radova izvodi kineska kompanija, a 50 odsto domaći izvođači.
Zijin pogurao profite i drugih firmi
Među kompanijama sa kineskim vlasništvom koje su zabeležile zavidne neto rezultate je i JCHX Kinsey Mining Construction (20. mesto na top 100 listi), firma koja se bavi izgradnjom podzemnih rudničkih prostorija i angažovana je na projektima Zijina u istočnoj Srbiji. Firma je lane profitirala 4,55 milijardi dinara, a zapošljavala je preko 1.100 radnika.
Oni nisu jedini koji posluju sa pomenutim kineskim rudarskim gigantom.
"Društvo Jinshan Construction d.o.o. Bor (29. mesto) obavljanjem osnovne delatnosti izgradnje ostalih nepomenutih građevina, a koje obuhvataju ostale radove u rudnicima po osnovu ugovora sa povezanim licima Serbia Zijin Mining
d.o.o. Bor i Serbia Zijin Copper d.o.o. Bor, iskazalo je pozitivan neto rezultat u iznosu od 3,5 milijardi dinara, nižem za 37,3 odsto u odnosu na prošlogodišnji", kaže se u izveštaju APR.
CC-3 Mining Construction (43. mesto) i Jiuzhou International Construction (48. mesto) - obe osnovane 2022. i zapošljavaju po 186 radnika - takođe obavljaju delatnost za potrebe Serbia Zijin Mininga. Usled uvećane poslovne aktivnosti, ova dva društva koja se bave uslužnim delatnostima u vezi sa istraživanjem i eksploatacijom ruda, ostvarila su poslovni dobitak od 3,19 i 3,01 milijardi dinara, što je bio i glavni činilac iskazivanja neto dobitka od 2,73 i 2,59 milijardi dinara.
Dalje, u sferu pozitivnog poslovanja prošle godine je prešao China First Highway Engineering (32. mesto), sa zabeležene 3,34 milijarde dinara profita. Reč je o građevinskoj firmi koja nije poznata široj srpskoj javnosti, a koja je ostvarila saradnju sa kineskim Linglongom, koji ima fabriku fuma u Zrenjaninu. "Ovaj ogranak je po osnovu prihoda od obavljanja delatnosti izgradnje stambenih i nestambenih zgrada ostvario višestruki rast poslovnih prihoda (11,5 milijardi dinara), dok su istovremeno poslovni rashodi, iako značajno uvećani, rasli nešto sporije. Posledično, nakon prošlogodišnjeg poslovnog gubitka, zabeležen je dobitak po ovom osnovu od 3,94 milijarde dinara koji je i generisao preokret u neto rezultatu", navodi se u publikaciji.
Treba istaći da je najveći rast profitabilnosti na top 100 listi zabeležio kineski proizvođač ostalih delova i dodatne opreme za motorna vozila Minth Automotive Europe (81. mesto), čiji neto dobitak za 2023. iznosi 1,52 milijarde dinara. Do toga je došlo usled uvećanja prihoda od prodaje proizvoda i usluga na inostranom tržištu koji su doprineli skoku poslovnog dobitka. Kompanija već posluje u zapadnoj Srbiji, a prema ranijim najavama uložiće 870 miliona evra u fabriku u Inđiji u kojoj će proizvoditi električna vozila i bicikle. Proizvođač je lane povećao broj zaposlenih za 650, pa je angažovao 1.663 radnika.
Kao poslednja među najprofitabilnijim kineskim kompanija (97. mesto) našla se Johnson Electric, sa 1,28 milijardi neto dobitka i preko 2.400 zaposlenih u 2023. Bave se proizvodnjom elektronskih komponenti za automobilsku industriju, a svoju fabriku u Nišu otvorili su pre 10 godina.
Kako Kina menja srpsku privredu?
Srpska privreda prolazi kroz strukturne promene, pri čemu privredni rast u 2024. ubrzava na relativno visoke, čak i usred ublažavanja tražnje u ključnim trgovinskim partnerima u Evropskoj uniji (EU), ocenili su u revizorskoj kući Ernst&Young (EY) u svom ovomesečnom izveštaju. Kako su dodali, čini se da je pomenutu slabiju tražnju ublažilo upravo veće prisustvo igrača koji nisu iz EU, kao što je Kina.
"Njen udeo u prilivu stranih direktnih investicija (SDI) i izvozu ubrzano raste u poslednjih nekoliko godina, što doprinosi, na strani ponude, sektoru rudarstva i građevinarstva, kao i izvoznoj tražnji za sirovinama", saopštili su iz EY.
Prema njihovoj računici, kineske investicije su se gotovo učetvorostručile između 2019. i 2023. godine, dok je njeno učešće u izvozu Srbije poraslo tri puta.
Uopšteno govoreći, tendencija rasta SDI se nastavlja i u 2024. Prilivi su dostigli približno 2,9 milijardi evra tokom prvih sedam meseci, što je za skoro 15 odsto više međugodišnje, navodi se u analizi EY.
Međutim, struktura investicija se menja, dok prisustvo kineskog kapitala jača. Kineska ulaganja počela su značajnije da rastu od 2018, a dodatno su se intenzivirale od 2022. U izveštaju se napominje da su u prvoj polovini 2024. dostigle udeo od skoro 30 odsto u ukupnom prilivu SDI, u poređenju sa zanemarljivih jedan do dva odsto u periodu pre 2018.
U pogledu menjanja strukture ulaganja, EY navodi i da je sada više investicija u rudarstvo koje su ove godine dostigle udeo od oko 25 odsto ukupnih SDI. Prošle godine 16 odsto SDI je bilo u rudarstvo, a od 2010. do 2022.godine svega sedam odsto.
Takođe, pojačava se ulaganje u automobilsku industriju, pri čemu SDI u vozila i auto-delove (gume, električna oprema, kablovi...) rastu stabilnim tempom.