Rast stambenih kredita primetan je prvom kvartalu ove godine, što potvrđuje i tržište nekretnina na kome, prema oceni agenata, posle prošlogodišnjeg pada opet jeste primetan rast tražnje i kupovine stanova putem kredita.
Opširnije
Zamrzavanje kamata na stambene kredite je 'win-win' za sve
Ako imate stambeni kredit, sigurno vas je obradovala informacija o odluci NBS da zamrzne kamatnu stopu.
26.10.2023
'Mera NBS za stambene kredite briše oko 130 miliona evra profita banaka'
Neto kamatna marža je porasla 3,6 odsto u Srbiji u prvoj polovini 2023. godine.
02.10.2023
NBS ograničila kamate na stambene kredite i srezala marže
Dužnicima nominalna kamatna stopa u narednih 15 meseci neće rasti.
11.09.2023
Cene stanova ne posustaju, ali padaju rate na kredite za 160 evra
Na stambene zajmove odnosilo se 16,3 odsto novih kredita stanovništvu (što je niže nego u 2022, kada su u proseku činili 23,5 procenata novih kredita stanovništvu).
13.09.2023
Stanovi u novogradnji gube tempo, padaju cene u Beogradu
Rast cena stanova moguć i u 2024. godini
13.02.2024
Jorgovanka Tabaković, guverner Narodne banke Srbije, na predstavljanju majskog izveštaja o inflaciji ukazala je da su neke banke već spremne da se upuste u borbu za klijente koji hoće da podignu stambene kredite. Navela je primer banke koja odobrava stambeni kredit u evrima sa fiksnom kamatom od pet odsto na 25 godina.
Prema njenim rečima, treba imati na umu da se neće vratiti vreme jeftinog novca sa evropskih tržišta, koji je, između ostalog, bio posledica kvantitativnih olakšica.
Kada je reč o kamatama na novoodobrene stambene kredite, prema podacima centralne banke, prosečna kamatna stopa u martu iznosila 5,1 odsto, dok je najviši iznos od 6,73 odsto zabeležen u avgustu prošle godine. Za stambene kredite u dinarima u martu je kamatna stopa iznosila 16,58 odsto.
Do kraja 2024. godine na snazi je mera NBS o privremenom ograničenju kamata na stambene kredite podignute do kraja jula 2022. godine, pa te kamate ne mogu premašiti nominalnu stopu od 4,08 odsto.
"Ponosna sam što je bankarski sektor, kada smo ograničili kamatne stope na kredite sa promenljivom stopom, prihvatio činjenicu da im je desetak odsto smanjenog profita dugoročni dobitak jer čuvaju klijente i nemaju povećanju stopu problematičnih kredita", rekla je Tabaković i dodala da banke taj trošak nisu prevalile na druge troškove klijenata.
Tabaković: Gotovinski krediti nisu potreba da se preživi
Prema podacima NBS, međugodišnji rast ukupnih kredita blago je ubrzan u odnosu na kraju 2023. i u martu je iznosio 1,3 odsto. Rastu kreditne aktivnosti doprinose rast tražnje stanovništva za kreditima za 2,7 odsto. Stanovništvo je u prvom tromesečju najviše uzimalo gotovinske kredite, ali od početka ove godine beleži se i rast stambenih kredita, dok u drugoj polovini prošle godine oni jesu smanjivani.
Broj novoodobrenih kredita stanovništvu u prvom kvartalu ove godine bio je za 31,5 odsto viši nego u istom periodu 2023. Tome su doprineli pre svega gotovinski krediti, na koje se odnosilo skoro 70 odsto novih kredita stanovništvu. Sledeći po zastupljenosti bili su stambeni krediti, koji su činili 13 odsto novih kredita stanovništvu.
Komentarišući rast tražnje za gotovinskim kreditima, guverner je rekla da to nije potreba da se preživi. "Korisnici moraju da ispune kreditne uslove, da im zaposlenost i plata omogućavaju da se kreditno zaduže", navela je guverner.
Poslednji put je referentna povećana u julu prošle godine na 6,5 odsto i nakon toga se nije menjala. Kod kredita stanovništvu došlo do blagog pada za 0,5 procentnih poena i kamatna stopa na dinarske kredite stanovništvu iznosila je 12,3 odsto jer su banke imale određene promotivne aktivnosti, pre svega kada je reč o gotovinskim kreditima.
Građanima godišnje pet miliona evra od banaka
Tabaković je na konferenciji za novinare podsetila da je NBS 2019. godine uvela obavezu bankama da vraćaju korisnicima kredita naknadu za prevremeno vraćanje kredita. Po tom osnovu godišnje im je umanjen dug prema bankama za oko pet miliona evra, a od 2022. taj iznos je još i veći.
"Tek krajem 2023. u Evropskoj uniji je usvojena direktiva da banke imaju ovu obavezu, koja se u Srbiji uveliko primenjuje", rekla je Tabaković.